Dentálna hygiena - Dental Brothers

Dentálna hygiena

Dentálna hygiena je účinná liečebno-preventívna metóda modernej stomatológie, ktorá vedie k zachovaniu vlastných zubov v ústach po celý život. Zabraňuje vzniku ochorení na tkanivách dutiny ústnej, je to vlastne prevencia týchto ochorení.

Vhodné pre tehotné ženy.

Neodporúčame ľuďom, ktorí majú herpes, afty alebo úraz úst.

Nevhodné pre ľudí, ktorí majú herpes, afty alebo úraz úst.

Dentálna hygiena Basic

59 € (45 min)

Dentálna hygiena Premium

69 € (55 min)

Dentálna hygiena Basic bez airflow
Iba za 45 minút vaše zuby vyšetríme, odstránime zubný kameň a starostlivo vám ich vyčistíme. Dostanete od nás aj inštruktáž a vašim
zubom doplníme potrebné živiny.

Chcem dentálnu hygienu Basic

Dentálna hygiena Premium s airflow
Za 55 minút máte za sebou precízne vyčistenie vašich zubov. Ukážeme vám, ako zuby správne očistiť, zubom dodáme potrebné živiny a navyše oproti dentálnej hygiene Basic vám všetky nánosy vyčistíme pieskovaním pomocou airflow.

Chcem dentálnu hygienu Premium

Dentálna hygiena Premium

69 € (55 min)

Dentálna hygiena Premium s airflow
Za 55 minút máte za sebou precízne vyčistenie vašich zubov. Ukážeme vám, ako zuby správne očistiť, zubom dodáme potrebné živiny a navyše oproti dentálnej hygiene Basic vám všetky nánosy vyčistíme pieskovaním pomocou airflow.

Chcem dentálnu hygienu Premium

Postup dentálnej hygieny

Krok 1: ÚVODNÁ
KONZULTÁCIA

Naša dentálna hygienička vám trpezlivo vysvetlí celý priebeh dentálnej hygieny, aby vás u nás nič neprekvapilo. Od počiatočného zhodnotenia aktuálneho stavu vášho chrupu a zubného kameňa až po finálny výsledok. Máte nejaké otázky ohľadom našej dentálnej hygieny? Neváhajte sa nás na čokoľvek spýtať!

Krok 2: ODSTRÁNENIE ZUBNÉHO
KAMEŇA

Prvým reálnym krokom na ceste k zdravému je odstránenie zubného kameňa. Ako prebieha jeho čistenie? Zvyšky zubného kameňa očistíme manuálne, a to klasickými kyretami. Ak sú nánosy zubného kameňa výraznejšie a dlhodobo neošetrované, používame moderný ultrazvukový prístroj. Hygienik pomocou špeciálneho prístroja rozbíja zubný kameň vysielaním ultrazvukových vĺn. Je to rýchle a v spojitosti s následným mechanickým dočistením aj mimoriadne efektívne.

Krok 3: PIESKOVANIE
AIRFLOW

Veľa ľudí je presvedčených o tom, že pieskovanie ničí zubnú sklovinu. Opak je však pravdou! Pieskovanie funguje na jednoduchej báze spojenia vody, prášku a vzduchu. Zmes troch elementov je na zuby striekaná pod tlakom s použitím jemných krúživých pohybov. V prípade pieskovanie tak ide len o bezbolestné odstránenie rôznych nežiaducich povlakov a pigmentov z povrchu vašich zubov.

Krok 4: LEŠTIACA
PASTA

Vypieskované zuby je potrebné taktiež vyleštiť tak, aby boli vaše zuby dokonalo čisté. Leštenie prebieha s využitím rotačnej kefky a leštiacej zubnej pasty. Prečo je potrebné zuby ešte aj leštiť? Toto ošetrenie zaručuje, že povrch vašich zubov ostáva dlhodobo hladký. Takýmto spôsobom efektívne eliminujeme usadzovaniu nových pigmentov na vašich už dokonalých zuboch. Navyše, fluoridový film pomáha regenerovať zubnú sklovinu a priaznivo vplýva aj na precitlivenosť zubov.

Krok 5: OČISTENIE MEDZIZUBNÝCH PRIESTOROV

Po dôkladnom očistení zubného kameňa nasleduje čistenie medzizubných priestorov. To vykonávame pomocou obyčajnej zubnej nite a medzizubnou kefkou. Po čistení medzizubných priestorov nasleduje čistenie jazyka a malá ukážka toho, ako si správne jazyk vyčistiť. Potrebujete aj toto doplnkové čistenie? Určite áno! Je dôležité, aby sme vaše zuby zbavili nežiaducich nánosov, pretože tie by mohli následne spôsobiť nepríjemnosti spojené s odhalenými zubnými krčkami, zápal ďasien či paradontitídu.

Krok 6: VYČISTENIE PRÍPADNÝCH PAROVAČKOV

Predposledným krokom našej dentálnej hygieny je vyčistenie parovačkov. Ak ste dlho neabsolvovali dentálnu hygienu váš epitel môže byť poškodený. Baktérie tak prenikajú až do subgingviálnych priestorov, teda parovačkov, kde môžu spôsobiť vážne zápalové reakcie. Dentálna hygiena je v tomto prípade účinnou formou pomoci.

Krok 7: INŠTRUKTÁŽ PRE
PACIENTA

Dentálna hygiena je rovnako dôležitá ako ostatné bežné činnosti dňa. Preto vám starostlivo vysvetlíme aj to, akým spôsobom a akými pomôckami by ste si mali vaše zuby každý deň čistiť. Zároveň vám vykonáme aj vyšetrenie intraorálnou kamerou, kde sa dá krásne vidieť aktuálny stav zubov pred a po dentálnej hygiene. Navyše, hygienik vám ukáže podozrenie na zubné kazy a iné nálezy. Máte nejaké otázky? Sem s nimi, aby boli vaše zuby dokonalo čisté!

Najčastejšie otázky

Čo sa skrýva pod pojmom „dentálna hygiena“?

Dentálna hygiena je účinná liečebno-preventívna metóda modernej stomatológie, ktorá vedie k zachovaniu vlastných zubov v ústach po celý život. Zabraňuje vzniku ochorení na tkanivách dutiny ústnej, je to vlastne prevencia týchto ochorení. Ide o najlacnejšiu a najúčinnejšiu prevenciu ochorení v dutine ústnej.

Čo je cieľom dentálnej hygieny?

Jej cieľom je zabrániť poškodeniu tvrdých zubných tkanív – vzniku kazu, zabrániť vzniku zápalu na tkanivách závesného aparátu zubov (parodonte) – zápalu ďasien (gingivitíde), zápalu paradontu – paradontitíde a udržať terapeutický výsledok po liečbe tvrdých a mäkkých tkanív.

Najčastejšou príčinou vzniku chorôb tvrdých a mäkkých zubných tkanív je povlak. Je príčinou vzniku zubného kazu a zápalových ochorení celého závesného aparátu zubov. V povlaku sa ukladajú baktérie a pri nedostatočnom odstraňovaní povlaku sa baktérie v povlaku hromadia a môžu vyvolať zápalové ochorenie ďasien a zubné kazy. 

Prečo je dentálna hygiena veľmi dôležitá?

Dentálna hygiena je najlepšou prevenciou pred všetkými zubnými ochoreniami. Pravidelným absolvovaním dentálnej hygieny a správneho čistenia zubov predídete tvorbe zubného kameňa, znížite riziko vzniku parodontitídy, ako i zubného kazu.

Pre koho nie je vhodná dentálna hygiena?

Dentálna hygiena nie je vhodná pre ľudí,ktorí majú majú herpes, afty alebo úraz úst.

Je vhodná dentálna hygiena aj pre tehotné ženy?

Áno, dentálna hygiena je vhodná aj pre tehotné ženy.

Je vhodná dentálna hygiena pre pacientov s parodontózou?

