Väčšina ľudí dbá o to, aby svoje zuby udržali zdravé, krásne a žiarivo biele. Ako je však na tom zbytok vašej ústnej dutiny? Nezáleží na tom, či sú vaše zuby a ďasná vo výbornom stave alebo nie. Starostlivosť o celú ústnu dutinu je rovnako dôležitá, ako o samotný chrup!
Niekoľko faktov na úvod
Paradentóza, podobne ako aj zubný kaz, väčšinou nie sú dôsledkom genetiky. Je dokázané, že dedičný faktor v tomto prípade zohráva dôležitú úlohu len u 3 % celkovej populácie. Najčastejšou príčinou ochorenia zubov a ďasien je nesprávna životospráva a nedostatočná starostlivosť o ne, ktorá veľmi úzko súvisí aj so vznikom zubného povlaku.
Zubné ochorenia v číslach
Zo štatistík vyplýva, že kým v minulosti zubný kaz a ochorenia ďasien postihovali menej ako 30 % populácie, v súčasnosti sa tieto údaje alarmujúco pohybujú medzi 70 – 90 %. Skutočný posun k horšiemu, nemyslíte? Preto je potrebné aspoň raz za pol roka absolvovať dentálnu hygienu, ktorá vám pomôže predísť týmto problémom. A nezabudnite požiadať o príspevok na dentálnu hygienu od vašej zdravotnej poisťovne!
Dajte cukru STOPku!
Tieto číselné hodnoty najväčšou pravdepodobnosťou vzrástli s už spomínanou nezdravou životosprávou. Veď len dospelý Slovák skonzumuje až 31 kg cukru ročne! Vysoký príjem cukru v ústnej dutine premieňa baktérie na kyslý povlak s nízkym obsahom pH. Ten následne oslabuje zubnú sklovinu a aj keď sliny pomáhajú neutralizovať pH v ústach, na cukor nestačia.
Čo spôsobuje zanedbaná starostlivosť o ústnu dutinu?
Cukor tak zapríčiňuje množstvo ochorení celej ústnej dutiny a postihuje pery, jazyk a ďasná, no vo finálnej fáze, dokonca, aj kosti. Dôsledkami nedostatočnej starostlivosti o ústnu dutinu je tak zubný kameň, zubný kaz, rôzne zápalové a vírusové ochorenia a paradentóza.
Zásady pre udržanie zdravých zubov a ďasien
- Čistite si zuby aspoň dvakrát denne.
- Vyberte si správnu zubnú pastu.
- Nezabudnite ani na kvalitnú zubnú kefku
- Využívajte medzizubnú kefku.
- Používajte zubnú niť a škrabku na jazyk.
- Osviežte dych ústnou vodou.
- Absolvujte preventívnu prehliadku raz ročne.
- Absolvujte dentálnu hygienu aspoň dvakrát za rok.
- V prípade pochybností navštívte zubného lekára.
- Neexperimentuje s bielením zubov doma.
- Vyhýbajte sa škodlivému cukru.
V prípade akýchkoľvek otázok ohľadom dentálnej hygieny alebo bielenia zubov, nás neváhajte kontaktovať na tel. č.: +421 911 112 142 alebo na emailovej adrese: central@dentalbrothers.sk