Starostlivosť o ústnu dutinu dieťaťa by sa mala začať v období pred rastom prvých mliečnych zubov. Ako však naučiť dieťa, aby si vytvorilo k čisteniu zubov pozitívnych vzťah? Toto sú spôsoby, ako čistiť zuby vášmu dieťaťu.
Starostlivosť o ústnu dutinu pred prerezaním prvých zúbkov
Prvé mliečne zúbky sa začínajú prerezávať v 6. mesiacoch. Ide o veľmi náročné obdobie dieťatka, ktoré môže spôsobovať bolesť. Pri prerezávaní zúbkov sa taktiež môže objaviť zvýšená teplota či podráždenosť. Je však potrebné, aby si dieťa vytvorilo k čisteniu zubov vzťah, a preto by ste mali s čistením zúbkov začať ešte pred ich prerezaním. Najskôr stačí prechádzať ďasná vlhkou handričkou a neskôr, keď sa zuby prerežú, pridať mäkkú zubnú kefku.
Správna technika čistenia zubov
Pri čistení zubov je potrebné myslieť aj na správnu techniku čistenia zubov dieťaťa. Toto sú niektoré základné spôsoby správnej techniky čistenia zubov:
- Držte zubnú kefku pri línii ďasien pod uhlom 45 stupňov.
- Zubnou kefkou jemne pohybujte tam a späť malými ťahmi.
- Začnite pri línii ďasien a pohybujte sa až po žuvací povrch zuba.
- Čistite vonkajší, žuvací a vnútorný povrch zuba.
- Pri čistení vnútornej strany predných zubov otočte kefku tak, aby bola zvislá a používajte krátke ťahy nahor a nadol.
- Čistite každý zub jednotlivo.
- Čistite zuby zakaždým aspoň dve minúty.
- Nezabudnite na čistenie jazyka.
Jednoduchý návod, ako čistiť zuby dieťaťa
- Do 18 mesiacov používajte na čistenie zubov iba vodu. Od 18 mesiacov do 6 rokov používajte zubnú pastu s nízkym obsahom fluoridov v množstve veľkosti hrášku. Od 6 rokov používajte fluoridovú zubnú pastu pre dospelých v množstve veľkosti hrášku. Používajte mäkkú detskú zubnú kefku pre malé deti.
- Posaďte sa alebo sa postavte za svoje dieťa na dobre osvetlené miesto, ideálne pred zrkadlo. Vaše dieťa tak uvidí, čo robíte. Je jednoduchšie nechať sedieť alebo dokonca nechať ležať bábätko a batoľa na vašich kolenách.
- Voľnou rukou podopierajte bradu svojho dieťaťa. Požiadajte svoje dieťa, aby ústa otvorilo a povedalo „a“. Skontrolujte, či na zuboch v blízkosti ďasien nie sú známky kazu. Taktiež skontrolujte, či sa na zuboch okolo ďasien nehromadí zubný povlak.
- Malými krúživými pohybmi vyčistite všetky strany každého zuba a ďasná. Čistite smerom dozadu a dopredu na všetky žuvacie plochy.
- Po dočistení zubov by dieťa malo vypľuť zvyšky zubnej pasty. Ústa však nevyplachujte. Opláchnite kefku a položte ju na čisté miesto, aby sa kefka vysušila. Mokrú kefku nikdy nezatvárajte do puzdra, mohli by sa tak šíriť baktérie.
- Nedávajte dieťaťu sladké jedlá alebo nápoje. Nedávajte dieťaťu do postele ani fľašu materského mlieka alebo umelého mlieka, najmä nie po vyčistení zubov.
Odpovede na tie najdôležitejšie otázky o čistení zubov dieťaťa
Je potrebné čistiť ďasná dieťaťa?
Určite áno. Čistenie ďasien vlhkou handričkou pomáha pri vytvorení si návyku dieťaťa. Proces čistenia zubov môže byť následne jednoduchší.
Kedy začať s čistením zubov?
