Starostlivosť o ústnu dutinu sa začína už v detstve. Pri vytvorení si správnych návykov v detstve môže vaše dieťa predísť problémom s ústnou dutinou v dospelosti. Ako sa starať o zuby a ďasná tých najmenších detí a kedy prvýkrát navštíviť zubného lekára?
Vývoj detských zubov
Mnohí rodičia zanedbávajú starostlivosť o ústnu dutinu tých najmenších detí z jedného dôvodu. Veď mliečne zuby vypadnú. To je však veľkou chybou. Detské zuby sa vyvíjajú už počas tehotenstva. Každé dieťa by malo mať 20 zakorenených mliečnych zubov v ďasne, ktoré následne rastú. Keďže rast zubov je u každého dieťaťa individuálny, môžeme si len vo všeobecnosti povedať relatívny čas, kedy by sa prvé zúbky mali objaviť. Zväčša začne byť prvé zuby vidno v 6. mesiaci dieťaťa a postupne rastú do 3 rokov. Medzi prvé zúbky patria prvé spodné rezáky, prvé horné rezáky, druhé spodné rezáky a druhé horné rezáky, nasledujú spodné prvé stoličky, horné prvé stoličky, spodné očné zuby a horné očné zuby a nakoniec spodné druhé stoličky a horné druhé stoličky. Samozrejme, postup môže byť u každého dieťaťa iný, rovnako ako aj ich čas prerezania.
Ako zmierniť prejavy pri raste zubov?
Rast prvých zúbkov je v mnohých prípadoch sprevádzaný rôznymi komplikáciami. Väčšinou sa pri raste zubov stretávame u detí so zvýšeným slinením, plačom, mrzutosťou, začervenaním a opuchom ďasna, teplotou, ale aj hnačkou, nechutenstvom alebo s infekciou. Dieťa v tomto stave má potrebu si vkladať do úst pršteky, hračky alebo tvrdé predmety, čím sa snaží zmierniť bolesť. V tom prípade je dobré používať hryzadlá naplnené sterilnou vodou, ktoré je možné schladiť v chladničke, čím sa opuch a bolesť zmierni alebo používať náprstok, ktorý pripomína malú kefku, ktorú si rodič navlieka na prst.
Starostlivosť o mliečne zuby
Starostlivosť o mliečne zuby musí byť rovnako príkladná ako tá o trvalé zuby. Preto ju nepodceňujte a nevynechávajte, pretože práve mliečne zuby majú dôležitú úlohu pri vytváraní miesta pre trvalé zuby a taktiež podporujú rozvoj reči a vývoj tváre či čeľuste. Starostlivosť o ústnu dutinu u detí by sa nemala podceňovať aj v dôsledku toho, že mliečne zuby majú mäkšiu sklovinu, a preto pri zanedbaní dochádza ku kazivosti, väčšiemu napadnutiu baktériami, bolestivosti a predčasnému vypadávaniu zubov. Predčasné vypadávanie zubov však nie je zo zdravotného hľadiska dobré, pretože v mieste vypadnutého zuba sa môžu tvoriť baktérie. Rovnako môže dôjsť k narušeniu miesta trvalého chrupu, ktorý následne bude rásť krivo.
Ako čistiť mliečne zuby?
Keďže sú mliečne zuby náchylnejšie na tvorbu povlaku a kazu, je potrebné im venovať dostatočnú pozornosť a zabezpečiť dôkladné čistenie. Vytvoriť správny návyk dieťaťu by ste mali ešte pred prerezaním prvých zubov, a to ošetrovaním ďasien každý večer. Takéto ošetrenie zahŕňa vytieranie ďasien kúskom jednorazovej gázy namočenej vo vode. Následne je potrebné si osvojiť techniku čistenia zubov. Pri prvých zúbkoch sa neodporúča používať pastu, pretože dieťa ešte nevie pastu vypľúvať. Preto stačí, ak budete krúživými pohybmi jemnou kefkou prechádzať zuby z každej strany. Nezabúdajte na ďasná. Pri takomto čistení by ste si mali položiť dieťa chrbtom do lona tak, aby hlava odpočívala oproti vašej hrudi. V prípade, že je dieťa väčšie, postavte sa za neho a zakloňte mu hlavu jemne dozadu.
Kedy navštíviť zubného lekára?
Navštíviť zubného lekára sa odporúča po prerezaní prvého zuba a najneskôr po dovŕšení jedného roka. Následne sa odporúča navštíviť zubného lekára každých 6 mesiacov. Preto si vopred vyberte zubného lekára, s ktorým máte aj vy dobré skúsenosti a navštívte ho ešte skôr, než začne u dieťaťa pretrvávať bolesť, pretože inak si dieťa spojí návštevu zubára len s bolesťou. Navštíviť môžete aj dentálneho hygienika, ktorý vám poradí, ako sa o ústnu dutinu dieťaťa starať. Nemusíte sa obávať, že by táto návšteva bola pre dieťa nepríjemná. Práve naopak, ide o veľmi dobrú prvú skúsenosť, ktorú môže mať dieťa so zubárskym kreslom.