AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 100€ (129€) s kódom ALL100 | Bielenie zubov Premium za 59€ (69€) s kódom BZ59 | Akcia platí do 31.8.2024.

AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 100€ (129€) s kódom ALL100 | Bielenie zubov Premium za 59€ (69€) s kódom BZ59 | Akcia platí do 31.8.2024.

18. októbra 2022

Škodí pieskovanie zubov zubnej sklovine?

pieskovanie zubov

OBSAH ČLÁNKU

Konzumovanie stravy zanecháva na zuboch a v medzizubných priestoroch zvyšky a pigment, ktoré je potrebné pri dôkladnom čistení zubov odstrániť. Pri nesprávnej hygiene sa zvyšky jedla ukladajú, čo spôsobuje tvorbu zubného povlaku a následne aj zubného kameňa. Odstrániť zubný kameň je možné u dentálneho hygienika, a to pieskovaním zubov. Pieskovanie zubov je súčasťou dentálnej hygieny, ktoré zuby čistí a nepoškodzuje zubnú sklovinu.

Pieskovanie zubov

Pieskovanie zubov pomocou airflow je proces odstraňovania nečistôt a usadenín, zubného povlaku, zubného pigmentu a samozrejme aj zubného kameňa. Pri tomto procese sa využíva vzduch zmiešaný s vodou a časticami abrazívneho piesku – prášku. História pieskovania siaha až do roku 1945, kedy doktor Robert Black vynašiel prístroj, ktorý tieto zložky používa. Išlo však o prístroj, ktorý nebol spočiatku priamo určený na odstraňovanie nečistôt. Pieskovanie zubov bolo predstavené až v roku 1976. Od tej doby sa však proces zmenil a zmodernizoval.

Pieskovanie zubov by však mal vykonávať len špecializovaný lekár alebo dentálny hygienik, ktorý dodržiava všetky postupy a zásady. Vďaka tomu nie je pieskovanie zubov škodlivé a nepoškodzuje ani zubnú sklovinu.

pieskovanie zubov

Proces pieskovania zubov

Pieskovanie zubov je súčasťou dentálnej hygieny a zväčša trvá 30 minút. Pri dentálnej hygiene je potrebné zaistiť aj odsávanie, ktoré sa vykonáva odsliňovačom a veľkou odsávačkou. Ak pacient nosí dioptrické okuliare, je upozornený, aby si ich odložil. Následne je potrebné zabezpečiť ochranu pacienta, a to plachtami odolnými voči vlhkosti. Zväčša si pacient počas pieskovania zubov nasadí ochranné okuliare a plachtu na hornú časť trupu. Môžu sa zakryť aj vlasy. Ošetrujúci by taktiež mal byť chránený, a to rúškom, rukavicami a môže aj ochrannými okuliarmi.

Pieskovanie zubov sa následne vykonáva pomocou airflow, pričom tlak, ktorý sa vykonáva, očisťuje nečistoty a pigment zo zubov. Pri správnom ošetrení nedochádza k poškodeniu zubnej skloviny. Z hľadiska stavu chrupu je možné prispôsobiť silu pieskovania alebo veľkosť častíc prášku. Pieskuje sa vždy 1 maximálne 2 zuby naraz, pričom sa pri pieskovaní vykonávajú polooblúkovité až kruhovité pohyby.

Výhody pieskovania zubov

Vďaka pieskovaniu zubov je možné odstrániť všetky nečistoty a zubný kameň aj z medzizubných a ťažko dostupných miest. Tento proces sa vykonáva aj z toho dôvodu, že zubný kameň nie je možné odstrániť zubnou kefkou. Dentálny hygienik musí byť veľmi opatrný najmä v oblasti ďasien a mäkkých tkanív. Okrem odstránenia nečistôt tiež dochádza pri pieskovaní zubov k odstráneniu zubného pigmentu a k vyhladeniu zubnej skloviny.

Mnoho ľudí považuje pieskovanie zubov za proces bielenia zubov. Nie je tomu však tak. Pri pieskovaní zubov dochádza len k vyčisteniu vonkajšieho povrchu zubov. Odporúča sa však podstúpiť pieskovanie zubov aj pred samotným bielením zubov. Najväčšou výhodou pieskovania zubov je odstránenie baktérií, ktoré sa hromadia v zubnom povlaku a kameni. Tieto baktérie následne môžu spôsobovať ďaleko väčšie poškodenie zubov, podporiť vznik zubného kazu a spôsobiť aj iné závažné zdravotné problémy. Pieskovaním je možné tiež predísť paradentóze.

Kontraindikácie pieskovanie zubov

Pacienti alergickí na zložky prášku by pieskovanie zubov nemali podstupovať, pretože to by u nich mohlo vyvolať alergickú reakciu. Rovnako aj ľudia s astmou patria do rizikovej kategórie. Aplikovaním prášku pri pieskovaní by mohli prášok vdýchnuť, a to môže spôsobiť podráždenie dýchacích ciest a následne aj problémy s dýchaním. Podobný problém môže vzniknúť aj u ľudí, ktorí majú chronickú bronchitídu. Kontraindikovaní sú aj ľudia s gingivitídou, s ktorou je spojená zvýšená krvácavosť ďasien pri ošetrení. Preto je potrebné pred samotnou dentálnou hygienou vyplniť dotazník, vďaka ktorému je možné zistiť zdravotný stav pacienta.

pieskovanie zubov

Pieskovanie zubov v Dental Brothers

Pokiaľ túžite po zdravých a dokonalo čistých zuboch, podstúpte dentálnu hygienu Premium v Dental Brothers. Súčasťou dentálnej hygieny je aj pieskovanie zubov, ktoré sa vykonáva pomocou airflow. Počas dentálnej hygieny vám tiež naši dentálni hygienici a hygieničky ukážu, ako zuby správne čistiť, dodajú vašim zubom potrebné živiny a odstránia všetky nečistoty. Objednať sa na dentálnu hygienu môžete aj online, prostredníctvom formulára, kde si môžete vybrať miesto a čas dentálnej hygieny. Navštívte nás v OC Nivy a v OC Central Bratislava.

Zdieľať: