Medzizubná kefka patrí medzi dentálne pomôcky, ktoré vám môžu pomôcť pred vznikom kazov, keďže sa práve zubný kaz najčastejšie tvorí v medzizubnom priestore. I keď je medzizubná kefka odporúčaná a nemala by chýbať v starostlivosti o vašu ústnu dutinu, mnoho ľudí ju nepoužíva. Aký je za tým dôvod? Nesprávny výber medzizubnej kefky, nadmerné krvácanie ďasien či zlé používanie? Toto sú odpovede na najčastejšie otázky.
Medzizubná kefka – dentálna pomôcka, ktorá pomáha
Pri dôkladnej starostlivosti o ústnu dutinu je potrebné používať dentálne pomôcky správnym spôsobom. Chýbať by nemala mäkká zubná kefka, medzizubná kefka, zubná pasta, jednozväzková kefka, škrabka na jazyk a zubná niť. Ústna voda nie je nevyhnutná, avšak je dobré ju používať najmä na odstránenie nepríjemného zápachu z úst. Práve medzizubná kefka patrí medzi veľmi obľúbené pomôcky u zubárov a dentálnych hygienikov, avšak stále je veľké množstvo ľudí, ktorí ju nepoužívajú. Veríme, že vás náš článok presvedčí o jej používaní.
Prečo používať medzizubnú kefku?
V medzizubných priestoroch sa najčastejšie usádzajú zvyšky potravy, ktoré je potrebné odstrániť. V prípade nedostatočnej ústnej hygieny práve na týchto miestach dochádza najčastejšie k vzniku zubného kazu. Je to z toho dôvodu, že pri ukladaní potravy sa hromadia aj baktérie či zubný povlak, ktorý sa následne mení na zubný kameň. Navyše baktérie spôsobujú leptanie zubnej skloviny. Používaním medzizubnej kefky môžete týmto problémom v ústnej dutine predísť.
Ako používať medzizubnú kefku?
Medzizubnú kefku sa odporúča používať raz denne, najlepšie večer pri čistení zubov alebo ak vám v medzizubnom priestore ostane zvyšok jedla. Pri používaní medzizubnej kefky je potrebné byť jemný a nepoužívať hrubú silu. Aby ste zabránili poškodeniu a krvácaniu ďasien, je potrebné priložiť špičku medzizubnej kefky šikmo k ďasnu a pomaly kefku zasunúť. Takýmto spôsobom jemne potiahnite kefku raz dovnútra a raz von. Pri prvom používaní môžete tiež spozorovať krvácanie ďasien, ktoré by sa však pri pravidelnom používaní nemalo vyskytovať. Krvácanie ďasien tiež signalizuje zápal ďasien. Na medzizubnú kefku sa neaplikuje zubná pasta.
Ako si vybrať medzizubnú kefku?
Existuje viacero typov medzizubných kefiek. Návštevou dentálneho hygienika zistíte, aká medzizubná kefka je pre vás tá najvhodnejšia. Vybrať si však môžete:
- medzizubnú kefku s kompaktnou rukoväťou,
- kefku s predlženou rukoväťou,
- kefku s výmennou rukoväťou,
- medzizubnú kefku s klasickými štetinami
- medzizubnú kefku s gumovými štetinami.
Vybrať si tiež môžete medzizubné kefky na základe značky alebo ceny. Pre citlivé zuby sú vhodné medzizubné kefky TePe alebo GUM, pre ľahšie zavádzanie kefky do medzizubného priestoru sa odporúča používať kefky Curaprox a Regular. Na efektívne čistenie ťažko dostupných miest je vhodná kefka Elmex s trojuholníkovým prierezom.
Aké druhy medzizubných kefiek existujú?
Medzizubné kefky sa tiež líšia veľkosťou. Je potrebné si uvedomiť, že medzery medzi zubami nie sú rovnako veľké, a preto sa neodporúča používať len jednu veľkosť medzizubných kefiek. Pri používaní príliš veľkých medzizubných kefiek si môžete poškodiť ďasná a naopak, malé kefky nemusia vyčistiť priestor medzi zubami dôkladne. Z toho dôvodu vám odporúčame navštíviť svojho zubára alebo dentálneho hygienika, ktorý vám poradí, akú veľkosť medzizubných kefiek by ste mali používať.
Ako často meniť medzizubnú kefku?
Medzizubnú kefku sa odporúča vymeniť pri jej akomkoľvek poškodení alebo znečistení. Ako zubnú kefku, tak aj tú medzizubnú vymeňte po prekonaní choroby.
Ako dlho používať jednu medzizubnú kefku?
Medzizubná kefka sa používa až po vyčistení zubov klasickou mäkkou zubnou kefkou. Ak použijete medzizubnú kefku do každého medzizubné priestoru ťahavým smerom raz von – raz dnu, bude to stačiť. Čistenie touto kefkou je doplnkové a netrvá 2 minúty ako klasické čistenie. Pokojne to zvládnete aj za 30 sekúnd.
Aká je najlepšia medzizubná kefka?
Existuje viacero druhov a značiek medzizubných kefiek, ktoré sa líšia nielen dizajnom, veľkosťou či cenou. Za najlepšiu medzizubnú kefku sa však považuje taká, ktorá dôkladne vyčistí vašu ústnu dutinu a ochráni vás pred vznikom kazov a iných ochorení v ústnej dutine. Vybrať si pokojne môžete aj lacnejší variant medzizubných kefiek.
Medzizubná kefka nie je náhrada za dentálnu hygienu
Aj pri pravidelnom používaní medzizubnej kefky je potrebné minimálne 2-krát do roka navštíviť dentálnych hygienikov. Tí vám okrem dôkladného vyčistenie ústnej dutiny tiež poradia, aká veľkosť medzizubných kefiek je pre vás tá správna. Navyše vám ukážu spôsob, ako by ste si svoje zuby mali čistiť. Ak potrebujete pomôcť, dohodnite si svoj termín dentálnej hygieny online v Dental Brothers.