AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

9. marca 2022

Krvácajú vám ďasná? Mali by ste zbystriť pozornosť

OBSAH ČLÁNKU

Krvácanie a zápal ďasien patria medzi časté a vážne ochorenia ústnej dutiny. Približne až 90 % populácie trápi tento problém, ktorý vzniká predovšetkým nedostatočnou ústnou hygienou, teda baktériami. Ako však zápalu a krvácaniu ďasien predísť? 

Chronická gingivitída

Gingivitída predstavuje zápal ďasien, ktorý spôsobujú predovšetkým baktérie nachádzajúce sa v ústnej dutine. Ide teda o infekciu, ktorá vzniká na zuboch a ďasnách. Takýto zápal spočiatku môže sprevádzať začervenanie a krvácanie ďasien pri ich umývaní. Ak sa však tento problém nelieči, môže následne vzniknúť aj paradontóza, ktorej výsledkom je vypadávanie zubov. Preto je potrebné predovšetkým mať správnu a dostačujúcu zubnú hygienu.

Príznaky gingivitídy

Okrem začervenania ďasien môže byť gingivitída sprevádzaná aj nepríjemným opuchom, ktorý však spočiatku nemusí bolieť. Ak však tento problém vyústi, môže byť opuch bolestivý. Rovnako ho môže sprevádzať aj zápach z úst, nepríjemná chuť v ústach a následne aj krvácanie ďasien, keďže zuby a ďasná sú pri zápale jemnejšie, krehkejšie a náchylnejšie na poranenie. Ku krvácaniu predovšetkým dochádza pri čistení zubov.

Príčiny vzniku gingivitídy

Medzi najčastejšie príčiny vzniku zápalu v ústnej dutine sa považuje nedostatočná ústna hygiena a hromadenie zubného povlaku v ústach a v okolí ďasien. Zubný povlak obsahuje veľké množstvo baktérií, ktoré využívajú cukry na to, aby sa zmenili na organické kyseliny. Tie následne pôsobia na sklovinu zubov tak, že zuby demineralizujú a zuby mäknú. Okrem toho ginvititída môže byť podmienená zubným kameňom, nedostatkom vitamínu C, stresom, fajčením, diabetom, hormonálnymi zmenami či užívaním niektorých liekov a kortikoidov. Na vzniku zápalu v ústnej dutine sa tiež môžu podieľať iné baktérie či vírusové infekcie, ako aj citlivosť a alergie.

Pomoc pri zápale ďasien

Ešte pred samotným riešením problému je potrebné sa zamyslieť, či je vaša ústna hygiena dostatočná. Tá by mala zahŕňať pravidelné čistenie zubov a ďasien. Pri krvácavosti ďasien sa tiež odporúča navštíviť dentálneho hygienika alebo lekára, ktorý odhalí príčinu problému. Mnohých pacientov tiež odrádza používanie medzizubných kefiek, ktoré môžu spôsobiť krvácavosť zubov. Je potrebné vedieť, že takáto krvácavosť pri pravidelnom používaní medzizubných kefiek a nití, časom zmizne. Okrem toho na krvácajúce ďasná pomáha aj ošetrenie gélmi, ktoré majú anestetické a antiseptické účinky, ošetrenie roztokmi k ústnym výplachom a odvary čajov, ktorými sa ústna dutina vyplachuje.

Následok zápalu ďasien

Dlhotrvajúca krvácavosť a neliečenie ďasien môže vyústiť až do ochorenia akým je parodontitídy a spôsobiť vypadávanie zubov. Preto je dôležité starať sa o svoju ústnu dutinu a pri spozorovaní akýchkoľvek symptómov, čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc.

Prevencia voči gingivitíde

Najlepším spôsobom ako predísť gingivitíde a parodontitíde je správnou prevenciou a vhodnou starostlivosťou o ústnu dutinu. K tomuto problému pomôže aj pravidelná návšteva zubného lekára a dentálneho hygienika. Ak sa chcete poradiť o stave vašej ústnej dutiny, neváhajte nás kontaktovať do Dental Brothers, prípadne náš navštívte v OC Central a OC Nivy.

Zdieľať: