AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

22. novembra 2016

Prečo sa zuby samé nikdy nevyliečia?

OBSAH ČLÁNKU

Zuby majú schopnosť samoliečby len do určitej miery. Vzhľadom na nedostatok správnych buniek však nemajú šancu v boji proti viditeľnému kazu.

Väčšina z nás sa len neochotne potuluje po zubných ordináciách s nepríjemným zvukom vŕtačiek v našej mysli. Vyvoláva to v nás otázku: Prečo naše zuby nemajú schopnosť vyliečiť sa samé ani po miliónoch rokoch evolúcie? Nemusíte si nad tým lámať hlavu. My v Dental Brothers vám to radi vysvetlíme.

Žiadne bunky, žiadna liečba

Bunky majú na svedomí proces hojenia v našom tele. Keďže sa zubná sklovina skladá z 90 % minerálov, v našom tele nie je dostatok bielkovín na to, aby sa vyliečili naše zuby samé. Aj keď sa v spodnej časti koreňa zubov nachádza určité množstvo buniek, ktoré majú zubom pomáhať, nie je ich dostatok. Veľká časť zubného povrchu je tak vystavená vplyvu vonkajšieho prostredia – tomu čo jeme, pijeme, či dokonca dýchame.

Príroda nám dala k dispozícii len dve sady zubov. 🙂 Prvé sú naše mliečne zuby. Tie sú ale od šiestich rokov vymieňané za trvalé. A s nimi musíme „bojovať“ až dokonca.

V histórií sa už mnohí ľudia snažili vyvinúť metódu, ktorá by rafinovane nahrádzala chýbajúce zuby. V starom Ríme to boli kovové implantáty. Predstavte si tú bolesť!

Viac cukru, zdravšie zuby?

Problémy so zubami boli najčastejším dôvodom neprítomnosti zamestnancov začiatkom 20.–teho storočia. V tom čase neexistovala liečba, ktorá by si so zubami dokázala poradiť rovnako efektívne, ako dnes.

Zubný kaz sa vtedy objavoval v ústnej dutine oveľa častejšie ako dnes. A to aj napriek tomu, že sa v tom čase konzumovalo menej cukru. Spotreba cukru rástla najmä po druhej svetovej vojne, no po roku 1970 začali prípady zubného kazu klesať. Dôvodom môže byť najmä svedomitá starostlivosť o zdravie zubov, ich čistenie a používanie fluoridu. Môžeme povedať, že nastal začiatok „zubnej osvety“.

Kyselina, nepriateľ zubov 21. storočia

Kyselina spôsobuje momentálne najväčšie škody v oblasti dentálneho zdravia. Dokonca vo väčšej miere ako cukor. Najväčším vinníkom sú kyslé a sýtené nápoje, akými sú džúsy a limonády.

My v Dental Brothers me presvedčení, že aj keď tieto nápoje škodia zubom, nie je potrebné úplne ich z jedálnička vyškrtnúť. Dôležité je – všetko s mierou. Máme technológie a schopnosti na to, aby sme sa o vaše zuby postarali tak, či onak. 🙂 Zverte sa nám do starostlivosti a pojem zubný kaz sa pre vás stane len nepríjemnou spomienkou. Nájdete nás v OC Central v Bratislave a objednať sa môžete priamo na našej stránke. Dokonca vás radi príjmeme aj bez rezervácie, stačí vojsť. Tešíme sa na vašu návštevu! 🙂

Zdieľať: