Zubný kameň je mineralizovaný zubný povlak, ktorý môže mať bielu, žltú a hnedú farbu. Ide o stvrdnutý povlak vznikajúci v ústnej dutine, ktorý sa nedá zotrieť zubnou kefkou. Preto je potrebná práca zubného lekára alebo dentálneho hygienika, ktorý sa o odstránenie kameňa postará. Vzniká niekoľko týždňov ako následok nesprávnej starostlivosti a nedostatočného čistenia zubov. Základom je teda pravidelné a správne čistenie zubov a medzizubných priestorov. Inak môže dôjsť k poškodeniu zubnej skloviny, k vzniku kazov či parodontózy.
Zubný kameň v ústnej dutine a jeho vznik
Zubný kameň je stvrdnutý zubný povlak vznikajúci v ústnej dutine, ktorý vzniká hromadením nečistôt a zachytávaním minerálnych látok zo slín. Ide však o hrubý, tvrdý nános, ktorý nie je možné odstrániť zubnou kefkou. Najčastejšie vzniká na predných spodných zuboch z vnútornej strany a na horných stoličkách z lícnej strany. Okrem toho sa veľmi často usádza na vnútornej strane zubov, v medzizubných priestoroch a pri ďasnách. Jednoducho sa vytvára predovšetkým tam, kde je vývod slinnej žľazy, a to pod jazykom a v oblasti horných stoličiek.
Dôvodom vzniku zubného kazu je nedostatočná a nesprávna hygiena o ústnu dutinu. Zubný povlak je možné z ústnej dutiny odstrániť, a to pravidelným a dôkladným čistením. V prípade, že ústnu hygienu zanedbáte, už po 24 – 72 hodinách môže zubný povlak začať tvrdnúť a tým sa spustí proces vzniku zubného kameňa. Viditeľný kameň však vzniká niekoľko týždňov, no už pri začiatkoch nie je možné ho z ústnej dutiny odstrániť len obyčajnou zubnou kefkou. Vtedy je potrebné navštíviť zubného lekára alebo dentálneho hygienika, ktorý vám s jeho odstránením pomôže.
Ako spozorovať zubný kameň?
Zubný kameň je veľmi jednoduché spozorovať. Ide o tvrdý a drsný povlak, ktorý sa na zuboch usádza. Preto stačí, ak si prejdete jazykom alebo prstom po zuboch a hneď zistíte, či sa vo vašej ústnej dutine nachádza. Čistý zub je v porovnaní so zubným kameňom hladký a lesklý. Navyše zubný kameň môže mať biele, žlté a hnedé odtiene v závislosti od pigmentov, ktoré sa doň uložili. Rovnako aj pri čistení zubov môžete zistiť prítomnosť zubného kameňa. Ak sa vám do medzizubného priestoru nezmestí medzizubná kefka alebo po čistení vyťahujete roztrhanú zubnú niť, je veľmi pravdepodobné, že sa vo vašom medzizubnom priestore nachádza zubný kameň.
Ako predchádzať vzniku zubného kameňa?
Zubný kameň nepredstavuje len estetický problém. Dlhodobé zanedbávanie zubného kameňa môže spôsobovať zápal ďasien či viesť k uvoľňovaniu zubov z kostného lôžka a k vzniku parodontitídy. Zubný kameň môže taktiež ovplyvňovať fungovanie tráviaceho traktu. Toxické látky, ktoré zubný kameň obsahuje, môžu tiež prenikať do krvi. Preto vzniku zubného kameňa treba predchádzať. Predovšetkým dôkladnou starostlivosťou o ústnu dutinu, ktorá súvisí s používaním správnych pomôcok. Ide teda o zubnú kefku s mäkkými štetinami, medzizubnú kefku, jednolôžkovú zubnú kefku a zubnú niť. Na vznik zubného kameňa sú viac náchylní ľudia s krivým chrupom alebo tí, ktorí majú zuby natlačené na seba, preto by práve oni mali zvýšiť svoju pozornosť pri čistení zubov.
Ako odstrániť zubný kameň z ústnej dutiny?
Zubný kameň je potrebné odstrániť už v začiatočnej fáze, kedy je biely. Odstrániť kameň vám môže váš zubný lekár alebo dentálny hygienik, ktorý vaše zuby dôkladne vyčistí, vyleští, doplní im potrebné živiny a ukáže vám, akým spôsobom si máte svoje zuby čistiť. Odstránenie zubného kameňa je rýchle a bezbolestné. Na odstránenie je potrebné špeciálne zariadenie, a to napríklad ultrazvuk, ktorý rozbíja vrstvy zubného kameňa, no k zubom a zubnej sklovine je šetrný, prípadne rôzne ručné nástroje ako sú kyrety a škrabky. Na odstránenie povlaku a zubného kameňa je vhodné tiež pieskovanie pomocou Airflow, ktoré odstraňuje zo zubov škvrny a pigmentáciu. Preto sa vám môže zdať, že po dentálnej hygiene sú vaše zuby aspoň o odtieň belšie. Objednajte sa aj vy ešte dnes k dentálnym hygieničkám do Dental Brothers a zbavte sa svojho zubného kameňa čo najskôr.