Dentálna hygiena - Dental Brothers

Dentálna hygiena

Dentálna hygiena zahŕňa súbor preventívnych ošetrení, ktorých cieľom je predchádzať vzniku kazov, zápalov i ochorení v ústnej dutine, a tým si udržať vlastné zuby po celý život. Ide o profesionálne čistenie zubov od nánosov, ktoré tam nepatria, a ktorých usadenie poškodzuje zubnú sklovinu a ďasná.

Kompletný postup dentálnej hygieny nájdete nižšie ⬇️

Vhodné pre tehotné ženy.

Vhodné aj pre ľudí s fixným aparátom.

Naše ambulancie sú plne vybavené pre ľudí so zubnými náhradami, keramickými korunkami či mostíkmi.

Neodporúčame ľuďom, ktorí majú herpes, afty alebo úraz úst.

Nevhodné pre ľudí, ktorí majú herpes, afty alebo úraz úst.

Dentálna hygiena Basic

59 € (do 45 min)

Dentálna hygiena Premium

69 € (do 55 min)

Dentálna hygiena Basic bez airflow
Vaše zuby vyšetríme, odstránime zubný kameň a starostlivo vám ich vyčistíme. Dostanete od nás aj inštruktáž a vašim zubom doplníme
potrebné živiny.

Chcem dentálnu hygienu Basic

Dentálna hygiena Premium s airflow
Ukážeme vám, ako zuby správne očistiť, zubom dodáme potrebné živiny a navyše oproti dentálnej hygiene Basic vám všetky nánosy vyčistíme pieskovaním pomocou airflow.

Chcem dentálnu hygienu Premium

Dentálna hygiena Premium

69 € (do 55 min)

Dentálna hygiena Premium s airflow
Ukážeme vám, ako zuby správne očistiť, zubom dodáme potrebné živiny a navyše oproti dentálnej hygiene Basic vám všetky nánosy vyčistíme pieskovaním pomocou airflow.

Chcem dentálnu hygienu Premium

Poistenci Union a Dôvera môžu požiadať o príspevok na naše služby

Postup dentálnej hygieny

Krok 1: ÚVODNÁ
KONZULTÁCIA

Naša dentálna hygienička vám trpezlivo vysvetlí celý priebeh dentálnej hygieny, aby vás u nás nič neprekvapilo. Od počiatočného zhodnotenia aktuálneho stavu vášho chrupu a zubného kameňa až po finálny výsledok. V Dental Brothers budete presne vedieť, čo sme vo vašej ústnej dutine urobili. Okrem toho, že naše dentálne hygieničky vám opíšu každý jeden vykonaný úkon vo vašej ústnej dutine, vytvoríme vám pomocou intraorálnej kamery fotku pred a po vyčistení zubov. Tým uvidíte pokrok a detailný záber, ktorý vám vyobrazí to, čo sme vo vašej ústnej dutine urobili. Ak je potrebné, dopomáhame si aj detektorom plaku, ktorý je účinným nástrojom na zvýšenie efektivity čistenia zubov.

Krok 2: ODSTRÁNENIE ZUBNÉHO
KAMEŇA

Prvým reálnym krokom na ceste k zdravému je odstránenie zubného kameňa. Ako prebieha jeho čistenie? Zvyšky zubného kameňa očistíme manuálne, a to klasickými kyretami. Ak sú nánosy zubného kameňa výraznejšie a dlhodobo neošetrované, používame moderný ultrazvukový prístroj. Hygienik pomocou špeciálneho prístroja rozbíja zubný kameň vysielaním ultrazvukových vĺn. Je to rýchle a v spojitosti s následným mechanickým dočistením aj mimoriadne efektívne.

Krok 3: PIESKOVANIE
AIRFLOW

Veľa ľudí je presvedčených o tom, že pieskovanie ničí zubnú sklovinu. Opak je však pravdou! Pieskovanie funguje na jednoduchej báze spojenia vody, prášku a vzduchu. Zmes troch elementov je na zuby striekaná pod tlakom s použitím jemných krúživých pohybov. V prípade pieskovanie tak ide len o bezbolestné odstránenie rôznych nežiaducich povlakov a pigmentov z povrchu vašich zubov.

Krok 4: LEŠTIACA
PASTA

Vypieskované zuby je potrebné taktiež vyleštiť tak, aby boli vaše zuby dokonalo čisté. Leštenie prebieha s využitím rotačnej kefky a leštiacej zubnej pasty. Prečo je potrebné zuby ešte aj leštiť? Toto ošetrenie zaručuje, že povrch vašich zubov ostáva dlhodobo hladký. Takýmto spôsobom efektívne eliminujeme usadzovaniu nových pigmentov na vašich už dokonalých zuboch. Navyše, fluoridový film pomáha regenerovať zubnú sklovinu a priaznivo vplýva aj na precitlivenosť zubov.

Krok 5: OČISTENIE MEDZIZUBNÝCH PRIESTOROV

Po dôkladnom očistení zubného kameňa nasleduje čistenie medzizubných priestorov. To vykonávame pomocou zubnej nite, medzizubnej kefky a špeciálnych diamantových pások. Po čistení medzizubných priestorov nasleduje čistenie jazyka a malá ukážka toho, ako si správne jazyk vyčistiť. Potrebujete aj toto doplnkové čistenie? Určite áno! Je dôležité, aby sme vaše zuby zbavili nežiaducich nánosov, pretože tie by mohli následne spôsobiť nepríjemnosti spojené s odhalenými zubnými krčkami, zápal ďasien či paradontitídu.

Krok 6: VYČISTENIE PRÍPADNÝCH PAROVAČKOV

Predposledným krokom našej dentálnej hygieny je vyčistenie parovačkov. Ak ste dlho neabsolvovali dentálnu hygienu váš epitel môže byť poškodený. Baktérie tak prenikajú až do subgingviálnych priestorov, teda parovačkov, kde môžu spôsobiť vážne zápalové reakcie. Dentálna hygiena je v tomto prípade účinnou formou pomoci.

Krok 7: FLUORIDÁCA
ZUBOV

Fluoridácia zubov patrí medzi účinne preventívne prostriedky, ako predchádzať zubným kazom. Okrem každodennej niekoľkominútovej, ale dôslednej starostlivosti o zuby, myslite aj na ich fluoridáciu. Stačí len raz týždenne. Fluoridácia totiž znižuje kazivosť zubov a zvyšuje odolnosť zubnej skloviny voči zubnému kazu.

Krok 8: INŠTRUKTÁŽ
PRE PACIENTA

Dentálna hygiena je rovnako dôležitá ako ostatné bežné činnosti dňa. Preto vám starostlivo vysvetlíme aj to, akým spôsobom a akými pomôckami by ste si mali vaše zuby každý deň čistiť. Zároveň vám vykonáme aj vyšetrenie intraorálnou kamerou, kde sa dá krásne vidieť aktuálny stav zubov pred a po dentálnej hygiene. Navyše, hygienik vám ukáže podozrenie na zubné kazy a iné nálezy. Našim cieľom nie je len problém riešiť, ale taktiež mu predchádzať a udržiavať vaše zuby a ústnu dutinu vo výbornom stave. Preto vám do špeciálneho papierika vždy presne zaznačíme, ako a medzi aké zuby by ste mali používať medzizubné kefky. Taktiež vám odporučíme výber tej správnej zubnej kefky a ďalších pomôcok pre váš tvar a stav zubov a ústnej dutiny.

Najčastejšie otázky

Prečo práve Dental Brothers?

Máme špičkový tím odborníkov, dentálne hygieničky s minimálne 10 ročnou praxou taktiež hygieničky, ktoré pracovali na paradentologických oddeleniach po celej Európe. Máme špičkové vybavenie aj prístup ku klientovi. Sme otvorení od 9:00 do 21:00 hod. aj počas víkendov. Bezproblémové parkovanie zadarmo. U nás netrvá dentálna hygiena 20 minút, ako v mnohých ambulanciach, ale celú jednu hodinu, aby boli zuby dôkladne vyčistené. Taktiež cena za hygienu je konečná, neúčtujeme si žiadne poplatky pomimo ani zvlášť za úkony ako je zuboradie, kiretáž atď. Cena je konečná a môže byt aj nižšia, keďže mame široké spektrum benefitov. O príspevok môžete požiadať poisťovne Union a Dôvera a mnoho daľšieho.

Čo sa skrýva pod pojmom „dentálna hygiena“?

Dentálna hygiena zahŕňa súbor preventívnych ošetrení, ktorých cieľom je predchádzať vzniku kazov, zápalov i ochorení v ústnej dutine, a tým si udržať vlastné zuby po celý život. Ide o profesionálne čistenie zubov od nánosov, ktoré tam nepatria, a ktorých usadenie poškodzuje zubnú sklovinu a ďasná.

Čo je cieľom dentálnej hygieny?

Jej cieľom je zabrániť poškodeniu tvrdých zubných tkanív – vzniku kazu, zabrániť vzniku zápalu na tkanivách závesného aparátu zubov (parodonte) – zápalu ďasien (gingivitíde), zápalu paradontu – paradontitíde a udržať terapeutický výsledok po liečbe tvrdých a mäkkých tkanív.

Najčastejšou príčinou vzniku chorôb tvrdých a mäkkých zubných tkanív je povlak. Je príčinou vzniku zubného kazu a zápalových ochorení celého závesného aparátu zubov. V povlaku sa ukladajú baktérie a pri nedostatočnom odstraňovaní povlaku sa baktérie v povlaku hromadia a môžu vyvolať zápalové ochorenie ďasien a zubné kazy.

Prečo je dentálna hygiena veľmi dôležitá?

Dentálna hygiena je výkon, ktorého cieľom je odstrániť zubný kameň, povlak na zuboch, ale aj ďalšie nečistoty, ktoré sa nachádzajú v dutine ústnej. Správnou starostlivosťou o zuby znížite riziko infekcie a parodontitídy, rovnako tak budete predchádzať zubnému kazu, ktorý má práve bakteriálny pôvod.

Pre koho nie je vhodná dentálna hygiena?

Dentálna hygiena nie je vhodná pre ľudí,ktorí majú majú herpes, afty alebo úraz úst.

Je dentálna hygiena vhodná pre pacientov s paradentozou, fixným aparátom či mostíkom či pre tehotné ženy?

Zubná hygiena je najlepšou prevenciou vzniku paradontózy, ale dokáže výrazne zlepšiť stav aj u už prepuknutého ochorenia. Pacienti s paradontózou by po konzultácii mali zubnú hygienu absolvovať pravidelne, ideálne aj v častejších intervaloch.

Dentálna hygiena je určená samozrejme aj pre ľudí s fixným aparátom či strojčekom vtedy treba dbať na zvýšenu hygienu v ústnej dutine.Taktiež sa nemusíte báť koruniek, faziet, keramiky alebo mostíkov. U nás v Dental Brothers máme špičkové vybavenie .

Taktiež je Dentálna hygiena vhodná aj pre naše budúce mamičky kedže počas tehotenstva dochádza k dekalcifikácii – postaráme sa aj o vás.

Ako prebieha dentálna hygiena v Dental Brothers?

Dentálna hygiena prebieha u nás v nasledovných krokoch. Upozorňujeme že naša dentálna hygiena netrvá 20 minút, ako veľa krát inde, ale o zuby sa ti poctivo postaráme.

1. Dentálna hygienička najskôr pacienta vyšetrí a informuje ho o stave ústnej dutiny. V Dental Brothers budete presne vedieť, čo sme vo vašej ústnej dutine urobili. Okrem toho, že naše dentálne hygieničky vám opíšu každý jeden vykonaný úkon vo vašej ústnej dutine, vytvoríme vám pomocou intraorálnej kamery fotku pred a po vyčistení zubov. Tým uvidíte pokrok a detailný záber, ktorý vám vyobrazí to, čo sme vo vašej ústnej dutine urobili. Ak je potrebné, dopomáhame si aj detektorom plaku, ktorý je účinným nástrojom na zvýšenie efektivity čistenia zubov.
2. Po vyšetrení sa zuby vyčistia ultrazvukom. Ultrazvuk funguje na princípe kmitania pri určitej frekvencii.
3. Zuby sa následne leštia, tzv. polishing, so špeciálnymi pastami. Pokiaľ je potrebné, pacientovi sa vykoná predtým airflow (pieskovanie). Tento prístroj funguje na základe vody a vzduchu pod určitým tlakom a za prístupu špeciálneho prášku. Zuby krásne vyleští a zbaví ich všetkých povlakov v čajov, kávy, vína a cigariet.
4. Po dôkladnom očistení zubného kameňa nasleduje čistenie medzizubných priestorov. To vykonávame pomocou zubnej nite, medzizubnej kefky a špeciálnych diamantových pások.
5. Po vyčistení medzizubných priestorov sa vykoná vyčistenie parovačkov. Ak ste dlho neabsolvovali dentálnu hygienu váš epitel môže byť poškodený. Baktérie tak prenikajú až do subgingviálnych priestorov, teda parovačkov, kde môžu spôsobiť vážne zápalové reakcie.
6. V predposlednom kroku prebieha fluoridácia, kde sa na zuby nanesie špeciálny gél s účinnými a výživnými látkami pre zuby.
7. Na záver hygienička pacienta vždy naučí, ako si zuby správne čistiť aj doma a aké pomôcky by na to mal používať.

