AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 100€ (129€) s kódom ALL100 | Bielenie zubov Premium za 59€ (69€) s kódom BZ59 | Akcia platí do 31.8.2024.

AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 100€ (129€) s kódom ALL100 | Bielenie zubov Premium za 59€ (69€) s kódom BZ59 | Akcia platí do 31.8.2024.

18. júla 2023

Zubný povlak: Dôvody, prečo je potrebné sa ho zbaviť

zubny povlak

OBSAH ČLÁNKU

Zubný povlak je jedným z najbežnejších problémov, ktorý vzniká v ústnej dutine. Tento lepkavý a nepríjemný film, ktorý sa tvorí na povrchu zubov, je skutočne nepriateľom vašej ústnej dutiny. Zubný povlak je zlý z niekoľkých dôvodov a je dôležité, aby ste ho pravidelne odstraňovali. V tomto článku sa pozrieme na to, čo presne zubný povlak obsahuje, ako vzniká a aké sú najlepšie spôsoby, ako sa ho zbaviť.

Čo je zubný povlak a čo obsahuje?

Zubný povlak je tenká, bezfarebná vrstva tvorená baktériami, slinami a potravinami, ktoré sa hromadia na povrchu zubov. Keď sa zvyšky potravín zachytia medzi zubami, baktérie v ústnej dutine ich začnú rozkladať. Tento proces tvorí kyselinu, ktorá spôsobuje rozpúšťanie zubnej skloviny. Ak sa zubný povlak neodstráni, môže sa premieňať na tvrdší povlak nazývaný zubný kameň, ktorý je ťažko odstrániteľný.

Okrem toho, že zubný povlak spôsobuje vážne problémy so zubami, je aj estetickým problémom. Zubný povlak totižto môže nabrať žltkastý alebo šedivý odtieň na povrchu zubov a spôsobiť nepríjemný zápach z úst – halitózu.

Ako vzniká zubný povlak?

Vznik zubného povlaku je dôsledkom nedostatočnej ústnej hygieny. Keď si neumývate zuby pravidelne a nečistíte medzizubný priestor, baktérie majú voľnú cestu na rast a množenie. Potraviny, ktoré zostanú medzi zubami, sú ideálnym zdrojom potravy pre baktérie. Keď sa baktérie množia, tvorí sa zubný povlak.

Ďalším faktorom, ktorý môže prispieť k tvorbe zubného povlaku, je strava bohatá na cukor a škodlivé kyslé nápoje. Baktérie v ústnej dutine sa živia cukrom a vytvárajú kyselinu ako vedľajší produkt. Táto kyselina potom poškodzuje zubnú sklovinu a vytvára ideálne prostredie pre tvorbu zubného povlaku.

Ako sa zbaviť zubného povlaku?

Existujú však rôzne spôsoby, ako sa zubného povlaku môžete zbaviť. Spôsob odstránenia však závisí od stupňa zubného povlaku. Pokiaľ je zubný povlak v štádiu tvorby zubného kameňa, je možné ho odstrániť len profesionálnou technikou, teda na dentálnej hygiene u zubných hygienikov.  

zubny povlak - dentálna hygiena

Správna ústna hygiena

Pravidelné čistenie zubov je základom pre odstránenie zubného povlaku. Odporúča sa umývať si zuby aspoň dvakrát denne po dobu dvoch minút. Používajte zubnú pastu obsahujúcu fluorid, ktorý pomáha posilniť zubnú sklovinu. Nezabudnite aj na čistenie medzizubných priestorov použitím zubnej nite a medzizubnej kefky.

Návšteva zubného hygienika

Aj pri pravidelnom čistení je možné, že sa zubný povlak vytvorí. Preto sa odporúča navštíviť dentálneho hygienika minimálne raz za pol roka. Profesionálna dentálna hygiena – teda čistenie a odborné odstránenie zubného povlaku je dôležité pre udržanie zdravej ústnej dutiny.

Konzumácia zdravej stravy

Znížte príjem potravín bohatých na cukor a kyslé nápoje. Nahrádzajte ich čerstvým ovocím a zeleninou. Jedzte potraviny, ktoré prispievajú k tvorbe slín, ako sú jablká a mrkva.

Ústne vody a ústne spreje

Ústne vody a spreje na báze fluoridu sú užitočné na kontrolu baktérií a zníženie tvorby zubného povlaku. Po skonzumovaní stravy sa taktiež odporúča vypláchnuť si ústnu dutinu čistou vodou. Pomôcť môže aj žuvačka bez cukru, ktorá podporuje tvorbu slín.

dentálna hygiena

Zbavte sa zubného povlaku – objednajte sa na dentálnu hygienu do Dental Brothers

Je dôležité mať na pamäti, že odstránenie zubného povlaku je nevyhnutné nielen z estetického hľadiska, ale aj pre udržanie celkového zdravia ústnej dutiny. Nedostatočná starostlivosť o zubný povlak môže viesť k ochoreniam ďasien, zubnému kazu a iným vážnym problémom so zubami. Venujte ústnej hygiene dostatočnú pozornosť a nezabúdajte, že prevencia je kľúčom k zdravým zubom a ďasnám. Zbavte sa zubného povlaku a užite si zdravý a krásny úsmev! Objednajte sa na profesionálnu dentálnu hygienu do Dental Brothers a predchádzajte problémom so zubami.

Zdieľať: