AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

20. februára 2018

Starostlivosť o umelé zuby: Nezabudnite ani na špeciálne kefky

OBSAH ČLÁNKU

Každý z nás túži po krásnom zdravom a žiarivom úsmeve. Ten dosiahneme jedine vtedy, ak sa o svoje zuby budeme poctivo starať.

Čo ale v prípade, že ste o svoje zuby prišli? Ako sa starať o tie umelé?

V nasledujúcej časti blogu sa budeme venovať práve starostlivosti o umelé zuby. Poradíme vám, ako sa správne starať o zubné náhrady. Nezabúdajte, že ani pri umelých zuboch nemôžete zanedbať dôkladnú starostlivosť. Inak podstupujete riziko a nepríjemnostiam sa skôr, či neskôr nevyhnete. Dentálna hygiena je tou najdôležitejšou pri starostlivosti o našu ústnu dutinu. Aj keď sa môže zdať, že pri snímateľnej náhrade nie je potrebná, opak je pravdou.

Ako sa právne starať o zubnú náhradu?

Čistenie snímateľných náhrad nie je ničím náročné. Napriek tomu často dochádza k jeho zanedbaniu. Jedným z hlavných dôvodov je nedostatočná informovanosť samotných pacientov o procese čistenia. Snímateľnú náhradu nestačí pred spaním zložiť a odložiť na poličku. Hygiena snímateľných náhrad je doslova nevyhnutnosťou. Aj na nej totiž tvorí zubný povlak. Zuby sa navyše zafarbujú pitím farebných nápojov, ako napríklad káva, či víno.

Ako teda snímateľnú zubnú náhradu čistiť?

V súčasnosti si už môže vybrať z rôznych dentálnych pomôcok, ktoré sú vyrobené špeciálne na čistenie zubných náhrad. Dôležité je čistenie zubnej náhrady minimálne 2x denne.
Pri čistení použite mäkkú zubnú kefku, aby ste zubnú náhradu nepoškriabali. V ryhách sa totiž môžu usádzať baktérie, ktoré vedia spôsobiť poriadne nepríjemnosti. Ideálne je preto aj vypláchnuť si ústa po každom jedle.

Chráňte hlavne svoje ďasná

Práve začervenanie a zápal ďasien patria medzi najčastejšie komplikácie. Tieto komplikácie vznikajú v dôsledku nedostatočnej hygieny. Pod zubnou náhradou sa premnožia baktérie a začínajú spomínané problémy. Vhodné je ďasná masírovať a čistiť kefkou. Pozor ale na jej správny výber. Na čistenie ďasien použite špeciálnu mäkkú zubnú kefku s jemnými štetinkami, ktorá je na čistenie ďasien určená.

Nezabudnite!

Starostlivosť o snímateľnú zubnú náhradu zverte do rúk odborníkom, a to minimálne 1x ročne. Profesionálne čistenie zubných náhrad vykonávajú zubní technici. Pomocou špeciálnych prístrojov dokážu vašu zubnú náhradu dokonale vyčistiť. Zbavia ju všetkých nečistôt a nemusíte sa obávať jej poškodenia. Nezabudnite ani na pravidelné zubné prehliadky u svojho zubného lekára, či dentálneho hygienika. Na dôkladnú dezinfekciu môžete použiť špeciálne rozpustné tablety, ktoré sú na dezinfekciu zubných náhrad určené.

Ako na to?

Tabletu rozpustíte v pohári s vodou, do ktorej ponoríte zubnú náhradu na časové obdobie minimálne 15 minút. Ideálne je však nechať zubnú náhradu v dezinfekčnom roztoku dlhší čas, napríklad aj celú noc.

Zubná protéza v pohári?

Určite si aj vy pamätáte na to, ako si odkladali svoje zubné náhrady vaši starí rodičia. Na zubnú náhradu odloženú v pohári už však môžete zabudnúť. Medzi dentálnymi pomôckami už dnes nájdete špeciálnu nepriehľadnú vaničku.Práve tá ochráni vašu zubnú náhradu pred baktériami a nečistotami.

Tip od nás

Najčastejším problémom so zubnými náhradami je práve ich fixácia. Nebojte sa preto použiť nie len klasický fixačný prostriedok. Pokojne môžete siahnuť aj po rôznych inovatívnych dentálnych pomôckach, akými sú napríklad krémy, pasty, či dokonca fixačné podložky. Mnohé z nich majú okrem fixácie aj silné antibakteriálne účinky. Vyhnete sa tak nie len začervenaniu a podráždeniu ďasien, ale aj nepríjemnému zápachu z úst.

Zdieľať: