AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 69€ (89€) s kódom DH69 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 69€ (89€) s kódom DH69 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

15. novembra 2021

10 mýtov v starostlivosti o ústnu dutinu, ktorým všetci veria

OBSAH ČLÁNKU

Až 7 z 10 ľudí sú nespokojní zo svojim úsmevom a z toho dôvodu sa často neusmievajú či si pravidelne pri rozprávaní dávajú ruku pred ústa. Často za nespokojnosť s ústnou dutinou môže zlá starostlivosť a mýty, ktorým ľudia veria. Preto si ich poďme vyvrátiť a praktizovať do svojej dennej starostlivosti o ústnu dutinu.

1. Konzumácia sladkostí ničí zuby

Ide o jeden z častých mýtov, ktorým ľudia veria. Áno, je pravda, že cukor vyživuje baktérie v ústach a tým sa tvorí aj zubný povlak, avšak pri správnej starostlivosti o zuby im nič nehrozí. Okrem toho, ak by ste aj vyradili cukor z potravín, stále je možné ho nájsť v škrobových potravinách. Preto si pokojne doprajte malú sladkosť na zlepšenie nálady, ale myslíte na správne čistenie zubov.

2. Diétne nápoje sú pre zuby lepšie

Okrem toho, že zubom škodí cukor, škodí im aj kyslosť. Preto môžu vašim zubom škodiť aj nápoje bez cukru, pretože aj tie opotrebujú sklovinu, čo vedie k zvýšenej citlivosti zubov a k tvorbe kazom. Ak sa teda chcete tomu vyhnúť, odporúčame pitie čistej vody.

3. Vďaka 3 minútovému čisteniu budú zuby zdravé

Odporúčaný časť čistenia zubov sú 2 – 3 minúty, ale tento čas sa predovšetkým myslí kvôli tomu, aby ste si celú ústnu dutinu neumývali len 20 sekúnd. Preto nejde o čas, na ktorý by ste sa mali pri čistení zubov zamerať, ale skôr venovať pozornosť správnej technike čistenia zubov.

4. Na kvalite a výbere zubnej kefky nezáleží

Ak patríte k tej skupine ľudí, ktorá používa tvrdé zubné kefky z toho dôvodu, že sú presvedčení, že im tvrdá kefka odstráni zubný povlak lepšie, potom ste na omyle. Tvrdá zubná kefka ničí zubnú sklovinu, čo opäť vedie k zvýšenej citlivosti. Preto ak túžite mať zuby zdravé a dôkladne vyčistené, používajte mäkké zubné kefky.

5. Ústna voda môže nahradiť čistenie zubov

Používanie ústnej vody je doplnkom, vďaka ktorému bude váš dych svieži. Avšak, používanie ústnej vody nemôže nahradiť mechanické čistenie zubov kefkou a zubnou niťou, pretože neodstraňuje povlak či nečistoty zo zubov. Pri výbere ústnej vody treba dbať aj na jej zloženie. Odporúča sa používať predovšetkým ústne vody bez alkoholu a bez penidiel.

6. Pasta s čiernym uhlím je účinnejšia

Určite ste sa aspoň raz stretli či už v obchodoch alebo na internete so zubnými pastami, ktoré obsahujú aktívne čierne uhlie. Samozrejme, tieto pasty patria medzi obľúbené, no ich používanie môže vašim zubom škodiť. Najdôležitejšou zložkou zubných pást je fluorid a vápnik, ktorý chráni zubnú sklovinu a práve tieto zubné pasty ich neobsahujú dostatok. Ak chcete zubné pasty s čiernym uhlím používať, ubezpečte sa, že obsahujú aj potrebné látky, ktoré chránia vaše zuby.

7. Mliečne zuby nie je potrebné čistiť

Výskyt zubného kazu u malých deti je čoraz častejší. Ale správnym návykom už od detstva ochránite svoje deti pred problémom s ústnou dutinou. Aj v tomto prípade platí, aby ste svoje deti naučili čistiť si zuby tou správnou technikou a minimálne 2x denne. Hoci ide o mliečne zuby, tak aj v tomto prípade je návšteva a pravidelná prehliadka u zubného lekára dôležitá.

8. Zubné vačky stačí prepichnúť

Vytvoril sa vám alebo vašim deťom niekedy zubný vačok v ústnej dutine? Mnoho ľudí sa tento vačok snaží prepichnúť, no to nestačí. Takýto vačok, odborne fistula signalizuje problém vo vašej ústnej dutine a môže byť prejavom chronického zápalu. Tým, že vačok prepichnete problém neodstránite a ak ho nebudete riešiť so svojim zubným lekárom, môžu nastať oveľa väčšie komplikácie, ako zápal kosti či odumretie zubov. Rovnako ak sa vám pravidelne tvorí herpes, vyhľadajte svojho zubného lekára.

9. Za poškodené zuby môže dedičnosť

Genetika v žiadnom smere nemôže za stav vašich zubov. Ak sa na vašich zuboch tvorí povlak a zubný kaz, potom za to môžu baktérie a nesprávna starostlivosť o zuby. Za čo však genetika môže, je predispozícia na čeľustno-ortopedické anomálie, ako je tesnosť zubov či predispozícia na paradentózu, ku ktorej nemusí dôjsť, ak je čistenie a starostlivosť o vaše zuby príkladná.

10. Bielenie zubov sódou bikarbónou je bezpečné

Žiarivo biele zuby nie sú istotou zdravej ústnej dutiny. Avšak, ak vaša starostlivosť o zuby je dôkladná a chodíte na pravidelnú dentálnu hygienu 2x do roka, potom môžete uvažovať nad bielením zubov. No určite neodporúčame používať sódu bikarbónu a bieliť si zuby doma, pretože takýmto bielením docielite jedine poškodenie zubnej skloviny. Ak túžite po žiarivo bielych zuboch, potom sa objednajte k nám do Dental Brothers na bielenie zubov bez peroxidu vodíka, ktoré je šetrné k zubnej sklovine.
Ak sa chcete poradiť a ubezpečiť sa, či je vaša starostlivosť o ústnu dutinu tá správna, objednajte sa na dentálnu hygienu k nám a my vám poradíme.

Zdieľať: