KVÍZ: Staráte sa o svoje zuby správne? - Dental Brothers
< späť

Blog

KVÍZ: Staráte sa o svoje zuby správne?

Staráte sa o svoje zuby dôkladne, no napriek tomu sa vám neustále tvoria kazy a vaše zuby strácajú svoju belosť? Vyskúšajte svoje znalosti v našom kvíze a uistite sa, či je vaša starostlivosť o zuby dostatočne účinná.

 

1. Konzumácia sladkostí ničí zuby

Správna odpoveď! Nesprávne!

Samotná konzumácia sladkostí a sladkých nápojov síce vaše zuby neničí. Ničí ich cukor, ktorý sa na zuboch a v medzizubných priestoroch drží. Preto ak konzumujete sladkostí, dbajte na správnu techniku čistenia zubov, ktorou zabránite vzniku kazov.

2. 3-minútové umývanie zubov zabezpečí, že zuby budú zdravé

Správna odpoveď! Nesprávne!

Samotný čas čistenie zubov neovplyvňuje to, či vaše zuby budú zdravé alebo nie. Aj v tomto prípade je potrebné sa zamerať na správnu techniku čistenia zubov. Síce odporúčaný čas čistenia zubov sa odhaduje na 3 minúty, ale ide len o to, aby ste im venovali väčšiu pozornosť a nie len 30 sekúnd svojho času.

3. Na výbere zubnej kefky záleží

Správna odpoveď! Nesprávne!

Samozrejme, na výbere zubnej kefky veľmi záleží. Ak máte citlivé zuby a nechcete si poškodiť zdravie ďasien alebo si zničiť zubnú sklovinu, potom odporúčame používať mäkkú zubnú kefku, ktorá bude k vašim zubom šetrnejšia.

4. Zápach z úst odstráni ústna voda

Správna odpoveď! Nesprávne!

Síce používanie ústnej vody pomôže na malý okamih odstrániť zápach z vašich úst, ale príčina zápachu nezmizne. Zväčša za zápach z úst môže nejaký zdravotný problém v ústnej dutine, napríklad povlak na zuboch a jazyku, nevyliečený zubný kaz alebo zápal ďasien. Preto ak aj vy pociťujete tento problém, je potrebné vyhľadať svojho zubného lekára.

5. Tvrdšia zubná kefka čistí zuby lepšie

Správna odpoveď! Nesprávne!

Ako sme spomenuli už pri otázke č. 3, na výbere zubnej kefky skutočne záleží a netreba to vôbec podceňovať. Tvrdšie zubné kefky v spojení so zlou technikou čistenia zubov môžu poškodiť vašu zubnú sklovinu a ďasná. Okrem toho, v žiadnom prípade tvrdšia zubná kefka neodstráni povlak zo zubov lepšie, práve naopak.

6. Na dentálnu hygienu stačí ísť, ak máte problém v ústnej dutine

Správna odpoveď! Nesprávne!

Podľa odborníkov by ste mali podstúpiť dentálnu hygienu minimálne dvakrát ročne. Okrem toho, že vám zuby a ústnu dutinu profesionálne vyčistia, informujú vás o tom, čo je pre vašu ústnu dutinu a zuby správne a ako by ste si ich mali čistiť. Vďaka dentálnej hygiene môžete tiež predísť vzniku zubného kazu. Preto, ak ešte nemáte svoj termín dentálnej hygieny, objednajte sa k profesionálom ešte dnes.

7. Pasty s čiernym uhlím sú pre zdravie zubov lepšie

Správna odpoveď! Nesprávne!

Pasty s čiernym uhlím predstavujú skôr marketingový ťah, no ich účinok nie je vôbec lepší oproti klasickým bielym pastám. Ak chcete, aby zubná pasta spĺňala to, čo má, potom by jej zloženie malo obsahovať fluorid a vápnik, ktoré chráni zubnú sklovinu.

8. Zuby by sme si mali čistiť po každom jedle

Správna odpoveď! Nesprávne!

Nevyžaduje sa, aby ste si zuby čistili po každom jedle. Samotná konzumácia jedla zuby nepokazí, a preto sa odporúča čistiť si zuby 2x denne. Avšak vôbec nie je na škodu, ak si po jedle dáte žuvačku bez cukru, ktorá neutralizuje v ústach kyslé prostredie, prípadne ho zapijete čistou vodou, ktorá odstráni zvyšky jedla.

9. O mliečne zuby je potrebné sa starať rovnako ako o trvalé zuby

Správna odpoveď! Nesprávne!

Samozrejme, že áno. Napriek tomu, že mliečne zuby vypadnú, je potrebné sa o nich dôkladne starať, pretože kaz, ktorý sa vytvorí v mliečnom zube alebo nejaká infekcia, ktorá sa vytvorí v ďasne, môže ovplyvniť aj trvalé zuby. Rovnako vďaka správnym návykom už od detstva ochránite svoje deti pred problémom s ústnou dutinou.

10. Bielenie zubov s peroxidom vodíka je šetrné k zubom

Správna odpoveď! Nesprávne!

Samotný peroxid predstavuje kvapalinu, ktorá sa skladá z vodíka a kyslíka a má mnoho využití. Bežne sa používa na čistenie rán, ale aj ako dezinfekcia v domácnosti, pretože má silné redukčné a oxidačné vlastnosti. Preto pri nesprávnom pomere môže síce zuby vybieliť, ale rovnako aj poškodiť zubnú sklovinu. Ak teda túžite po žiarivo bielom chrupe, potom vám odporúčame podstúpiť bielenie zubov bez peroxidu vodíka, ktoré je k zubom a zubnej sklovine šetrné.

Staráte sa o svoje zuby správne

Vynikajúco. Je vidieť, že teóriu o tom, ako sa o svoju ústnu dutinu máte starať a čo je pre ňu dôležité zvládate. Ak vás však trápi bolesť zubov alebo ste tento rok ešte nepodstúpili dentálnu hygienu, napravte to čo najskôr a objednajte sa ešte dnes. Rovnako ak chcete vstúpiť do nového roka so žiarivo bielym úsmevom, objednajte sa na šetrné bielenie bez peroxidu vodíka.

Vaše znalosti nie sú dostačujúce a môže sa to odzrkadliť aj na starostlivosti o vašu ústnu dutinu. Preto by ste mali podstúpiť dentálnu hygienu u špecialistov, ktorí vám okrem vyčistenia zubov vysvetlia, ako by ste sa o vašu ústnu dutinu mali starať a tým aj predchádzať rôznym iným problémom.

Síce je vidieť, že základné znalosti o tom, ako sa starať o svoju ústnu dutinu máte, ale stále tomu niečo chýba. Preto sa ubezpečte, že sa o svoju ústnu dutinu staráte príkladne a podstúpte dentálnu hygienu ešte pred koncom roka.