AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

22. januára 2019

Problémy so zubným povlakom? Dajte mu STOPku!

OBSAH ČLÁNKU

Čo môže byť na ľuďoch atraktívnejšie ako žiarivo biely úsmev? Nie vždy je však snehobiely a čaro dokonalého úsmevu nám môže znepríjemňovať množstvo problémov. Bolesť zuba, odhalené zubné krčky, zápal okostice, alebo aj zubný povlak.

Ako vzniká zubný povlak?

Ide o mäkkú a do istej miery neviditeľnú vrstvu, ktorá sa tvorí na zuboch a hlavne na okrajoch ďasien. Práve na týchto miestach sa usadzujú mikroorganizmy spôsobujúce rozklad sacharidov na organické kyseliny. Spolu s bakteriálnymi enzýmami prispievajú k odvápňovaniu skloviny, čo spôsobuje zubný kaz. Vedeli ste, že v zubnom povlaku sa nachádza až 300 rôznych druhov bakterií?

Zubný povlak a sprievodné problémy

Bolesť zuba je spôsobená poškodením zuboviny (dentínu), ktorá sa nachádza pod sklovinou. Dráždivé látky, ktoré sa z neho uvoľňujú, spôsobujú sčervenanie, podráždenie a opuchy ďasien. Do zubného povlaku sa neskôr ukladajú minerálne látky a vzniká tzv. zubný kameň.

6 zásad pre boj so zubným povlakom

  • Používajte mäkkú a hustú kefku.
  • Nezabúdajte na vertikálne ťahy kefkou.
  • Venujte špeciálnu pozornosť priestoru tesne pod ďasnom.
  • Na vyčistenie medzizubných priestorov používajte medzizubnú kefku a dentálnu niť.
  • S času na čas si doprajte pikantnejšie jedlá, pretože tie stimulujú slinné žľazy v ústach.
  • Pred spaním si povrch zubov môžete potrieť bielou časťou pomarančovej kôry a neoplachovať. Tento zvyk pomáha v boji najmä proti baktériám.

Babské recepty na odstránenie zubného povlaku

Určite ste už počuli o čistení a bielení zubov sódou bikarbónou, citrónom alebo octom. Keďže ide o látky obsahujúce kyseliny, logicky, narúšajú a oslabujú vašu zubnú sklovinu. Existuje však niekoľko babských spôsobov, ako sa jednoducho zbaviť zubného povlaku.

Jedným z nich je žuvanie surového ovocia alebo zeleniny, najlepšie už spomínanú kôrku z pomaranča, celé paradajky a jahody. Zároveň sa odporúča jesť aspoň 30 g syra denne, aby ste neutralizovali kyseliny v ústnej dutine. Pre žiarivo biely úsmev sa odporúča používať tiež doma vyrobené pasty z aloe vera alebo kokosového oleja.

Pravidelná starostlivosť o zuby

Obmedziť vznik zubného povlaku možno pravidelnou zubnou hygienou, hlavne čistením zubov pomocou správnej zubnej kefky. Avšak, niektoré nečistoty sa vám na zuboch ukladajú nepretržite. Neželanej návšteve zubára sa však viete vyhnúť pravidelnou dentálnou hygienou, ktorá dodá vašim zubom potrebné vitamíny a zbaví ich všetkých nánosov nečistôt technikou airflow, teda pieskovaním. Pokiaľ ste tento rok na dentálnej hygiene neboli, neváhajte sa objednať k nám na termín, ktorý vám vyhovuje.

Zdieľať: