AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 100€ (129€) s kódom ALL100 | Bielenie zubov Premium za 59€ (69€) s kódom BZ59 | Akcia platí do 31.8.2024.

AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 100€ (129€) s kódom ALL100 | Bielenie zubov Premium za 59€ (69€) s kódom BZ59 | Akcia platí do 31.8.2024.

20. mája 2019

5 zázračných potravín pre zdravé zuby a ďasná!

OBSAH ČLÁNKU

Všetci dobre vieme, že starostlivosť o našu ústnu dutinu zahŕňa okrem zubov aj servis o naše ďasná. Popri alternatívnych spôsoboch terapie, ako využívanie olejov alebo bylinných ústnych vôd, môžete vyskúšať aj obyčajné každodenné potraviny z vášho jedálnička. Nasledujúce potraviny sú superhrdinami účinne bojujúcimi proti rozličným orálnym baktériám, starajú sa o dentálnu hygienu vašej ústnej dutiny a udržiavajú váš úsmev biely a svieži!

Jahody a kiwi

Určite ste už nespočetne veľakrát počuli o priaznivých účinkoch vitamínu C pre vaše zdravie. Vedeli ste však aj to, že  tento konkrétny vitamín sa stará aj o zdravie vašej ústnej dutiny? Vitamín C pomáha predchádzať rozpadu kolagénu a ten zase rozpadu vášho chrupu a vzniku periodontálnych ochorení.

Jahodykiwi obsahujú najvyššiu koncentráciu vitamínu C a ich jadierka pomáhajú zbaviť vaše zuby mnohých nečistôt, pigmentov, a najmä zubného povlaku. Vyskúšať však môžete aj úplne základné ovocie ako jablká! Citrusové potraviny však môžu tiež erodovať zubnú sklovinu, preto popri jablkovom snacku nezabudnite piť veľa čistej vody!

Zázvor a listová zelenina

Koreň zázvoru sa považuje za liečivú bylinu. So svojimi protizápalovými vlastnosťami zázvor podporuje zdravé tkanivo v ústach. Nie je žiadnym tajomstvom, že žutie listovej zeleniny je prospešné pri udržiavaní čistých úst. Extra sliny produkované žuvaním totiž neutralizujú baktérie v ústach. Šaláty s najvyšším obsahom vlákniny sú surový špenát, zeler, ba dokonca aj varená fazuľa!

Zelený čaj

Zelený čaj obsahuje komplexné zlúčeniny, ktoré môžu bojovať proti zápalu a kontrolovať bakteriálne infekcie. Japonská štúdia ukázala, že pre mužov aj ženy, pitie jedného alebo viacerých šálok čaju denne korelovalo s menšou stratou zubov neskôr v živote. Spotreba zeleného čaju je tak mimoriadne prospešná pre zdravie vašej ústnej dutiny.

Orechy a semienka

Skvelým zdrojom bielkovín na báze rastlín sú staré dobré orechy a semená. Obsahujú zdravé mikroživiny ako fosfor, horčík, draslík, zinok a čo je najdôležitejšie, vápnik! Ten je samozrejme nevyhnutný pre silné kostizuby. Vápnik v strave môže skutočne prispieť k remineralizácii vašich zubov! Ktoré orechy majú najvyšší obsah vápnika? Mandle a para orechy, ale nezabudnite ich doplniť o sezamové semená!

Huby

Počuli ste už o hube menom Shiitake? Po slovensky húževnatec jedlý obsahuje prírodný cukor pomáhajúci pri zápale ďasien. Gingivitída, teda zápal ďasien, je charakterizovaný začervenaním, opuchom a prípadne aj krvácaním, často spôsobeným hromadením bakteriálneho biofilmu. Nedávne štúdie ukazujú, že antibakteriálne zlúčeniny, ako lentinan v Shiitake, sa špecificky zameriavajú na tieto mikróby.

Týchto 5 zázrakov zaručene nájdete vo svojej kuchyni, takpovediac, na dennej báze a možno ste ani nevedeli, aké sú prospešné. A ak by ste ešte predsa len chceli zdokonaliť starostlivosť o vašu ústnu dutinu, prečítajte si o benefitoch žuvania žuvačiek alebo postupe, ako si správne vyčistiť vaše zuby tak, aby boli zdravé a krásne!

Zdieľať: