Škrípanie zubami predstavuje poruchu, ku ktorej dochádza zväčša kvôli stresu. Ide o atypické vykonávanie pohybov žuvacích svalov, pri ktorých sa o seba trú dolné a horné žuvacie plochy. Ak ide o veľmi časté škrípanie zubov, môže dôjsť k zdravotným problémom v ústnej dutine. Ako týmto problémom predísť a ako ich odstrániť?
Škrípanie zubami
Škrípanie zubami, odborne nazývane aj bruxizmus, sa najčastejšie prejavuje netypickými a opakovanými pohybmi žuvacích svalov či nadmerným zatínaním sánky. Zväčša sa táto porucha vyskytuje počas spánku, avšak môže sa prejavovať aj u detí pri prerezávaní prvých zúbkov a kedykoľvek počas dňa. Zvyčajne je bruxizmus vyvolaný nadmerným stresom alebo úzkosťami. Vtedy hovoríme o sekundárnom bruxizme. Ak však škrípanie zubami vzniká samostatne a nie je podmienené inými problémami, potom ide o primárny bruxizmus. Oba typy tejto poruchy však môžu pri dlhodobom výskyte spôsobiť trvalé poškodenie zubov.
Najčastejšie príčiny bruxizmu
Medzi najčastejšie príčiny, ktoré môžu bruxizmus vyvolať, patria anomálie postavenia zubov, ako je hlboký zhryz, veľký predhryz či progénny zhryz. Bruxizmus sa tiež prejavuje pri nadmernom strese, úzkosti či nepokoji, ktorý sa najčastejšie prejavuje v noci. Rovnako sa so škrípaním zubami môžete stretnúť pri poruchách spánku, prípadne, ak počas spánku chrápete, rozprávate, mumlete, máte nepokojné sny, spánkovú paralýzu alebo vám bolo diagnostikované spánkové obštrukčné apnoe. Taktiež, ak užívate množstvo liekov alebo antidepresíva.
Vedľajšie príčiny škrípania zubov
Škrípanie zubov však nemusí súvisieť len s týmito problémami a môže ho zapríčiniť aj zlý životný štýl, ktorý zahŕňa pitie väčšieho množstva alkoholu a kofeínových nápojov či fajčenie.
Riziká nadmerného škrípania zubami
Kým ide o zriedkavé a občasne sa vyskytujúce škrípanie zubami, nie sú riziká nijak závažné. Čo však môže spôsobiť nadmerné škrípanie zubami? Pri častom bruxizme môžu nastať riziká ako je narušený spánok, ale aj bolesť tváre, hlavy či uší. Bolesť môže nastať aj v čeľustnom kĺbe a vo svaloch v ich okolí. Tieto riziká sa však ešte nespájajú so stavom vašich zubov. Pri veľmi častom bruxizme dochádza k rizikám pokazených zubov, plomb, ale aj k opotrebovaniu zubov, čo ďalej vedieť k bolesti, prasknutiu a poškodeniu zubnej skloviny a zubov.
Diagnostika bruxizmu
Odhaliť bruxizmus je pomerne jednoduché. Už pri preventívnej prehliadke u stomatológa či dentálneho hygienika vám ošetrujúci lekár vie zistiť prítomnosť bruxizmu. Najmä ak sa bruxizmus objavuje často a je možné spozorovať zmeny v ústnej dutine. Pri preventívnej prehliadke ošetrujúci okrem zmien na zuboch a v ústnej dutine tiež skontroluje silu svalov čeľuste a celkové vnútra tváre pomocou röntgenu. Samozrejme, pri takomto ošetrení je potrebné zistiť aj rodinnú anamnézu či návyky počas spánku.
Liečba škrípania zubov
Pri liečbe škrípania zubov je predovšetkým potrebné navštíviť zubného lekára alebo dentálneho hygienika, ktorý odhalí či ide o bruxizmus. Následne je potrebné odstrániť všetky príčiny, ktoré by bruxizmus mohli vyvolať. Ak je škrípanie zubami vyvolané stresom a úzkosťami, je potrebné vyhľadať terapeuta alebo si dopriať chvíľu oddychu, aby stresujúce obdobie prešlo. Tým by sa aj škrípanie zubami malo odstrániť. Ak sú však príčiny škrípania zubov komplikovanejšie a nie je možné ich odstrániť takýmto spôsobom, potom je možné používať protetické pomôcky, ktoré vám vyhotoví váš zubár. Tieto protetické pomôcky, teda dlahy na zuby, sú formované konkrétne na vaše zuby, čím pevne držia a chránia chrup pred opotrebovaním. Samotná liečba bruxizmu tiež zahŕňa aj tvárovú gymnastiku či fyzioterapiu, pri ktorej sa uvoľnia žuvacie a krčné svaly.
Prevencia proti bruxizmu
Keďže existuje viacero príčin vzniku bruxizmu, je vhodné im predchádzať. Najmä ak ide o vystavenie sa stresovým situáciam či konzumáciu alkoholu a kofeínových nápojov. Ak však ide o predkus alebo zhryz, potom je potrebné ho upraviť, napríklad zubným strojčekom. Pri pravidelnej návšteve dentálneho hygienika či zubného lekára je tiež možné odhaliť prítomnosť bruxizmu a predísť tak poškodeniu zubov.
Ak máte podozrenie na bruxizmus, je potrebné vyhľadať svojho zubného lekára a predísť tak následným problémom. Rovnako vám bruxizmus môže odhaliť aj dentálny hygienik. Ak nejakého hľadáte, pokojne nás kontaktujte do Dental Brothers.