AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

18. septembra 2019

Máte citlivé zuby? Prezradíme vám, ako na ne!

OBSAH ČLÁNKU

Citlivosť zubov je častým dentálnym problémom, ktorý pri kontakte s určitými látkami a teplotami spôsobuje nepohodlie a nepríjemnú bolesť. Ako sa starať o citlivé zuby a akým potravinám by ste sa mali vyvarovať?

Príčiny citlivosti zubov

Bolesť zubov môže častokrát vystreliť až do samotných nervových zakončení. Sprievodnými znakmi sú tak ostrá a náhla bolesť v momente, kedy sú naše zuby vystavené vzduchu, chladu, sladkým, kyslým či horúcim jedlám. Aj keď je táto bolesť iba dočasná, v žiadnom prípade nie je príjemná.

Faktory ovplyvňujúce citlivosť zubov

Príčin, prečo sú vaše zuby citlivé, môže byť však hneď niekoľko. V niektorých prípadoch zohráva dôležitú úlohu dedičnosť, v iných zase nesprávna starostlivosť o naše zuby alebo ústnu dutinu. V tomto blogu sme pre vás zhrnuli niekoľko najčastejších príčin, prečo môžu byť vaše zuby citlivé:

  • Príliš silné čistenie alebo použitie zubnej kefky so silnými štetinami. To môže spôsobiť opotrebovanie zubnej skloviny a následnú citlivosť.
  • Recesia ďasien. Tento problém najčastejšie nastáva u ľudí trpiacich periodontálnymi ochoreniami.
  • Zápal ďasien. Následkom zápalu a bolesti ďasien môže byť odhalenie zubného koreňa.
  • Prasknuté zuby. Tie sa môžu naplniť baktériami z povlaku a spôsobiť zápal zuba. Vo vážnejších prípadoch to môže viesť až k abscesu a infekcii.
  • Brúsenie, škrípanie alebo zatínanie zubov. Dochádza k opotrebeniu zubnej skloviny.
  • Dlhodobé používanie ústnej vody. K dispozícii sú ústne vody s neutrálnym fluoridom, ktoré by mohli byť lepšou možnosťou.
  • Kyslé potraviny. Tieto môžu redukovať zubnú sklovinu.
  • Zubný povlak. Najefektívnejším spôsobom, ako sa zbaviť zubného povlaku je dôkladná dentálna hygiena.
  • Niektoré dentálne úkony. Oprava zubného kazu, dentálna hygiena či bielenie zubov môžu dočasne zvýšiť citlivosť vašich zubov. Avšak, táto citlivosť do niekoľkých dní pominie.

Liečba citlivých zubov

Akonáhle váš zubný lekár diagnostikuje problém, prečo sú vaše zuby citlivé, môže začať s adekvátnou liečbou. Najjednoduchším spôsobom je zmeniť výber vašej zubnej pasty na takú, ktorá je určená priamo pre citlivé zuby, prípadne fluoridového gélu znižujúceho mieru citlivosti.

Ak máte odhalené zubné krčky a je to aj príčina vášho problému, riešením sú výplne alebo tmely. Tie účinne zakryjú odhalené časti zuba. Zubný lekár tiež môže navrhnúť využívanie chráničov na zuby pre ich ochranu pri brúsení. Ak je váš prípad mimoriadne vážny, zubný lekár vám ako riešenie môže navrhnúť aj koreňový kanálik. 

Náš tip

Je veľmi dôležité nevyhýbať sa zubnej starostlivosti kvôli bolesti zubov. Ignorovanie zubov môže váš problém ešte viac zhoršiť. Čistenie zubovpoužívanie zubnej nite dvakrát denne pomáhajú udržiavať váš úsmev krásne biely a bezbolestný. Samozrejmosťou je tiež návšteva vášho zubného lekára raz ročne a absolvovanie dentálnej hygieny dvakrát v priebehu roka.

Zdieľať: