AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 100€ (129€) s kódom ALL100 | Bielenie zubov Premium za 59€ (69€) s kódom BZ59 | Akcia platí do 31.8.2024.

AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 100€ (129€) s kódom ALL100 | Bielenie zubov Premium za 59€ (69€) s kódom BZ59 | Akcia platí do 31.8.2024.

31. augusta 2022

Rady od dentálnych hygienikov: Čistenie zubov – pred raňajkami alebo po nich?

čistenie zubov

OBSAH ČLÁNKU

O ústnu dutinu a zuby je potrebné sa dôkladne starať. Starostlivosť o zuby zahŕňa aj správne čistenie zubov v správny čas. Tiež si kladiete otázku, či je lepšie si umývať zuby pred raňajkami alebo po nich? Všetko má svoje za a proti a taktiež aj správne načasovanie čistenia zubov. Predovšetkým je dôležité si umývať zuby 2-krát denne, a to ráno a večer. Avšak, kedy konkrétne ráno? Poradíme vám.

Čistenie zubov v správnom načasovaní

Už od malička nás naši rodičia učia, aby sme si hneď po prebudení čistili zuby. Je to však správne? Pokiaľ si budete čistiť zuby večer, je veľmi pravdepodobné, že vás ráno nebude trápiť taký povlak a nepríjemný zápach z úst, ako keby ste to neurobili. Počas spánku sa vám však v ústach tvoria baktérie, ktoré je potrebné čo najskôr odstrániť. A to nás privádza k odpovedi, či je lepšie si umývať zuby pred raňajkami alebo po nich.

Umývanie zubov pred raňajkami alebo po nich?

Možno tiež rozmýšľate nad tým, že je lepšie si umývať zuby po raňajkách, veď sa predsa hneď zbavíte zvyškov jedla zo zubných a medzizubných priestorov. Nie je to však úplne pravda. Čistenie zubov hneď po ráne má svoje výhody:

  • vašim zubom po čistení dodáte potrebnú fluoridovú ochranu,
  • zbavíte sa nepríjemného povlaku a zápachu z úst,
  • čistenie zubov pomáha pri produkcii slín, ktoré pomáhajú pri trávení a rozkladaní jedla či škodlivých baktérií v ústnej dutine.

Navyše, po konzumácii jedla sa znižuje pH zubov, a to znamená, že vaša zubná sklovina je mäkšia. Pokiaľ by ste si ich začali čistiť, je možné, že by ste si ju viac poškodili. Najmä, kyslé a citrusové veci, ako je napríklad džús, ovocie, pečivo, prípadne káva, sú k zubnej sklovine agresívnejšia. Preto sa umývanie zubov po raňajkách neodporúča. Ako sa však zbaviť nečistôt a zvyškov jedla po raňajkách?

čistenie zubov pred raňajkami

Po konzumácií jedla je dobré si ústnu dutinu len vypláchnuť čistou vodou, prípadne si môžete dať žuvačku bez cukru. Ak máte v ústach ešte stále nepríjemný pocit, potom po jedení počkajte aspoň 30 – 60 minút, kým si zuby predsa len umyjete. Predídete tým veľkým problémom so zubnou sklovinou.

Správne čistenie zubov

Predovšetkým je potrebné si zuby čistiť správne. Nezáleží tak ani na tom, či si budete zuby umývať 2-3 minúty, skôr je potrebné vedieť, ako odstrániť všetky nečistoty z ústnej dutiny. Používať by ste mali kvalitnú zubnú kefku s mäkkými štetinami, ktoré sú k zubnej sklovine a ďasnám šetrnejšie. Kefkou by ste na zuby v žiadnom prípade nemali tlačiť a používať by ste mali maximálne zrnko zubnej pasty, najlepšie s fluoridom, ktorý má ochrannú funkciu.

Zubná kefka by mala byť nepoškodená, a preto by ste ju mali meniť každé 3 mesiace, po prekonaní každého ochorenia a po poškodení štetiniek. Kefku by ste mali držať ako pero, v uhle 45 stupňov smerom k prednej strane chrupu. Následne sa snažte malými krúživými pohybmi vytvoriť jemný vibračný pohyb a tým sa zbaviť všetkých nečistôt aj z tých ťažko dostupných miest. Zabudnite na ťahavé pohyby len po predných zuboch. Vyčistiť by ste si mali aj prednú, zadnú, bočnú stranu zubov a žuvacie plochy, ďasná či medzizubné priestory s medzizubnou kefkou a zubnou niťou. Nezabúdajte ani na jazyk, na ktorom sa nachádzajú baktérie. Zuby si môžete vypláchnuť ústnu vodou. Pokiaľ si po čistení zubov prejdete jazykom po všetkých zuboch, mali by ostať hladké a čisté. Ak nie, pokračujte v čistení zubov.

TIP: Predné zuby si čistíte vertikálne, zadné naopak horizontálne.

Profesionálna dentálna hygiena

Profesionálna dentálna hygiena nesúvisí len s kompletným vyčistením zubov. Práve na dentálnej hygiene vám ukážu, akým spôsobom by ste si svoje zuby mali čistiť. Taktiež aj to, aké dentálne pomôcky by ste mali používať, a to veľkosť medzizubných kefiek, typ zubnej pasty, veľkosť zubnej kefky či ako správne používať zubnú niť. Na dentálnej hygiene vás dentálne hygieničky a dentálni hygienici taktiež zbavia zubného povlaku a vyčistia vám zuby od zubného kameňa, ktorý je veľmi škodlivý. Podstúpiť dentálnu hygienu by ste mali minimálne 2-krát ročne.

Pokiaľ ste tento rok dentálnu hygienu ešte neabsolvovali, je najvyšší čas tak urobiť. Objednajte sa online ešte dnes na profesionálnu dentálnu hygienu do Dental Brothers. Nájdete nás v OC Central a v OC Nivy v Bratislave.

Zdieľať: