AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 100€ (129€) s kódom ALL100 | Bielenie zubov Premium za 59€ (69€) s kódom BZ59 | Akcia platí do 31.8.2024.

AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 100€ (129€) s kódom ALL100 | Bielenie zubov Premium za 59€ (69€) s kódom BZ59 | Akcia platí do 31.8.2024.

25. januára 2022

10 zaujímavých faktov o zuboch a ústnej dutine

OBSAH ČLÁNKU

Zuby predstavujú veľmi dôležitú súčasť organizmu, a to z viacerých dôvodov. Okrem toho, že zuby pomáhajú prežúvať a spracovať potravu, sú dôležité aj pri formovaní čeľuste, tváre a pri komunikácii, teda tvorby reči. Napriek tomu ešte stále existuje mnoho mýtov o zuboch a ústnej dutine, ktorým ľudia veria, ale aj mnoho zaujímavých faktov, ktoré ľudia nevedia.

1. Ústa pripomínajú oceán slín

Za celý život človek vyprodukuje viac ako 25 000 litrov slín. Ide o množstvo, ktorým by ste mohli naplniť dva veľké bazény. Samozrejme, sliny zastupujú veľmi dôležitú úlohu. Okrem toho, že podporujú trávenie, majú aj ochrannú funkciu, a teda chránia zuby pred baktériami.

2. Zubný povlak tvorí až 300 baktérií

Zubný povlak je veľmi nebezpečný zo zdravotného hľadiska vašich zubov. V prípade, že sa zubný povlak drží na zuboch viac ako 40 hodín, môže sa časom premeniť na zubný kameň. Preto je potrebné sa o svoju ústnu dutinu starať príkladne.

3. Nie každý človek má zuby múdrosti

Určite ste sa už viackrát stretli s tým, že zuby „múdrosti“ bolia a dokážu narobiť veľké problémy. Ide však o problém, ktorý nastupuje len v prípade, že zuby nesprávne rastú alebo majú nedostatok priestoru v ústnej dutine. Zuby múdrosti však nemusí mať každý človek. Z určitého hľadiska to súvisí aj s genetikou či veľkosťou sánky. To znamená, že niektorým ľuďom vyrastú tieto zuby bez problémov, niektorým s určitými ťažkosťami a niektorým nemusia vyrásť vôbec. Dokonca, niektorí ľudia ich nemajú ani uložené v kosti.

4. Odtlačok zubov je rovnako jedinečný ako odtlačok prsta

Neexistuje na svete človek, ktorý by mal rovnaké zuby ako vy. Tak ako je jedinečný odtlačok prsta či jazyka, tak je jedinečný aj odtlačok vašich zubov. Preto je možné na základe zubov identifikovať osobu.

5. Ľudia majú len 2 sady zubov

Mliečne zuby sa vyvíjajú už v embryonálnom štádiu, no objavujú sa podstatne neskôr. Väčšinou však majú deti do 3 rokov už plnú sadu 20 mliečnych zubov, ktoré sú veľmi podstatné pri vývoji čeľuste, tváre a reči. Následne ich približne v 5 – 6 rokoch nahradia trvalé zuby, o ktoré je potrebné sa starať. Preto v prípade človeka, ide o difyodontný typ chrupu, ktorý zahŕňa výmenu mliečnych zubov za trvalé zuby.

6. Časť zubov nie je okom viditeľná

Zuby patria medzi jediné kosti ľudského organizmu, ktoré sú viditeľné. Avšak, len 2/3 zuba je viditeľná. Zvyšná 1/3 ostáva skrytá pod ďasnom.

7. Zubná sklovina je najtvrdšie tkanivo v ľudskom tele

Hoci sa môže zdať, že kosti vo všeobecnosti predstavujú najtvrdšiu časť ľudského tela, práve sklovina je zaradená medzi tie najtvrdšie, a to aj napriek tomu, že je vyrobená z tých istých látok ako kosti, a to z vápnika a fosfátu. To však neznamená, že je sklovina nezničiteľná. Práve zlým zaobchádzaním a nedodržiavaním zásad správnej starostlivosti o zuby, môže byť sklovina poškodená.

8. Človek strávi priemerne 38,5 dňa čistením zubov

Priemerná doba čistenia zubov u ľudí je 45 – 70 sekúnd, čo je veľmi málo. Odporúčaná doba čistenia zubov sú 2 – 3 minúty, minimálne 2x denne. Pri čistení zubov je potrebné používať aj dentálne pomôcky, ako medzizubnú kefku či medzizubnú niť. V prípade, že dentálnu niť nepoužívate, vaše čistenie zubov nie je 100 %, a to znamená, že je veľká pravdepodobnosť šírenia baktérií, tvorby kazov a zubného povlaku.

9. Zubný kaz patrí medzi najčastejšie detské choroby

Medzi najčastejšie detské choroby môžeme zaradiť práve zubný kaz, a to z dôvodu nesprávnej starostlivosti o „mliečne zuby“. Tie sa síce tvoria už v ústnej dutine pred narodením, ale navonok sa prerezávajú v 4 – 12 mesiacoch. Okrem toho, zubný kaz patrí medzi druhé najčastejšie ochorenie ľudí. Medzi prvé príznaky vzniku kazu sa môže považovať aj žltnutie zubov.

10. Usmievajúci ľudia sú atraktívnejší

Mnoho výskumov preukázalo, že až 61 % ľudí zaujme na druhom človeku práve úsmev. A preto je potrebné o svoju ústnu dutinu dbať čo najviac. Okrem precízneho čistenia by starostlivosť o ústnu dutinu mala zahŕňať aj podstúpenie dentálnej hygieny 2x ročne, prípadne pre žiarivo biely úsmev aj bielenie zubov, ktoré by však mohlo byť pre zuby škodlivé. My však odporúčame podstúpiť bielenie zubov bez peroxidu vodíka u nás v Dental Brothers, ktoré je k zubom a k zubnej sklovine šetrné. Rovnako sa môžete objednať k nám aj na dentálnu hygienu.

Zdieľať: