AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 100€ (129€) s kódom ALL100 | Bielenie zubov Premium za 59€ (69€) s kódom BZ59 | Akcia platí do 31.8.2024.

AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 100€ (129€) s kódom ALL100 | Bielenie zubov Premium za 59€ (69€) s kódom BZ59 | Akcia platí do 31.8.2024.

25. mája 2020

Toxíny v zubnej paste: Ktorým sa vyhnúť?

OBSAH ČLÁNKU

Pri prechádzaní uličkami supermarketu určite strávite mnoho času aj pri regáli so zubnými pastami. Prázdne sľuby kričiace z efektného balenia ako „Belší a jasnejší úsmev!“ a „Osviežujúci dych po celý deň!“ zaručene upútajú pozornosť nakupujúcich. Tí sa potom s výberom zubnej pasty poponáhľajú a vyberú si tú s najpútavejším obalom. Pravdou však je, že žiadna bieliaca zubná pasta nevybieli vaše zuby efektívnejšie a dlhodobejšie ako profesionálne bielenie zubov.

Toxíny v zubnej paste

Aj keď vás môže všetok marketingový žargón rozptyľovať, je dôležité vedieť, čo sa skutočne nachádza vo vnútri balíkov. Mnoho štúdií preukázalo, že v zubnej paste je veľa zbytočných a nebezpečných chemikálií. Na čo by ste si teda pri výbere zubenej pasty mali dať pozor? A akým látkam by ste sa mali vyhýbať? No hlavne, prečo sú tieto látky škodlivé?

Už v predošlom blogu sa nám sčasti podarilo načrtnúť tému nebezpečných látok v zubnej paste. Išlo najmä o látky a chemické zlúčeniny ako triclosan, fluorid, alkohol a laurylsulfát sodný. O ich účinkoch i škodlivosti si môžete prečítať tu! Poďme sa ale pozrieť aj na ďalšie zbytočné i nebezpečné látky vo vašej zubnej paste, ktorým je lepšie sa vyhnúť.

Oxid titaničitý (TiO2)

Táto anorganická chemická zlúčenina sa do zubnej pasty pridáva ako farbivo a zaručuje, aby bola naša zubná pasta žiarivo biela. Mnohé štúdie hovoria o tom, že oxid titaničitý je pre lokálne použitie úplne bezpečný. Avšak, nikto nevykonal test, ktorý by určil, že nedochádza k jeho absorpcii sliznicami úst. Takisto existujú aj obavy týkajúce sa vdýchnutia tejto zlúčeniny, pretože môže byť karcinogénny. Čo si teda vyberiete? Prírodnejšiu verziu zubnej pasty alebo žiarivo bielu zubnú pastu s oxidom titaničitým?

Parabény

Parabény sú chemikálie používané ako konzervačné látky na predĺženie skladovateľnosti zubnej pasty. Výskumy ohľadom používania parabénov doposiaľ nepriniesli konkrétne závery. Preto sa ešte aj dnes používajú vo väčšine kozmetických výrobkov a dokonca aj vo väčšine potravín. Aj keď sa hladiny parabénov považujú za „bezpečné“, ich akumulácia v ľudskom tele by mohla spôsobiť nemalé problémy, vrátane možného zvýšenia rizika rakoviny prsníka.

Propylénglykol

Ide o syntetickú chemickú zlúčeninu používanú ako aktívnu látku. Aj keď vedecké poznatky klasifikujú propylénglykol všeobecne bezpečný, je známe, že táto zlúčenina dráždi pokožku, oči, pľúca a sliznice. Na základe výskumu, ktorý preukázal, že propylénglykol bol u potkanov po dlhodobom používaní toxický, vedci odporúčajú, aby bol príjem propylénglykolu obmedzený, a to najmä u detí.

Sacharín

Toto umelé sladidlo sa používa ako chuťová prísada. Sacharín bol v prípade potkanov pozitívne testovaný na karcinogény a u niektorých ľudí spôsoboval kašeľ, nevoľnosti, zvracanie či hnačku. Hoci sa nepreukázalo, že spôsobuje rovnaký druh rakoviny aj u ľudí, pravdepodobne bude lepšie, ak sa tejto látke v zubnej paste budete vyhýbať.

Aspartám

Ďalším umelým sladidlom, ktoré sa používa ako aromatické činidlo v zubných pastách je aspartám. Pri požití aspartámu sa jedna z chemikálií v zlúčenine rozloží na metanol, teda alkohol. Naše telá ho však nemôžu v tejto podobe správne stráviť. Aspartám následne prechádza krvou a môže sa premeniť na škodlivý formaldehyd. No a v prípade, že sa táto látka v tele nahromadí, môže spôsobiť poškodenie hlavy, závraty, slabosť, stratu pamäti a gastrointestinálne ťažkosti.

Karagén

Karagénan je potravinárska prídavná látka extrahovaná z červených morských rias, tiež nazývaná írsky mach, sa používa sa ako zahusťovadlo. V prípade testovania na zvieratách karagén tiež nedopadol najlepšie. Vyvolal u nich črevné problémy, vrátane zápalu a vredov hrubého čreva. Navyše, mnoho ľudí opakovane hlási črevné ťažkosti spôsobené karagénom.

Dietanolamín (DEA)

DEA je, podobne ako laurylsulfát sodný, chemikália používaná ako penotvorné činidlo v zubných pastách. Aj keď sa táto zlúčenina v niektorých výrobkoch používa na úpravu hladín pH, je ďalším známym hormonálnym disruptorom. V spojení s určitými látkami môže DEA reagovať karcinogénne a je tiež známe, že pre náš orgánový systém je toxická.

Dentálna hygiena a bielenie zubov v Dental Brothers

Ak preto túžite po žiarivo bielom úsmeve alebo pedantnej dentálnej hygiene radšej hľadajte radu u profesionálov. V prípade akýchkoľvek otázok neváhajte kontaktovať našich odborníkov na dentálnu hygienu. Chcete si rezervovať termín vašej estetickej zubnej procedúry? Urobiť tak môžete hneď teraz prostredníctvom nášho online rezervačného formulára!

Zdieľať: