AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

16. októbra 2019

Aké sú príčiny vzniku zubného povlaku?

OBSAH ČLÁNKU

Máte na zuboch nepríjemný zubný povlak? Rozvinul sa až do esteticky nepekného zubného kameňa? S jeho vznikom veľmi úzko súvisí aj nesprávna dentálna hygiena, životospráva, ale aj váš zdravotný stav.

Tvorba zubného povlaku

Zubný povlak vzniká v dôsledku niekoľkých faktorov. Ide o kombináciu baktérií, kyselín, potravinových častíc a slín v našich ústach, ktoré priľnú k zubom a postupne sa na nich hromadia. Táto kombinácia rôznych látok následne napadá našu zubnú sklovinu. Dôsledkom je vznik menších i väčších dier v zuboch, inak nazývaných ako dutiny. 

Dentálna hygiena

Ako zamedziť vzniku zubného povlaku? Jednou z hlavných príčin, prečo vôbec zubný povlak vzniká, je nedostatočná dentálna hygiena. Jej základom by teda malo byť minimálne pravidelné čistenie zubov aspoň dvakrát denne a používanie zubnej nite. A samozrejme, dôkladná dentálna hygiena, ktorú by ste mali absolvovať aspoň raz za šesť mesiacov. Táto základná starostlivosť o ústnu dutinu zabráni nielen vytvoreniu zubného povlaku, ale aj mechanickému rozpadu zubnej skloviny.

Jedlá

Dôležitú úlohu pri vzniku zubného povlaku a ostatných pridružených zubných ochorení zohráva aj naša životospráva. Jedením a pitím sa na povrchu našich zubov vytvárajú baktérie. Tie trávia uhľohydráty zachytené na zuboch a v ústach. Hovoríme, že v našich ústach sa vytvára kyselina.

Tieto uhľohydráty zostávajú na zuboch až do okamihu čistenia. Dokonca ani po čistení zubov zubnou kefkou nemusíte byť schopní odstrániť všetky čiastočky jedla alebo uhľohydráty zo zubov. Aj preto je najlepším riešením preventívna profesionálna dentálna hygiena.

Potraviny, ktoré majú tendenciu lipnúť na zuboch, prirodzene, zvyšujú riziko tvorby zubnej dutiny. Nezabudnite si preto pravidelne čistiť zuby! A to, najmä po konzumácii mlieka alebo sódy, po konzumácii sušeného ovocia, suchých obilnín, tvrdých cukroviniek, karamelu, hrozienok, sladkých obilnín, sušienok či mentolkách osviežujúcich dych.

Ústna flóra

Asi nie je potrebné pripomínať, že sliny v ústach majú svoje benefity. Pomáhajú totižto napríklad aj umývať zubný povlak zo zubov. Mávate sucho v ústach? Ide o znak toho, že vaše slinné žľazy produkujú malé množstvo slín. Povlak na vašich zuboch tak vzniká intenzívnejšie a sliny ho zmývajú menej efektívne.

Zdravotné problémy

Aj rôzne zdravotné problémy môžu prispievať k vzniku zubného povlaku a dutín. Niektoré zdravotné problémy spôsobujú, že kyselina z vášho žalúdka sa vracia späť do úst, napr. pri bulimickom vracaní sú zuby vystavené koncentrovanej žalúdočnej kyseline. Vznik zubného povlaku, kameňa a dutín sa môžu podieľať aj niektoré typy liečby rakoviny, kedy sú hlava a krk vystavené agresívnemu žiareniu, a to podporuje aj zvýšený bakteriálny rast.

Zdieľať: