Základom pre získanie bieleho hollywoodskeho úsmevu je starostlivosť o vaše zuby. Pritom nejde čisto o estetickú záležitosť. Nezabúdajte, že zubný kaz je infekčné ochorenie a môže spôsobiť veľké komplikácie. Ako často je potrebné si umývať zuby? Ako dlho by toto čistenie malo trvať? A aké techniky čistenia zubov využívať? Všetky tieto informácie nájdete práve v tomto článku!
Ako často je potrebné si umývať zuby?
Väčšina odborníkov by vám určite odpovedala, že vhodný čas na umytie zubov je po každom jedle. Mnohí z nás sa však zhodneme na tom, že takí pedantní nie sme. A práve preto zubári odporúčajú vyčistiť si zuby aspoň dvakrát denne. To znamená, že ráno po prebudení a večer pred spaním.
Ako dlho by čistenie zubov malo trvať?
Odporúčaná dĺžka čistenia zubov sa pohybuje na hranici 3 minút. Avšak, dôležitý nie je ani tak čas, ako samotná kvalita čistenia zubov. Vedeli ste, že existujú tzv. farbiace tablety? Tie slúžia na zvýraznenie zvyškov povlaku na vašich zuboch.
Ich použitie je vskutku jednoduché. Tablety si viete zakúpiť v lekárni alebo u svojho zubného lekára. Po čistení zubov si ústa stačí vypláchnuť roztokom rozpustenej tablety, ktorý ukáže zvyšky povlaku na vašich zuboch.
A aké techniky čistenia zubov využívať?
Technika čistenia zubov je, podobne ako výber správnej zubnej kefky, mimoriadne dôležitá. Techník, ako správne vyčistiť náš chrup existuje hneď niekoľko. V prvom rade by ste mali prihliadať na niekoľko základným faktorov, ako stav chrupu, vek a s ním súvisiace zručnosti a zvyky pacienta.
Existuje niekoľko fundamentálnych pravidiel čistenia zubov:
- využívanie minimálneho tlaku na zuby
- pozícia kefky pod 45-stupňovým uhlom
- využívanie malých krúživých pohybov
- ½ vlákien kefky na zube a druhá ½ na ďasnách
- vertikálna poloha kefky pri čistení horných aj dolných zubov z prednej vnútornej strany
Ako však na detailnejšie čistenie zubov?
- Začnite čistením vonkajšej plochy dolného radu zubov.
- Nezabudnite ani na posledné stoličky (na každom zube urobte cca 5 – 10 malých krúživých pohybov.
- Sústreďte sa aj na vnútorné plochy predných dolných zubov.
- Prejdite na horný rad zubov.
- Opäť začnite z vonkajšej strany a postupujte od stoličky k stoličke.
- Znova nezabúdajte na čistenie horných stoličiek.
- Následne vyčistite vnútorné plochy horných predných zubov.
- Napokon vyčistite všetky žuvacie plochy vašich zubov.
Dentálna hygiena
Okrem starostlivosti o zuby by ste nemali zabúdať ani na vašu ústnu dutinu. A určite nezabúdajte na preventívne prehliadky raz do roka. Okrem toho by ste pol roka by ste mali absolvovať kvalitnú dentálnu hygienu. Pred tým, ako sa objednáte u svojho zubného lekára alebo hygienika sa uistite, či vám vaša poisťovňa na toto ošetrenie ponúka nejaký príspevok.
Bielenie zubov
Asi väčšina z nás patrí k labužníkom farebného jedla a lahodnej kávy či čaju. Všetky tieto výrazne farebné potraviny, ako kečup, červená repa, cola a pod., spôsobujú, že naše zuby strácajú belosť a postupne zožltnú. Zatiaľ čo mnohým ľuďom tento nepriaznivý účinok z farebne intenzívnych potravín nevadí, iní si naopak potrpia na žiarivo biely úsmev. Z estetického hľadiska si môžete niekoľkokrát do roka dopriať aj bielenie zubov.