Určite ste sa viackrát stretli s tvrdením, že káva alebo červené víno zafarbujú zuby. Nejde len o tvrdenie, ale o fakt, ktorý je možné zmeniť obmedzením konzumácie týchto potravín. Ktoré potraviny zafarbujú zuby najviac a ako môžete mať aj pri ich častej konzumácii žiarivo biely úsmev? Poradíme vám.
Zafarbené zuby – žltý úsmev
Častou konzumáciou niektorých potravín môžete spozorovať zmenu sfarbenia vašich zubov. Môže ísť napríklad o sfarbenie do žlta, sivá, ale aj hnedá či čierna. Sfarbenie zubov nemusí vznikať len samotnou konzumáciou týchto potravín, ale aj nedostatočnou ústnou hygienou. Je to z toho dôvodu, že pri konzumácii potravín sa vám v ústnej dutine vytvára na zuboch tenký povlak, do ktorého sa ukladajú pigmentácie. Nedostatočne odstránený zubný povlak sa časom a hromadením môže zmeniť na zubný kameň, ktorý má sivasté až hnedasté odtiene. Zuby majú tiež tendenciu pohlcovať farbiace zložky z potravín. Kombináciou týchto faktorov dochádza k zmene sfarbeniu zubov. Ktoré potraviny zafarbujú potraviny najviac?
Potraviny, ktoré zafarbujú zuby najviac
Túžite po žiarivo bielych zuboch, no po konzumácii ovocia, farebných omáčok či pravidelným pitím kávy bádate na svojich zuboch zmenu pigmentácie? Aj napriek tomu sa týchto potravín nemusíte úplne zbaviť a vyradiť ich zo svojho jedálnička. O akých potravinách to hovoríme?
Káva a čaj
Hovorí sa, že káva a čaj patria medzi nápoje, ktoré zafarbujú zuby najviac. Aj napriek tomu, že čaj patrí medzi zdravšie varianty, z tejto dvojice práve on zafarbuje zuby viac. Je to najmä z toho dôvodu, že čaj a káva obsahujú tanín. Tanín je práve tá zložka, ktorá dodáva káve a čaju horkú a suchú chuť. Ak sa nechcete vzdať týchto nápojov, nemusíte. Stačí, ak si do čiernej kávy pridáte trochu mlieka a skúsite namiesto čierneho čaju nejaký biely alebo bylinný čaj. Síce aj tieto druhy čajov spôsobujú zafarbenie zubov, ale je to o čosi menej ako čierne čaje.
Víno a sladké nápoje
Tanín sa nachádza aj v červenom víne, ktoré taktiež zanecháva zuby sfarbené. Po vypití červeného vína môžete na svojich zuboch spozorovať skôr sivasté až fialové odtiene. Naopak biele víno obsahuje o čosi viac kyselín než červené víno, a práve to môže na zuboch spôsobovať škvrny. Sladké nápoje taktiež nie sú pre zuby a ústnu dutinu zdravé. Rôzne nápoje ako sú malinovky, kola či sóda okrem sfarbeniu zubov spôsobujú v ústach kyslé prostredie, čo môže narúšať zubnú sklovinu. Okrem týchto nápojov škodia zubom aj detské sladké ovocné nápoje, ovocné šťavy, bublinkové nápoje alebo energetické drinky. Problém spočíva aj v tom, že pri celodennom uchlipkávaní si z týchto nápojov nedokážu sliny neutralizovať prostredie v ústnej dutine. Preto dochádza k poškodeniu zubov, hromadeniu povlaku, kameňa, baktérií a následne k vzniku zubného kazu.
Alkohol
Alkohol je vo všeobecnosti veľmi škodlivý pre organizmus. Pre ústa však predstavuje cukor, ktorý zubom a zubnej sklovine škodí. Navyše alkohol ústa dehydratuje, čo spôsobuje malú tvorbu slín v ústach.
Bobuľové a citrusové ovocie
Problémom môže byť aj ovocie. Predovšetkým bobuľové ovocie obsahuje prírodné farbivá, ktoré spôsobujú zafarbenie zubov. Najčastejšie sa to týka čerešní, černíc, čučoriedok, ale aj tmavého hrozna, jahôd a malín. Čo sa týka citrusového ovocia, to síce má priaznivé účinky na zdravie, ale obsahuje kyselinu citrónovú, ktorá opotrebuje zubnú sklovinu. Za najviac agresívne citrusové ovocie sa považuje citrón a grapefruit. O čosi menej agresívny je pomaranč. Po konzumácii kyslého ovocia je zakázané si zuby okamžite čistiť zubnou kefkou. Radšej si ústa len vypláchnite a zuby si umývajte až po 30 minútach.
Sladkosti a gumené cukríky
Sladkosti obsahujú cukor, ktorý je vo všeobecnosti pre zuby škodlivý. Práve ten sa v ústnej dutine ukladá a spôsobuje vznik baktérií. Baktérie následne produkujú kyseliny, ktoré škodia zubom a zubnej sklovine. Navyše sladkosti obsahujú farbivo, ktoré spôsobuje zafarbenie zubov. Základným pravidlom je, čo spôsobuje zafarbenie jazyka a úst, to spôsobuje aj zafarbenie zubov. Veľkým problémom sú gumené cukríky, ktoré sa na zuby lepia a je ťažšie ich odstrániť, ale aj klasické cukríky. Dôvodom je ich pridlhé cmúľanie, a teda hromadenie cukru v ústnej dutine.
Farebné omáčky a výrazné korenie
Zafarbenie zubov môže spôsobovať aj konzumácia farebných omáčok alebo jedál s výrazným farebným korením. Predovšetkým ide o paradajkovú, sójovú či kari omáčku. Sfarbenie tiež spôsobuje balzamikový ocot, ktorý sa často pridáva do šalátov.
Prevencia voči zafarbeným zubom
Potraviny, ktoré spôsobujú zafarbenie zubov nepredstavujú problém, ak ich konzumujete občasne. Sladké nápoje je dobré vymeniť za čistú vodu, ktorá má množstvo priaznivých účinkov na celý organizmus. Namiesto kávy si dajte napríklad mlieko a pravidelne konzumujte mliečne výrobky. Tie obsahujú vápnik a fosfáty, ktoré sú dobré pre zdravie zubov a zubnej skloviny. Namiesto cukríkov si radšej dajte napríklad žuvačku bez cukru.
Šetrné bielenie zubov v Dental Brothers na zafarbené zuby
Ak aj vy často konzumujete potraviny, ktoré zafarbujú zuby a chceli by ste žiarivo biely úsmev, potom sa neváhajte objednať na šetrné bielenie zubov bez peroxidu vodíka do Dental Brothers. Pekný úsmev je polovica úspechu. Podstúpte bielenie zubov v Dental Brothers a užívajte si svoj úsmev už za 50 minút o 5-8 odtieňov belší. Objednať sa na bielenie zubov môžete aj online prostredníctvom formulára.