Niekoľko zaujímavých faktov o zuboch a implantátoch - Dental Brothers
< späť

Blog

Niekoľko zaujímavých faktov o zuboch a implantátoch

Pre začiatok by vôbec nebolo od veci, keby sme si povedali nejaké všeobecné fakty o zuboch, ľudskom tele, čistení zubov či zubných kazoch či baktériách v našej ústnej dutine. Vedeli ste, že…

…zubná sklovina, ktorá pokrýva hornú časť zubu, je najťažšou látkou v ľudskom tele?
…priemerný človek trávi počas celého života 38,5 dní čistením zubov?
…deti sa usmievajú asi 400-krát denne, dospelí v priemere iba 15-krát denne?
…až 78 % ľudí zvykne mať do veku 17 rokov najmenej jeden kaz?
…zubný povlak tvorí viac ako 300 druhov baktérií?
…priemerný človek si čistí svoje zuby len 45 – 70 sekúnd denne, no odporúčaná doba sú 2 – 3 minúty?
…syr skutočne podporuje zdravie zubov, pretože ich obohacuje o vápnik a fosfor, čím neutralizuje kyselinu v ústach a vytvára ochranný remineralizujúci film okolo zubov?
…štúdie zistili, že 50 % ľudí považuje úsmev za prvý rys tváre, ktorý si pri nových stretnutiach všimnú a až 88 % z nás si pamätá ľudí s krásnymi bielymi úsmevmi?

 krasna zena sa usmieva pri kvietkach

Dentálne implantáty

Zubné implantáty pre pacientov predstavujú čosi desivé a mimoriadne zložité. Avšak, opak je niekedy pravdou. Poďme sa preto pozrieť na niekoľko fun factov o tomto zubnom ošetrení.

1.Sú vyrobené s titánu. Podobne ako vesmírne lode, ktoré pristávajú napr. na Marse. Na tento fakt prišli vedci v 60.rokoch 20.storočia.

2.Sú (pra)staré. Implantáty nie sú novodobým fenoménom. Už 2500 pred Kristom sa v starovekej Číne snažili ľudia opraviť svoje zuby mechanickými prostriedkami a bambusom. Mayovia zase v roku 600 n.l. pre tento účel používali kladivo a miesto zubných implantátov mušle.

3.Implantáty od iných ľudí. V raných rokoch implantátov, čiže približne v rokoch 1500 až 1800 si pacienti, ktorí prišli o zuby zvykli kupovať skutočné zuby od chudobných alebo mŕtvol. Nemalo by byť žiadnym prekvapením, že takéto implantáty nefungovali veľmi dobre.

4.Bez zubných kazov. Na rozdiel od našich prirodzených zubov, na implantátoch nemôžete mať zubný kaz, ani bolesti zubov.

5.Posilňujú sánku/čeľusť. Implantáty vložené do úst sú v kosti spojené titánovou tyčou. Kosť a implantát tak potom rastú spolu a vaša čeľusťová kosť sa stáva silnejšou.

6.Vydržia desaťročia. V porovnaní s umelým chrupom, ktorý sa musí vymieňať každých desať rokov, môžete mať zubné implantáty po zvyšok vášho života. Pokiaľ sa o ne príkladne staráte pomocou čistenia zubov, používaním zubnej nite a pravidelných dentálnych kontrol, nebudete ich musieť vymeniť hádam nikdy.

7.Jednoduchšie a menej bolestivé ako extrakcia. Aj keď zavedenie implantátov môže znieť desivo, je to jednoduché. Na rozdiel od vytrhnutia zubu, kedy je potrebné vynaložiť veľký tlak a obrovskú silu. Zatiaľ čo implantátom zaplníte miesto v ďasne a kosti, vytrhnutím zuba po ňom ostane v ústach diera.