Pečatenie zubov patrí medzi jeden zo spôsobov, ako predchádzať vzniku zubného kazu. Ak o pečatení zubov počujete prvýkrát, potom je tento článok pre vás.
Pečatenie zubov
Pečatenie alebo zalievanie zubov je metóda, ktorá udrží zuby dlhodobo zdravšie. Na pečatenie zubov sa využíva špeciálna hmota – pečatidlo, ktorým sa zalejú ryhy v zuboch. Ide o bezbolestný a veľmi rýchly úkon, ktorý funguje ako veľmi dobrá prevencia voči vzniku zubného kazu.
Pečatenie zubov u malých detí
Pečatenie zubov sa predovšetkým využíva u malých detí, ktorým zúbky práve narástli. Na čerstvo prerezané zúbky a žuvacie plochy sa nanesie pečatidlo, ktoré chráni zuby pred nakazením a vznikom zubného kazu. Nie však vždy a všetky zuby je možné zapečatiť.
Kedy a ktoré zuby je možné zapečatiť?
- Pečatenie zubov podstupujú predovšetkým deti vo veku 3-4 rokov, ktorým je možné zapečatiť prvé mliečne stoličky. Tento zákrok podstupujú väčšinou tie deti, ktoré trpia vysokou kazivosťou zubov už od útleho veku.
- Ďalej sú to deti vo veku 6 rokov, ktorým sa prerezávajú prvé trvalé stoličky.
- Takisto aj deti vo veku 10 – 13 rokov. Týmto deťom rastú už prvé črenové zuby a tiež aj druhé trvalé stoličky, ktoré je rovnako možné zapečatiť.
Pečatia sa tak len tie zuby, ktoré majú na svojom povrchu ryhy. V nich sa najčastejšie aj usádza jedlo a vznikajú tak zubné kazy.
Prečo je odporúčané zapečatiť práve prerezané zuby?
Je to hlavne z jedného prostého dôvodu. Tieto zuby nie sú ešte poškodené, nijak napadnuté baktériami, zubným kazom a taktiež zuby nie sú ešte plne mineralizované. Preto je dobré ich pečatením ochrániť. V prípade, že sú zuby už kazom napadnuté, nie je možné ich dodatočne zapečatiť.
Iba v prípade, že by sa kaz nachádzal v jednej polovici žuvacej plochy zuba, kaz bol odstránený, zaplombovaný, potom je možné zapečatiť druhú polovicu zuba. Dodatočne sa však po odstránení kazu a plombovaní zuby pečatiť nedajú. Rovnako ani zub napadnutý kazom nie je možné zapečatiť, pretože by sa kaz mohol rozšíriť ďalej a spôsobiť ďaleko väčšie problémy a bolesť. To znamená, že pred každým pečatím je potrebné skontrolovať a dôkladne ošetriť zuby.
Pravidelné pečatenie zubov alebo jednorazová záležitosť?
Pečatenie nemusí byť vôbec pravidelné, ak je vaša starostlivosť o zuby a ústnu dutinu dôkladná. U niektorých pacientov pečatenie vydrží aj 10 rokov, no väčšinou sa stretávame s trvácnosťou pečatidla okolo 3 – 5 rokov. Okrem dôkladnej starostlivosti je potrebná pravidelná preventívna prehliadka u zubného lekára a podstúpenie dentálnej hygieny, aby bolo pečatenie profesionálne skontrolované. V prípade, že sa pečatidlo odlupuje a odpadáva, je možné ho zbrúsiť, prípadne urobiť nanovo. Nejde však o úkon, ktorý je nutné podstupovať každoročne.
Vznik zubného kazu na zapečatených zuboch
Ak hovoríme o dôkladnej starostlivosti, tá je veľmi potrebná aj u zapečatených zubov. Napriek tomu, že sa baktérie a škodliviny, ktoré podporujú vznik zubného kazu neudržiavajú na žuvacej ploche, môžu sa zdržiavať v medzizubnom priestore. Tým pádom vám zubný kaz môže vzniknúť práve v tejto oblasti. Preto nezabúdajte na dôkladnú starostlivosť a dodržiavanie správnych techník čistenia zubov.
Spôsob pečatenie zubov
Ako sme povedali, pečatenie zubov je veľmi rýchly a bezbolestný úkon, ktorý sa vykonáva prostredníctvom pečatidla, ktorým sa zalejú hlboké ryhy na zuboch. Pred samotným zalievaním je potrebné zuby vydezinfikovať, a to aplikáciou HealOzonu alebo Laseru, aby boli zuby dokonalo čisté a bez baktérií. Tým pečatidlo bude lepšie držať a zamedzí sa vzniku zubného kazu pod pečatidlom. Takýto istý proces je dodržaný aj pri pečatení zubov u detí.
Pečatenie zubov v Dental Brothers
Pečatenie zubov je tou najlepšou alternatívou, vďaka ktorej môžete jednoducho a pomerne lacno predísť vzniku zubného kazu. Ak máte o pečatenie zubov záujem, neváhajte nás kontaktovať na telefónnom čísle 0911 112 142 (OC Centrál), 0917 196 170 (OC Nivy), e-mailom na central@dentalbrothers.sk alebo pomocou kontaktného formuláru.