AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 100€ (129€) s kódom ALL100 | Bielenie zubov Premium za 59€ (69€) s kódom BZ59 | Akcia platí do 31.8.2024.

AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 100€ (129€) s kódom ALL100 | Bielenie zubov Premium za 59€ (69€) s kódom BZ59 | Akcia platí do 31.8.2024.

21. februára 2022

Viete na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere zubnej pasty?

zubná pasta

OBSAH ČLÁNKU

Napriek tomu, že zubná pasta predstavuje len doplnok pri starostlivosti o ústnu dutinu, je potrebné pri jej výbere zohľadniť viacero faktorov. Mnoho ľudí si vyberá zubnú pastu len kvôli chuti, prípadne kvôli sľúbenému efektu. Na čo by ste však pri výbere zubnej pasty mali skutočne myslieť?

Ochorenie ústnej dutiny

Výber zubnej pasty  by mal predovšetkým súvisieť so stavom vašej ústnej dutiny. To znamená, že ak pociťujete problém so zapálením a krvácaním ďasien, prípadne váš parodont postihuje ochorenie nazývané parodontóza alebo sa vám pravidelne tvoria afty, potom je potrebné uvažovať nad výberom tej správnej zubnej pasty, ktorá vám s vašim problém môže pomôcť.

Zloženie zubnej pasty

V súčasnosti na trhu existuje viacero druhov zubných pást a tak ako pri strave je potrebné pozerať na zloženie, tak je dôležité sledovať aj zloženie pást. Zloženie zubných pást tiež súvisí s účinkom, ktorý chcete dosiahnuť.

Fluorid v zubnej paste

Najpodstatnejšou zložkou zubných pást je predovšetkým fluorid, ktorý by pasta mala obsahovať. Fluorid predstavuje prírodnú látku, ktorej úlohou je podporiť rast a vývoj zubov. Okrem toho sa fluorid podieľa aj na odolnosti zubov voči tvorbe zubnému kazu a na posilnenie zubnej skloviny. Ak zubná pasta obsahuje fluorid, je možné predísť výskytu zubného kazu až o 20 – 40 %.

Abrazivita zubnej pasty

Ďalšou dôležitou zložkou, ktorú je potrebné sledovať je množstvo abrazívnych častíc. Tie sa pridávajú do zubných pást prevažne kvôli lešteniu a čisteniu zubnej skloviny od zubného povlaku. Abrazivitu zubnej pasty určuje hodnota RDA (Relative Dentin Abrasion), pričom maximálna hodnota pre schválenie je 200. Zvyčajne platí, že bieliace zubné pasty majú vyšší index abrazivity, a preto môžu byť viac škodlivé a zubnú sklovinu skôr opotrebovať.

SLS v zubnej paste

Rovnako je na paste potrebné si všímať aj prítomnosť SLS. Tie predstavujú penivú zložku, a preto ľudia, ktorí trpia často aftami by mali skôr uprednostniť pasty bez SLS.

Hodnoty RDA určujúce abrazivitu zubných pást

Najvyššia hodnota abrazivity, ktorú zubné pasty môžu obsahovať je 200. Najbezpečnejšie sú však zubné pasty s čo najnižšou hodnotou:
– od 0 do 70 = nízka abrázia
– od 70 do 100 = stredná abrázia
– od 100 do 150 = vysoká abrázia
– od 150 do 250 = škodlivá abrázia pre zubnú sklovinu.
My odporúčame na každodenné používanie skôr uprednostniť zubnú pastu s hodnotou RDA do 70, pretože práve tá nepoškodzuje zubnú sklovinu.

Druhy zubných pást

Okrem toho, že výber zubnej pasty súvisí aj s problémom, ktorý sa v ústnej dutine môže nachádzať, prípadne s cieľom, ktorý chcete dosiahnuť, výber zubnej pasty by sa mal odvíjať aj od veku.
Detské zubné pasty sa líšia od tých bežných tým, že neobsahujú fluoridy ani žiadne parabény, penidlá, cukry či farbivá. Sú šetrné k mliečnym zubom a vhodné aj pri zápaloch. Aj pri detských zubných pastách je potrebné rozlišovať pre aké deti je pasta určená. Zubné pasty pre deti od 6 rokov už môžu obsahovať fluorid, čím pomáhajú posilňovať zubnú sklovinu. Okrem toho sú detské zubné pasty zväčša s nejakou sladkou príchuťou.
Zubné pasty na citlivé zuby sú určené predovšetkým na zmierňovanie bolesti, ktorú väčšinou vyvoláva konzumácia studených alebo horúcich jedál, prípadne nápojov. Takéto zubné pasty majú špeciálne upravené zloženie, čím uzatvárajú dentínové kanáliky.
– Čo sa týka zubných pást na krvácanie ďasien, tak tie predovšetkým neobsahujú fluorid, majú nízku abrazivitu, aby boli k zubnej sklovine a ďasnám čo najjemnejšie, sú bez SLS a obsahujú liečivé byliny, aby mali regeneračné účinky.
– Pri zubných pastách na bielenie zubov ide predovšetkým o odstránenie škvŕn zo zubov a na prinavrátenie svetlejšieho odtieňu zubov. Zväčša práve tieto zubné pasty majú vysokú abrazivitu, čo môže spôsobiť zvýšenú citlivosť zubov. Preto je používanie bieliacich pást potrebné konzultovať aj so zubným lekárom.
Okrem týchto pást na trhu nájdete aj rôzne prírodné zubné pasty, zubné pasty bez fluoridu či zubné pasty na zápal ďasien a obnažené krčky.

Čo by zubná pasta nemala obsahovať?

Okrem zložiek, ktoré by zubná pasta mala obsahovať si treba dávať pozor aj na zložky, ktoré by sa v zubných pastách nachádzať nemali. Ide predovšetkým o alkohol, pretože ten ústnu dutinu vysušuje., umelé príchute a farbivá, triclosan či tenzidy, ktoré môžu podráždiť sliznicu.
Pri dlhodobom používaní bieliacich pást môže byť vaša zubná sklovina poškodená. Preto aj napriek tomu, že ide len o zubnú pastu, je potrebné to konzultovať so svojím zubným lekárom alebo dentálnym hygienikom.

Zdieľať: