AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 100€ (129€) s kódom ALL100 | Bielenie zubov Premium za 59€ (69€) s kódom BZ59 | Akcia platí do 31.8.2024.

AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 100€ (129€) s kódom ALL100 | Bielenie zubov Premium za 59€ (69€) s kódom BZ59 | Akcia platí do 31.8.2024.

5. novembra 2021

Ako si správne čistiť zuby a ústnu dutinu?

OBSAH ČLÁNKU

Dôkladná starostlivosť o zuby a ústnu dutinu je veľmi dôležitá. Okrem toho, že tak zabránite kazeniu a vypadávaniu zubov, ochránite svoj organizmus pred baktériami, ktoré sa v ústach tvoria. Na to, aby vaša starostlivosť o zuby bola dôkladná, potrebujete okrem správnych prostriedkov vedieť, ako ich správne používať.

Správny spôsob čistenia zubov

Mnoho ľudí sa domnieva, že čím častejšie si budú zuby umývať, tým čistejšie ich budú mať. Nie je to úplne pravda. Okrem toho, že zuby je potrebné si umývať aspoň 2-krát denne, a to ráno a večer, môžete si ich umývať, prípadne vypláchnuť čistou vodou po každom jedle. Avšak, okrem pravidelnosti čistenia zubov by ste sa mali zamerať hlavne na správnu techniku a držanie kefky. Tú by ste mali držať ako pero, aby ste nevyvíjali veľký tlak na zuby a ďasná. Vybrať si môžete z troch techník, a to krúžením, pod 45 stupňovým uhlom alebo ak máte problém s chrupom a ďasnami, potom odporúčame vykonávať malé rotačné pohyby, ktorými nebudete odhaľovať ešte viac svoje ďasná.

  • krúženie je spôsob, ktorý používa väčšina ľudí. Ide o spôsob, pri ktorom krúžite po horných a dolných naraz. Dôležité je však vykonávať to správne a pomaly, aby ste baktérie a povlak odstránili a nie ho len presúvali po ústnej dutine.
  • 45 stupňový uhol je spôsob, ktorý je najsprávnejší. Pri tomto spôsobe si nielenže dôkladne vyčistite zuby a ďasná, ale ich aj ochránite pred poškodením. Avšak, opäť je potrebné to vykonávať správne. Horné zuby čistíte smerom nadol a dolné smerom nahor.

Pri čistení zubov je potrebné sa zamerať aj na ďasná, vnútornú stranu zubov, zadné zuby a medzizubný priestor. Rovnako nezabúdajte ani na precíznosť a dĺžku čistenia zubov, ktorá by mala byť minimálne 30 sekúnd na každú stranu ústnej dutiny, teda 2 – 3 minúty na celé čistenie zubov. Samozrejme, pri čistení nerozhoduje čas, ale odstránenie povlaku a nečistôt.

Nezabúdajte na medzizubný priestor

Dôkladná starostlivosť si vyžaduje aj čistenie medzizubného priestoru. Hoci mnoho ľudí na to zabúda, prípadne nemá na to čas, ale práve v medzizubnom priestore sa ukladá jedlo, ktoré ďalej v ústnej dutine šíri baktérie. V súčasnosti je na trhu množstvo zubných nití či kefiek na medzizubný priestor, vďaka ktorému predídete aj tvorbe zubného kazu.

Výber kefky je pri starostlivosti o zuby rozhodujúci

Pri výbere kefky sa treba zamerať najmä na veľkosť hlavice a mäkkosť, ktorú udáva počet štetiniek. Opäť aj v tomto prípade platí, že na výber je množstvo kefiek, či už s nylonovými vláknami alebo nejakými prírodnými, ktoré však treba meniť častejšie. To, akú kefku si vyberiete je len na vás, avšak mali by ste používať predovšetkým mäkké kefky, ktoré sú šetrné k zubnej sklovine a ďasnám. Tiež sa zamerajte na štetinky, ktoré sú na konci zaoblené, pretože tie zubnú sklovinu nepoškodzujú. Veľkú úlohu zohráva aj tvar a veľkosť hlavice, ktorá by mala mať maximálne 2 cm, aby ste si ňou mohli čistiť aj ťažko dostupné miesta. Ak máte malú sánku, potom zvoľte menší rozmer hlavice. Rukoväť kefky by mala byť primerane tvrdá a nie ohybná. Tiež je potrebné vymieňať kefku minimálne každé 3 mesiace, prípadne skôr, ak sú štetinky zničené a tiež po prekonaní každej choroby.

Nezabúdajte na jazyk a dentálne pomôcky

Pri dôkladnej dentálnej hygiene by ste nemali zabúdať ani na čistenie jazyka, a to či už kefkou alebo škrabkou na jazyk. Čistenie jazyka je veľmi potrebné, pretože ak budete mať profesionálne vyčistené zuby, ale jazyk nie, baktérie sa v ústnej dutine budú šíriť ďalej. Pri čistení zubov pokojne používajte aj dentálne pomôcky, ústnu vodu, ktorá ničí baktérie a zápach z úst. Ako dentálnu pomôcku môžete používať aj žuvačku po jedle, ale bez cukru a len do momentu, kedy je žuvačka mäkká a nestráca chuť, pretože žutie tvrdej žuvačky je škodlivé pre sánku.

Používanie zubnej pasty

Ak ste si doteraz mysleli, že používanie zubnej pasty je alfou a omegou pri starostlivosti o ústnu dutinu, musíme vás sklamať. Pri správnom spôsobe čistenia zubov by ste mali použiť len zrniečko zubnej pasty. Odporúča sa skôr používať zubnú pastu s fluoridom a vápnikom, ktoré chránia a posilňujú zubnú sklovinu. Na druhej strane, ak trpíte parodontitídou, zamerajte sa na pasty, ktoré znižujú krvácanie a zápal ďasien. Čo sa týka zubných pást, ktoré sľubujú bieliaci efekt, zväčša ide len o marketingový ťah. Ak skutočne chcete mať zuby krásne a žiarivo biele, odporúčame bielenie zubov odborníkmi v Dental Brothers, a to bez peroxidu vodíka, ktoré je šetrné k zubom a k zubnej sklovine. Vďaka takémuto bieleniu zubov môžete mať belšie zuby až o 8 odtieňov. Na druhej strane čo neodporúčame, je domáce bielenie zubov so sódou bikarbónou, ktorá môže vaše zuby zničiť.

Pravidelná dentálna hygiena

Dôkladná starostlivosť o ústnu dutinu si vyžaduje aj návštevu dentálnej hygieny. Tú by ste mali podstúpiť minimálne 2-krát ročne. Okrem toho, že vám na dentálnej hygiene dokonalo vyčistia zuby, tiež vám skontrolujú váš chrup a poradia vám, ako by ste sa o neho mali ďalej starať. Ak chcete mať istotu, že vaše zuby budú profesionálne vyčistené s použitím modernej technológie airflow, potom sa môžete objednať na dentálnu hygienu k nám do Dental Brothers, a to či už do OC Central alebo OC Nivy.
Kvalitu a čistotu zubov neovplyvníte len dôkladnou starostlivosťou, ale aj správnou životosprávou, pestrou stravou a pitným režimom, ktorý bude obsahovať čo najviac čistej vody.

Zdieľať: