AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 100€ (129€) s kódom ALL100 | Bielenie zubov Premium za 59€ (69€) s kódom BZ59 | Akcia platí do 31.8.2024.

AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 100€ (129€) s kódom ALL100 | Bielenie zubov Premium za 59€ (69€) s kódom BZ59 | Akcia platí do 31.8.2024.

11. decembra 2019

Zabráňte predčasnému vypadávaniu mliečnych zubov!

OBSAH ČLÁNKU

Dnešné deti prijímajú čím ďalej, tým viac umelého cukru. S týmto fenoménom súvisí aj problém s predčasným vypadávaním mliečneho chrupu u mladistvých. Zuby sa pokazia priveľmi skorozačnú sa rozpadávať. Zubárom potom už neostáva nič iné, ako zuby extrahovať. Čo však môžete urobiť pre to, aby ste tomuto problému predišli?

Obmedzenie cukru

Experti varujú, že nadmerné množstvo cukru v jedle a v nápojoch deti jedia už od útleho detstva. Na vine sú, podľa ich zistení, samotní rodičia, ktorí už do škôlky balia nielen sladké čaje a limonády, ale aj jednu či dve sladkosti každý deň. Nechceme tým povedať, že by ste vášmu dieťaťu mali úplne zakázať cukor, ale obmedziť na primerané množstvo. Tak či onak, deti cukor prijímajú aj v rámci obyčajného jedla ako ovocie, zelenina či vláknina.

Adekvátna dentálna hygiena

Mliečne zuby vplývajú nielen na rast sánky a čeľuste vášho dieťaťa, no pomáhajú mu aj s artikuláciou. Od kedy by ste mali dbať o dentálnu hygienu vášho dieťaťa? Odpoveď vás možno trochu zarazí! O dentálne zdravie vášho dieťaťa je totiž potrebné starať sa hneď od narodenia.

Ako na to? Povlak z ďasien by ste vašim deťom mali zotierať navlhčenou gázou už od narodenia. Po prerezaní zadných mliečnych zubov k tejto starostlivosti pridáme aj čistenie zubou kefkou, no bez pasty. Klasické čistenie detskou zubnou kefkou s pastou začína okolo druhého veku života.

Prvá návšteva zubára

Väčšina rodičov robí chybu pri tom, že zubného lekára s dieťaťom prvýkrát navštívia až keď sa naskytne nejaký problém ako bolesť, opuch či infekcia. Preto môže byť prvá a aj následné návštevy zubára pre dieťa traumatické. Na Slovensku absolvujú rodičia prvú návštevu zubára so svojím dieťaťom, keď má približne 2 roky. Nezabúdajte, že návštevu zubára by ste s deťmi mali absolvovať až dvakrát do roka.

K základným dentálnym návykom je potrebné viesť deti už od útleho detstva. Je vedecky dokázané, že pokiaľ vaše dieťa naučíte základným dentálnym návykom už v detstve, bude ich mať aj v dospelosti. Bojíte sa, že to vaše dieťa nebude zaujímať? Vyskúšajte umývanie zubov hrou, aby si deti k tejto činnosti vytvorili pozitívny vzťah.

Zdieľať: