AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 100€ (129€) s kódom ALL100 | Bielenie zubov Premium za 59€ (69€) s kódom BZ59 | Akcia platí do 31.8.2024.

AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 100€ (129€) s kódom ALL100 | Bielenie zubov Premium za 59€ (69€) s kódom BZ59 | Akcia platí do 31.8.2024.

17. augusta 2017

Ako si vybrať umelý chrup? Porcelánové korunky sú jednou z možností

OBSAH ČLÁNKU

Starostlivosť o zuby je pre mnohých každodennou rutinou. Dokonca si nevedia ani predstaviť vypustiť päty z domu bez toho, aby si zuby nevyčistili. Nájdu sa však aj takí, ktorí to povedzme so zubnou starostlivosťou vôbec nepreháňajú. Z jedného zabudol som, …umyjem si večer, sa stane pravidlo a začína sa dráma s názvom: Pokazené zuby. Časté návštevy u zubára, bolesti, výčitky a nakoniec aj umelý chrup.

Treba si však uvedomiť, že ak sa zubný kaz podchytí v zárodku, zub je zachránený. V niektorých prípadoch sa ale stane, že návštevu zubára odkladáme a odkladáme, až zistíme že si po čase odkladáme už aj zubnú náhradu.

Umelý chrup a porcelánové korunky ako posledná možnosť

Našťastie v súčasnosti už časy, kedy bola zubná náhrada, v podobe snímateľnej protézy, jediným riešením dávno preč. Máme možnosť vybrať si z viacerých možností, ako vrátiť nášmu úsmevu jeho pôvodný „šmrnc“. Ak pristúpime ku kroku výberu zubnej náhrady určite je dobré poznať aktuálnu ponuku, z ktorej si môžeme vybrať. Zubné náhrady delíme na neinvazívne, medzi ne patria vyberateľné protézy, snímateľné protézy a mostíky. To však ale ani zďaleka nie je všetko. Ďalším druhom zubných náhrad sú náhrady, ktoré nazývame invazívne (fixné implantáty vložené do kosti). Korunky predstavujú ďalšiu voľbu, ktorú si môžete pri rozhodovaní zvoliť. Dôležité je ale vybrať si správny materiál, z ktorého budú vaše zubné korunky vyrobené. Ak máte v téme Zubné náhrady stále malý zmätok, v nasledujúcej časti si ju takpovediac „rozoberieme na drobné“!

Čo sú zubné korunky a kedy sa používajú?

Zubné korunky predstavujú pokrytie celej plochy viditeľnej časti nášho zuba. Zub tak vyzerá ako nový, napriek jeho predošlému poškodeniu. Používa sa v prípade, kedy nie je možné zub ošetriť plombou, práve kvôli jeho rozsiahlemu poškodeniu. Korunku používame napríklad pri odlomení časti zuba, prasknutí zuba následkom úrazu a podobne. Ak pri téme porcelánové zuby spomíname korunky je to preto, že sa nimi dá nahradiť aj celý chrup, v tomto prípade je ale potrebné korunky pripevniť mostíkom.

Typy koruniek: ich výhody a nevýhody, životnosť

  1. Prvým typom koruniek, ktoré vám predstavíme sú kovové korunky. Sú vyrobené zo zliatiny zlata, alebo iného kovu. Tento druh koruniek sa môže pochváliť 3 naj. Sú najmenej náchylné na poškodenie, majú tak najdlhšiu životnosť. Zároveň aj najmenej poškodzujú zuby v ich okolí. Ich najväčšou nevýhodou je ich farba. Práve tá sa totiž nedá prispôsobiť farbe chrupu. Je dobré teda siahnuť po tomto type korunky iba v prípade, že budú umiestnené v zadnej časti chrupu, kde ich môžeme šikovne ukryť.
  2. Porcelánové korunky sú jednoznačne číslom 1, hlavne z pohľadu vizuálneho efektu. Aj v tomto prípade sa vyskytuje ALE. Pripravte sa ale na to, že nové zúbky vás v tomto prípade vyjdú drahšie. Ich vzhľad vám zaručí, že svojim úsmevom celkom isto očaríte. Pri tomto type si však dajte pozor na životnosť, ako aj na umiestnenie koruniek na chrupe. Porcelán je totiž krehký materiál, hlavne preto sa neodporúča napríklad ako náhrada stoličiek, ktoré musia znášať silnú záťaž.
  3. Možnosti ako šikovne ukryť naše „zubné chybičky“ je mnoho. Jednou z nich sú aj kovovo-porcelánové korunky. Táto kombinácia vie taktiež vyčarovať zázraky.

Aké sú jej výhody, ako tento druh korunky vzniká?

Tento typ je doslova dva v jednom. Na jednej strane kovová časť zaručí, že korunka znesie mechanické zaťaženie, na tej druhej porcelánová časť na jej povrchu zabezpečí, že zub vyzerá prirodzene. Kovovo-keramická korunka je vyrobená z kovu, na ktorý sa pod vysokou teplotou nanesie porcelánová vrstva. Do istej miery preberá nevýhody už spomínaných typov koruniek.

Čo tým myslíme?

Porcelánová časť je náchylná na poškodenie, kovová časť môže zasa v niektorých prípadoch prerážať tú porcelánovú, čo kazí výsledný odtieň korunky, a tak aj celý vizuálny efekt.
Nech sa ale rozhodnete pre akúkoľvek zubnú náhradu, dôležite je nezabudnúť na fakt, že o umelé zuby sa treba starať rovnako, ako o tie naše. Dokonca treba v tomto prípade venovať zubnej hygiene ešte viac času. Aj umelé zuby majú totiž svoju životnosť, a to, ako dlho vydržia v dobrom stave záleží aj od nás. Poraďte sa preto vždy so svojim dentálnym hygienikom o všetkých krokoch, ktoré je dôležité vykonávať, individuálne, práve vo vašom prípade. Ak dodržíte všetko kroky iba s malými prehreškami, krásny úsmev si budete užívať poriadne dlho.

Zdieľať: