Parodontitída hovorovo paradentóza patrí medzi najčastejšie ochorenia, ktoré súvisia s vypadávaním a stratou zubov. Hoci sa môže zdať, že paradentóza sa vás nemôže týkať, práve naopak. Nedostatočnou ústnou hygienou, zápalom ďasien a hromadením zubného kameňa v ústnej dutine, môže vzniknúť paradentóza u každého jedinca. Ako sa však paradentóza prejavuje a ako je možné tomu predísť? Poradíme vám.
Paradentóza – vznik
Až 90 % pacientov v súčasnosti trpí zápalom ďasien, ktoré môže v konečnom dôsledku tiež spôsobiť paradentózu. Navyše paradentózu môže spôsobiť aj nedostatočná ústna hygiena, počas ktorej sa môže v ústnej dutine hromadiť zubný povlak, ktorý sa následne mení na zubný kameň. Hromadením zubného kameňa môžu následne ďasná ustupovať, obnažovať sa zubné kŕčky, čo opäť spôsobuje úbytok kostí. Kostí sú v tomto prípade veľmi dôležité, pretože držia celkovo zuby na správnom mieste. Stretnúť sa môžete s rôznymi pomenovaniami, ako napríklad paradontitída, parodontóza, paradontóza, paradentóza, ktoré označujú zápal parodontu – závesného aparátu zuba, ďasien, kostí, väzivových tkanív a zubného cementu.
Nedostatočnou zubnou hygienou môže vznikať paradentóza aj u malých detí, preto je dôležité dodržiavať správnu hygienu zubov. Hlavným dôvodom vzniku paradentózy je teda bakteriálna infekcia a množenie baktérií v zubnom plaku.
Paradentóza typy
Aj v prípade paradentózy môžeme hovoriť o viacerých typoch:
- Chronická paradentóza – patrí medzi najbežnejší typ a postihuje predovšetkým dospelých ľudí
- Agresívna paradentóza – vzniká u deti a počas skorej dospelosti
- Nekrotizujúce paradentózne ochorenie – vzniká predovšetkým odumretím tkaniva ďasien a väzív, čo môže viesť až k ťažkej infekcii.
Paradentóza – príznaky
V krátkosti si paradentózu môžete predstaviť tak, že zubný povlak, ktorý sa hromadí na vašich zuboch obsahuje baktérie, ktoré spôsobujú zápal. Zápal je sprevádzaný bolesťou, vznikajúcim hnisom, zápachom z úst, kývaním zubov a v konečnom dôsledku aj uvoľňovaním a vypadávaním zubov.
Ďalšie príznaky paradentózy
Medzi ďalšie príznaky paradentózy patrí:
- Citlivé a krvácajúce ďasná
- Opuchnuté ďasná
- Začervenané a ustupujúce ďasná
- Bolestivé žuvanie
- Nechutenstvo do jedla
- Paradontálne choboty
Paradentóza – prevencia
Pred vznikom paradentózy sa môžete chrániť viacerými spôsobmi. Dôležitá je predovšetkým dôkladná zubná hygiena, ktorá súvisí s používaním kvalitných dentálnych pomôcok – teda zubnej kefky, medzizubnej kefky, zubnej nite, škrabky na jazyk a jednozväzkovej zubnej kefky. Samozrejme nemôže chýbať ani pravidelná preventívna zubná prehliadka u vášho zubného lekára a profesionálna dentálna hygiena, počas ktorej vám z ústnej dutiny dentálni hygienici odstránia zubný povlak, zubný kameň a odstránia nečistoty z medzizubných priestorov.
Paradentóza – rizikové faktory
Medzi rizikové faktory, ktoré podporujú vznik paradentózy patria napríklad:
- Zlé hygienické návyky
- Neliečenie zubných kazov a ochorení v ústnej dutine
- Nedostatočná výživa
- Lieky spôsobujúce zmeny v ústach
- Pravidelné užívanie antibiotík
- Stres
- Hormonálne zmeny
- Fajčenie, žuvanie tabaku a pitie alkoholických nápojov
- Genetika
- Znížená a oslabená imunita
- Chyby zhryzu
- Diabetes, reumatoidná artritída a Crohnova choroba
- Starší vek
Paradentóza je ochorenie, ktoré sa síce dá liečiť, avšak nie je možné ju vyliečiť. Liečba tohto ochorenia je však veľmi drahá, a preto je dôležité tomu predchádzať. Jedným zo spôsobov, ako predísť paradentóze je podstúpenie pravidelnej a profesionálnej dentálnej hygieny 2x ročne. Na dentálnu hygienu sa môžete objednať aj k nám do Dental Brothers, a to prostredníctvom online formulára, kde si môžete vybrať konkrétny termín dentálnej hygieny, ktorý vyhovuje vám. Navštívte nás ešte dnes v OC Nivy a OC Central v Bratislave.