S čistením zubov by ste mali začať hneď po prerezaní prvého zuba. Je to z toho dôvodu, že aj na ňom sa môže vytvárať zubný povlak, ktorý môže zub poškodiť. Preto začnite s používaním mäkkej zubnej kefky hneď od začiatku a nečakajte na to, kým vyrastú ostatné zuby. Spočiatku však nepoužívajte zubnú pastu. Čistiť zuby dieťaťa by ste mali len zubnou kefkou a vodou.
Kedy začať používať detskú pastu?
Používať detskú pastu by ste mali až vo veku, kedy dieťa dokáže samo vypľúvať zubnú pastu. Aj v tomto veku však stačí použiť len zrnko zubnej pasty. Po vyčistení zubov tiež stačí, aby dieťa pastu vypľulo. Oplachovať zuby následne nemusíte.
Kedy začať používať zubnú niť?
Zubný povlak a zvyšky potravy nachádzajúcej sa v medzizubnom priestore môžu spôsobiť šírenie baktérií a vznik zubného kazu. Preto by ste zubnú niť mali začať používať hneď po tom, čo dieťaťu narastú 2 zuby vedľa seba, ktoré sa dotýkajú. Spočiatku pomôžte svojmu dieťaťu s používaním zubnej nite. Pokračujte v pomoci, kým vaše dieťa nebude schopné samo dôkladne používať zubnú niť.
Náš tip: Vo všeobecnosti platí, že ak si vaše dieťa nevie zaviazať šnúrky na topánkach, nemá ešte manuálnu zručnosť potrebnú na správne čistenie zubov niťou. Používať zubnú niť stačí len raz denne.
Ako čistiť zuby dieťaťa?
Zuby dieťaťa je potrebné čistiť 2x denne, teda ráno a večer. Pri čistení zubov večer však myslíte na to, aby dieťa nebolo príliš unavené, pretože môže čistenie zubov odmietnuť. Taktiež myslíte na to, že po čistení zubov by ste svojmu dieťaťu nemali dávať nič jesť ani piť, teda okrem čistej vody.
Kedy začať s návštevou zubného lekára?
Navštíviť zubného lekára sa odporúča po 1. roku, prípadne po prerezaní prvých zúbkov. Samozrejme, ak vaše dieťa trápi nepríjemná bolesť a opuch ešte pred prerezaním prvých zúbkov, pokojne navštívte zubného lekára skôr.
Môžu deti podstúpiť dentálnu hygienu?
Deti môžu navštíviť dentálnu hygienu, na ktorej vám a vašim deťom nielen skontrolujú stav vašej ústnej dutiny, ale taktiež dieťa naučia a poučia, ako sa správne starať o ústnu dutinu. Ide v podstate o ideálnu skúsenosť dieťaťa so zubárskym kreslom, pri ktorej dieťa nezažije nič bolestivé a traumatizujúce.
Tipy na čistenie zubov
- Ukážte dieťaťu, ako si čistíte zuby vy.
- Nechajte, nech si dieťa vyskúša vyčistiť zuby samo.
- Umývajte si zuby spoločne.
- Používajte správne pomôcky na čistenie zubov.
- Pozrite si spoločne s dieťaťom videá o čistení zubov, prípadne si vypočujte detské pesničky o čistení zubov.
- Cvičte na plyšových hračkách čistenie zúbkov.
- Urobte z čistenia zúbkov zábavu.
- Pri čistení zubov sa striedajte so svojim partnerom.
- Nechajte, aby si dieťa vybralo samo svoju zubnú kefku.
- Rozprávajte dieťaťu pri čistení zubov vymyslenú rozprávku.
- Pri čistení zubov nechajte, aby sa dieťa pozeralo do zrkadla.
Problémy v ústnej dutine je potrebné včas riešiť. Preto neváhajte pravidelne aspoň 2x do roka navštíviť so svojim dieťaťom aj dentálnu hygienu. Ak máte o dentálnu hygienu záujem, dohodnite si svoj termín v Dental Brothers ešte dnes.