< späť

Blog

Pomôže kráse vašich zubov bieliaca pasta?

Veď to všetci poznáme. Pozrieme si v televízii reklamu, zaujme nás konkrétny produkt a už utekáme do obchodu, aby sme ho mohli čo najrýchlejšie vyskúšať.

O bieliacich pastách koluje mnoho diskusií a otázok, či naozaj fungujú.

Niekoľko štúdií a výskumov preukazujú, že bieliace pasty nie sú úspešnou cestou za snehobielym úsmevom.

Dôvodom sú účinné bieliace látky, ktoré sa v pastách (ne)nachádzajú. Zubné pasty, ktoré hrdo nesú názov “whitening”, odstraňujú len povlak a povrchové zafarbenia, spôsobené kávou a čajom. Aj to vo veľmi malej miere. Bieliaci efekt však nemajú.

V jednej štúdií dokonca nemecký spolkový ústav zistil, že výrobcovia do pást pridávajú mechanické leštidlá v podobe hliníka a chemické látky ako napríklad zinok, ktorý pôsobí proti zubnému povlaku, no z dlhodobého hľadiska, môže vysoký príjem zinku spôsobiť poruchu imunitného systému, poruchy motoriky či anémiu.

Ďalším negatívnym aspektov je zvýšený obsah umelých emulgátorov v bieliacich pastách, ktorým sú pripisované karcinogénne účinky a nedostatočné množstvo fluoridov, ktoré bojujú proti zubnému kazu a vytvrdzujú sklovinu.

Navyše, niektoré bieliace pasty sú až o 20 % drahšie, ako bežné zubné pasty.

Máte aj vy skúsenosť s nejakou bieliacou pastou? Budeme veľmi radi, ak sa s nami podelíte o skúsenosť a napíšete nám, ako taká pasta zafungovala vo vašom prípade.