Našim cieľom nie je len problém riešiť, ale taktiež mu predchádzať a udržiavať vaše zuby a ústnu dutinu vo výbornom stave. Preto vám do špeciálneho papierika vždy presne zaznačíme, ako a medzi aké zuby by ste mali používať medzizubné kefky. Taktiež vám odporučíme výber tej správnej zubnej kefky a ďalších pomôcok pre váš tvar a stav zubov a ústnej dutiny.

Ako často je potrebné absolvovať dentálnu hygienu?

Aj napriek pravidelnej starostlivosti je dôležité, aby každý klient navštívil dentálneho hygienika minimálne raz, ideálne dvakrát ročne. To však neplatí pri pacientoch, ktorí sú lenivejší v údržbe čistých zubov, alebo sú tuhí fajčiari či silní kávičkári v týchto prípadoch aj častejšie. Celý proces od vstupu do ambulancie až po finálny čistý úsmev trvá 50 minút až hodinu.

Ako zistím, že mám zuby správne vyčistené po dentálnej hygiene?

Naše pracoviská su vybavené intraorálnymi kamerami, ktoré vám ukážu stav vašich zubov pred a po úkone, aby ste videli aj vy, čo sa presne v tvojich ústach deje.

Čo je airflow (pieskovanie)?

Air-flow (pieskovanie), je technológia, pomocou ktorej je možné odstrániť zo zubov zubný povlak a farebné pigmentácie bez toho aby došlo k poškodeniu tvrdých zubných tkanív.

Čo môže spôsobiť zanedbaná starostlivosť o zuby?

Ústna dutina je vstupnou bránou do celého tela. Zápal ďasien spôsobujú baktérie a prejavuje sa krvácaním. Takto sa infekcia môže preniesť krvným riečiskom do celého tela a u oslabených ľudí spôsobiť napríklad problémy s obličkami, zápal osrdcovníka, či u tehotných žien predčasný pôrod. Okrem iného dokážu poškodzovať cievy, srdce a neustály zápal zhoršuje alebo spúšťa množstvo autoimunitných ochorení. Pravidelná starostlivosť teda nie je iba estetickou záležitosťou, dôležité je najmä zdravotné hľadisko.

Ako si správne vyčistiť jazyk?

Čistenie jazyka nie je až také zložité, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Stačí dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel a predídete mnohým zdravotným a estetickým komplikáciám. Preto vám prinášame niekoľko užitočných tipov, ako dôkladne a efektívne očistiť váš jazyk:

1. Čistite a nitkujte si zuby pravidelne, aby ste odstránili všetky nánosy a baktérie.
2. Pri čistení jazyka postupujte jemne kefkou alebo škrabkou jazyka so štipkou pasty smerom od zadnej časti jazyka dopredu.
3. Použite primerané množstvo tlaku tak, aby ste nepociťovali žiadnu bolesť.

Dentálna hygiena pre deti - odkedy je vhodná?

Cieľom dentálnej hygieny u malých detí je najmä prevencia a poučenie dieťaťa o správnom a dôkladnom čistení zúbkov. Nemusíte sa báť, že bude tento proces pre dieťa desivý či nepríjemný. Práve naopak – je ideálnou prvou skúsenosťou dieťaťa so zubárskym kreslom, pri ktorej sa neodohráva nič bolestivé a traumatizujúce. Klasická ústna hygiena, ako ju poznáme u dospelých, je vhodná po 3 roku od výmeny zubov za trvalé.

Treba sa do Dental Brothers objednať predom, alebo stačí rovno prísť?

Ak chcete mať svoj termín istý, je dobré sa objednať. V prípade, že máme jedno z kresiel voľné, zoberieme vás aj bez rezervácie. Rezerváciu si viete spraviť na našom webe online, kde si vyberiete presne miesto, čas a dátum alebo telefonicky na čísle 0911 112 142.

Galéria

Dobrá starostlivosť o zuby

Nezabúdajte však na najdôležitejšie.  A to je dôkladná starostlivosť o zuby.

Preto je najlepšie používať:
– zubnú kefku
– zubnú pastu
– medzizubnú kefku
– dentálnu niť
– ústnu vodu

Ak neviete, ktoré sú pre vás najvhodnejšie, určite vám s výberom poradíme. Zubný kameň samotný nie je bolestivý. No ak ho zanedbáme, môže nám to spôsobiť ďalšie problémy a nepríjemnú bolesť.

Dental equipments from the top view, flat lay in the studio