AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 100€ (129€) s kódom ALL100 | Bielenie zubov Premium za 59€ (69€) s kódom BZ59 | Akcia platí do 31.8.2024.

AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 100€ (129€) s kódom ALL100 | Bielenie zubov Premium za 59€ (69€) s kódom BZ59 | Akcia platí do 31.8.2024.

17. februára 2020

Krvácajúce ďasná: Všetko, čo by ste mali vedieť

krvácajúce ďasná

OBSAH ČLÁNKU

Krvácajúce ďasná sú jedným z najbežnejších príznakov dentálnych ochorení, ktoré zažil už asi každý z nás. Aké sú ich príčiny? Ako sa prejavujú ochorenia krvácajúcich ďasien? A ako ich efektívne liečiť?

Problémy spojené s krvácajúcimi ďasnami

Okrem úplne bežných problémov môže krvácanie poukazovať aj na závažnejšie zdravotné problémy. Príležitostné krvácanie ďasien môže byť spôsobené príliš agresívnym čistením zubov alebo nosením protéz, ktoré tak úplne nesedia. Časté krvácanie ďasien ale môže naznačovať závažnejšie problémy, ktoré je potrebné urýchlene vyriešiť.

Krvácajúce ďasná: príznaky a príčiny

Nesprávna alebo nedostatočná starostlivosť o zuby je hlavnou príčinou krvácania ďasien. Práve absencia dentálnej starostlivosti následne spôsobuje, že ďasná sú citlivé a náchylné na krvácanie. Avšak, takéto zdanlivo nenápadné problémy môžu vyústiť až do nepríjemného zápalu ďasien a ďalších závažných ochorení. Medzi najčastejšie príčiny krvácajúcich ďasien patrí:

  • Gingvitída (so symptómami ako opuchnuté ďasná, bolesť v ústach a v okolí ďasien a krvácajúce ďasná)
  • Paradentóza (infekcia ďasien, čeľuste a podporných tkanív, ktoré spájajú vaše zuby a ďasná)
  • Absencia vitamínov (najčastejšie vitamín C a/alebo vitamín K)
  • Nedostatočná zrážanlivosť (krvných doštičiek)

Krvácajúce ďasná a ich liečba

Takmer každému ochoreniu týkajúcemu sa vašej ústnej dutiny, viete predísť pedantnou starostlivosťou. Kvalitná domáca i profesionálna dentálna hygiena sú preto primárnymi krokmi k redukcii krvácajúcich ďasien.

Výber správnej zubnej kefky

Na našom blogu sme niekoľkokrát písali o tom, že pri domácej starostlivosti o vaše zuby by ste mali používať vždy mäkkú zubnú kefku. Stredné a tvrdé štetiny môžu byť totiž pre vaše jemné ďasná až príliš drsné. Ďalším krokom je využívanie jemných krúživých pohybov na čistenie. Vaše ďasná nemusia byť ani zapálené na to, aby po agresívnom čistení ostali mimoriadne citlivé a krvácali.

V súčasnosti je však už niekoľko rokov pretrvávajúcim trendom používanie elektrickej zubnej kefky. Špeciálne vyvinuté hlavy kefiek vám, v porovnaní s klasickou manuálnou kefkou, môžu pomôcť ľahšie vyčistiť líniu okolo ďasien a efektívnejšie odstrániť zubný povlak. 

Pravidelné návštevy zubára

Čo naviac môžete urobiť pre to, aby ste predišli vzniku krvácajúcich ďasien? Navštívte svojho zubného lekára aspoň raz ročne a absolvujte dentálnu hygienu dvakrát za rok. Títo profesionáli vedia včas odhaliť zápaly ďasien a naučia vás správne čistiť zuby a používať zubnú niť. Takáto pedantná dentálna hygiena vám zaručí nielen dôkladné odstránenie zubného povlaku, ale aj zníži riziko vzniku akéhokoľvek periodontálneho ochorenia.

Zdieľať: