AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 100€ (129€) s kódom ALL100 | Bielenie zubov Premium za 59€ (69€) s kódom BZ59 | Akcia platí do 31.8.2024.

AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 100€ (129€) s kódom ALL100 | Bielenie zubov Premium za 59€ (69€) s kódom BZ59 | Akcia platí do 31.8.2024.

29. januára 2020

Fajčenie e-cigariet: Je pre naše ústa škodlivé alebo nie?

OBSAH ČLÁNKU

Vedeli ste, že až 7 z 10 fajčiarov tvrdí, že sa chcú svojho zlozvyku zbaviť? Pri týchto pokusoch sú ľudia, logicky, v pokušení obrátiť sa na „zdravšiu“ verziu fajčenia v podobe elektronických cigariet. Tie by im mali uľahčiť prechod od tradičných cigariet k nefajčeniu. Je však pre vás fajčenie e-cigariet, nazývaných tiež vaping, lepšie ako používanie tabakových výrobkov?

Fajčenie e-cigariet

Prestať fajčiť je rozhodne jednou z najlepších vecí, ktoré môžete urobiť. A to, nielen pre svoje zdravie, ale aj zuby a dentálnu hygienu. Poďme sa preto pozrieť na niekoľko nepríjemných dentálnych problémov, ktoré so sebou vaping prináša.

Zubný kaz

Vaping zvyšuje množstvo baktérií v ústach a vytvára lepkavý povlak na zuboch a vlastne aj v celej ústnej dutine. Tým úplne logicky zvyšuje aj riziko vzniku dutín v zuboch a tie zase vznik zubného kazu. Situáciu ešte viac zhoršuje fakt, že pri vapingu sa do pary pridáva sladká aróma, ktorá zuby niekoľkonásobne oslabuje.

Sucho v ústach

Výpary zároveň znižujú aj funkciu a účinnosť slín chrániacich naše zuby a ďasná. Zdá sa vám sucho v ústach ako úplne zanedbateľný problém? Viete, aké problémy so sebou prináša? Dlhodobé sucho v ústach môže okrem nepríjemného dychu a bolesti v ústach spôsobiť aj už spomínané zubné kazy. Vapingom tak prispievate k predčasnému poškodeniu a vypadávaniu zubov.

Imflamácia  

Pri vapingu, samozrejme, máte na výber, či zvolíte náplň obsahujúcu nikotín alebo nie. Navyše, kvapalina môže v rôznych pomeroch obsahovať aj iné chemické látky, ako propylénglykol, glycerín, propylengykol a glycerín. Práve táto chemická zmes je v súčasnosti mimoriadne často spájaná s mnohými periodontálnymi ochoreniami. A nie bezdôvodne!

Keďže už spomínaná sladká para je počas vapingu rozptýlená po celej ústnej dutine, môže prenášať lokálne zápalové reakcie až do zápalu ďasien. Toto dentálne ochorenie spôsobuje nemalé problémy s ďasnami. Čo je však horšie, ničí aj tkanivo ďasien a kostí.

Vaping

Toto je len zlomok z toho, aké zdravotné problémy so sebou prináša dnes mimoriadne obľúbená náhrada klasických cigariet – vaping. Okrem menej nebezpečných dentálnych problémov je pôvodcom mnohých srdcovo-cievnychrespiračných ochorení. Zdá sa, že práve začíname chápať nebezpečenstvá, ktoré pre naše celkové zdravie znamená vaping.

Dentálna hygiena proti zažltnutým a poškodeným zubom

Pokiaľ však nechcete mať problém so svojou ústnou dutinou, je potrebné navštevovať dentálnych hygienikov.

Zdieľať: