AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 100€ (129€) s kódom ALL100 | Bielenie zubov Premium za 59€ (69€) s kódom BZ59 | Akcia platí do 31.8.2024.

AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 100€ (129€) s kódom ALL100 | Bielenie zubov Premium za 59€ (69€) s kódom BZ59 | Akcia platí do 31.8.2024.

31. júla 2019

4 zlé dentálne návyky, ktorých sa môžete zbaviť!

OBSAH ČLÁNKU

Čistíte si zuby dvakrát denne? Je súčasťou vašej dentálnej hygieny používanie zubnej nite? Chodíte na pravidelnú dentálnu hygienu a preventívnu prehliadku, no napriek tomu máte problémy so zubami? Skúste odstrániť aj niekoľko zlých návykov, ktoré negatívne ovplyvňujú stav vašich zubov a ďasien.

Základom je správna ústna hygiena

Základom správnej ústnej hygieny je využívanie vhodných nástrojov. Využívanie zubnej kefky s tvrdými štetinami je zbytočne agresívne pre vaše zuby a nadmerne zaťažuje zubnú sklovinu. A naopak, zubná kefka s jemnými štetinami je k našim zubom podstatne šetrnejšia. Nezabúdajte, že pre ešte žiarivejší a biely úsmev by ste nemali zabúdať ani na čistenie jazyka, starostlivosť o ďasná, ale aj správne nitkovanie.

Hryzenie a cmúľanie

Zvyknete si v horúcom letnom počasí dať ľadovo studenú sódu alebo ľadový čaj? Ak po jeho vypití drvíte prebytočný ľad medzi zubami, mali by ste vedieť, že to nie je to najsprávnejšie, čo môžete urobiť. Extrémne nízka teplota kocky ľadu môže spôsobiť zlomeniny, resp. mikroskopické praskliny na povrchu zubnej skloviny.

A hneď po nich nasledujú popcornové kukuričky, ktoré spôsobujú nadmerný tlak na zuby. Rovnako je na tom aj pitie ochutených nápojov počas dňa. Neustále vystavovanie sladkých a kyslých chutí negatívne napomáha pri rozpade zubov. Tieto výrazné chute sú dôvodom, prečo mnoho rodičov svojim deťom zakazuje aj cmúľanie cukríkov a lízaniek.

Škrípanie zubami

Či už zubami škrípete vo dne alebo v noci, opotrebúvate ich. Ak zubami zvyknete škrípať počas spánku, je to takmer neovplyvniteľné. Tento faktor je väčšinou výsledkom stresu alebo úzkosti. Riešením by mohol byť chránič na zuby.

Avšak, škrípanie môže byť spôsobené aj pri nejakej činnosti alebo masívnom náraze. Vtedy škrípaniu zubov zabránite asi veľmi ťažko. Ak ale športujete, ubezpečte sa, že si zuby ochránite vhodne zvoleným chráničom.

Využívanie zubov ako nástroja

Zubní lekári by s určitosťou vedeli vymenovať hneď niekoľko činností, pri ktorých museli svojim pacientom upravovať zlomené zuby. Možno aj vy sa po dočítaní tohto článku neraz pristihnete pri tom, že vaše zuby využívate ako praktický nástroj. Či už zubami otvárate balíček zemiakových lupienkov, odtrhávate visačku z oblečenia či otvárate fľašu s vodou, vždy je to škodlivé.

Mali by ste však vedieť, že pri týchto činnostiach vaše zuby poriadne trpia. Nielen že na ich povrchu môžu vznikať rôzne trhliny, oslabenia zubnej skloviny, ba dokonca, môžete si z neho kúsok odlomiť alebo ho zlomiť úplne. Radšej by ste mali poobzerať po skutočných nástrojoch, ako nožnice alebo otvárač na fľaše.

 

Zdieľať: