Používate zubnú kefku, ktorá je opotrebovaná a jej štetinky sú nerovnomerné a zničené? Mali by ste vedieť, že takáto zubná kefka si neplní na 100 % funkcie, aké by mala. Preto je dôležité kefku pravidelne meniť. Kedy a prečo? Toto sú 4 dôvody, kedy by ste mali vymeniť starú kefku za novú.
Zubná kefka: dôvody prečo ju vymeniť
3 mesiace sú obdobie, počas ktorého môžete využívať jednu kefku. Pokiaľ používate kefku správne, ani po 3 mesiacoch by nemalo dôjsť k jej opotrebovaniu a kefka by si mala zachovať svoj tvar. K čomu však môže dôjsť a prečo kefku vymeniť?
-
Mechanické opotrebovanie zubnej kefky
K mechanickému opotrebovaniu zväčša dochádza pri zlej manipulácii a pri vytváraní veľkého tlaku na kefku. Vlákna a štetinky kefky sa v tom prípade ničia, strácajú svoju pružnosť, pevnosť a hlavička stráca svoj tvar. V prípade, že je hlavica poškodená, kefka si neplní svoje funkcie na 100 % – teda nedochádza k správnemu mechanickému odstraňovaniu nečistôt a zubného povlaku z ústnej dutiny. Aj napriek tomu, že na kefke nebádate žiadne opotrebovanie, je potrebné ju po 3 mesiacoch vymeniť.
-
Hromadenie baktérií na zubnej kefke
Pokiaľ zubnú kefku používate správne a hlavica kefky má svoj pravidelný tvar, aj tak je potrebné kefku vymeniť najneskôr do 3 mesiacov. Hlavným dôvodom je najmä hromadenie baktérií na zubnej kefke, ktoré sa vo vlhkom prostredí šíria a rozmnožujú. Práve kúpeľňa je miestom, kde k vlhkému prostrediu dochádza rýchlejšie, a preto by ste svoju kefku nemali uzatvárať do ochranného obalu. To slúži len na ochranu kefky pri cestovaní. Doma preto nechajte kefku voľne položenú v stojane alebo v nádobke na kefky.
Dôvody, kedy je potrebné kefku vymeniť ešte skôr
3 mesiace sú odporúčané na výmenu kefky. Kefku však môžete a v niektorých prípadoch musíte vymeniť aj skôr, aby ste si v ústnej dutine nespôsobili žiadne ochorenie či iné problémy.
-
Kefku vymeňte po prekonaní každej choroby
Prvým dôvodom, kedy je kefku potrebné vymeniť ešte skôr, než prejdú 3 mesiace, je vymeniť ju po prekonaní ochorenia. Na hlavici zubnej kefky sa hromadia a udržujú mikróby a baktérie, a teda aj tie, ktoré vo svojom tele a ústnej dutine máte počas ochorenia. Ide v podstate o rovnaký dôvod, ako keď si meníte po ochorení posteľnú bielizeň. V prípade, že by ste si zubnú kefku po prekonaní ochorenia nevymenili, môže nastať opätovné reinfikovanie. Teda môže dôjsť k opätovnému nakazeniu sa. Vymeniť by ste si mali všetky kefky, teda aj medzizubnú a jednozväzkovú zubnú kefku.
-
Vymeňte kefku hneď po opotrebovaní
Ďalším dôvodom, kedy by ste si svoju zubnú kefku mali vymeniť, je v prípade jej opotrebovania, a to aj keď ešte neubehli 3 mesiace. Pokiaľ zubnú kefku nepoužívate správne a vytvárate na ňu zbytočne veľký tlak, kefka sa ničí. Ako sme povedali, v prípade, že je hlavica zubnej kefky narušená, zubná kefka stráca svoju funkčnosť. Pokiaľ teda zbadáte na svojej zubnej kefke, že je poškodená, má zahnuté a spľasnuté štetinky, je dôvod na jej výmenu. Zároveň by ste mali zmeniť aj spôsob čistenia zubov. Kefka by ani počas obdobia 3 mesiacov nemala vyzerať tak, akoby ste s ňou čistili topánky. Ak vaša kefka nevyzerá dobre, pravdepodobne ju nepoužívate správne a je dôvod navštíviť dentálnych hygienikov, ktorí vám okrem vykonania dentálnej hygieny, pomôžu a ukážu, ako si správne čistiť zuby, ďasná a jazyk. Dentálni hygienici vám taktiež ukážu, aké a ako dentálne pomôcky správne používať.
Pokiaľ ste tento rok ešte na dentálnej hygiene neboli, je čas tak urobiť. Podstúpiť dentálnu hygienu by ste mali aspoň 2x do roka. Ak hľadáte dobrých a skúsených dentálnych hygienikov, môžete sa objednať prostredníctvom online formulára k nám do Dental Brothers. Navštívte naše prevádzky v OC Nivy a v OC Central v Bratislave ešte dnes.