Zubná hygiena je najlepšou prevenciou vzniku paradontózy, ale dokáže výrazne zlepšiť stav aj u už prepuknutého ochorenia. Pacienti s paradontózou by po konzultácii mali zubnú hygienu absolvovať pravidelne, ideálne aj v častejších intervaloch.

Ako prebieha dentálna hygiena v Dental Brothers?

Dentálna hygiena prebieha u nás v nasledovných krokoch:

1. Dentálna hygienička najskôr pacienta vyšetrí a informuje ho o stave ústnej dutiny.
2. Po vyšetrení sa zuby vyčistia ultrazvukom. Ultrazvuk funguje na princípe kmitania pri určitej frekvencii.
3. Nasleduje detailné čistenie zubov ručnými nástrojmi, kde sa hygienička dostane aj na miesta, kam sa pacient bežne s kefkou nedostane.
4. Zuby sa následne leštia, tzv. polishing, so špeciálnymi pastami. Pokiaľ je potrebné, pacientovi sa vykoná airflow (pieskovanie). Tento prístroj funguje na základe vody a vzduchu pod určitým tlakom a za prístupu špeciálneho prášku. Zuby krásne vyleští a zbaví ich všetkých povlakov v čajov, kávy, vína a cigariet.
5. V piatom kroku prebieha fluoridácia, kde sa na zuby nanesie špeciálny gél s účinnými a výživnými látkami pre zuby.
6. Na záver hygienička pacienta vždy naučí, ako si zuby správne čistiť aj doma a aké pomôcky by na to mal používať.

Ako často je potrebné absolvovať dentálnu hygienu?

Všetko záleží od stavu ústnej dutiny pacienta. Ak sa o zuby pravidelne stará, na dentálnu hygienu stačí prísť raz za 6 mesiacov. To však neplatí pri pacientoch, ktorí sú lenivejší v údržbe čistých zubov, alebo sú tuhí fajčiari či silní kávičkári.

Ako si správne vyčistiť jazyk?

Čistenie jazyka nie je až také zložité, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Stačí dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel a predídete mnohým zdravotným a estetickým komplikáciám. Preto vám prinášame niekoľko užitočných tipov, ako dôkladne a efektívne očistiť váš jazyk:

1. Čistite a nitkujte si zuby pravidelne, aby ste odstránili všetky nánosy a baktérie.
2. Pri čistení jazyka postupujte jemne kefkou alebo škrabkou jazyka so štipkou pasty smerom od zadnej časti jazyka dopredu.
3. Použite primerané množstvo tlaku tak, aby ste nepociťovali žiadnu bolesť.

Dentálna hygiena pre deti - odkedy je vhodná?

Cieľom dentálnej hygieny u malých detí je najmä prevencia a poučenie dieťaťa o správnom a dôkladnom čistení zúbkov. Nemusíte sa báť, že bude tento proces pre dieťa desivý či nepríjemný. Práve naopak – je ideálnou prvou skúsenosťou dieťaťa so zubárskym kreslom, pri ktorej sa neodohráva nič bolestivé a traumatizujúce. Klasická ústna hygiena, ako ju poznáme u dospelých, je vhodná po 3 roku od výmeny zubov za trvalé.

Treba sa do Dental Brothers objednať predom, alebo stačí rovno prísť?

Ak chcete mať svoj termín istý, je dobré sa objednať. V prípade, že máme jedno z kresiel voľné, zoberieme vás aj bez rezervácie.

Dobrá starostlivosť o zuby

Nezabúdajte však na najdôležitejšie.  A to je dôkladná starostlivosť o zuby.

Preto je najlepšie používať:
– zubnú kefku
– zubnú pastu
– medzizubnú kefku
– dentálnu niť
– ústnu vodu

Ak neviete, ktoré sú pre vás najvhodnejšie, určite vám s výberom poradíme. Zubný kameň samotný nie je bolestivý. No ak ho zanedbáme, môže nám to spôsobiť ďalšie problémy a nepríjemnú bolesť.

Dental equipments from the top view, flat lay in the studio