AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

21. mája 2018

5 látok, ktoré vám zabezpečia zdravé zuby a ďasná

OBSAH ČLÁNKU

Jedlo a nápoje ktoré konzumujeme, ovplyvňuje kvalitu nášho chrupu v dobrom ale aj v zlom. Či na  návštevu k zubárovi budeme chodiť ako na klavír, je teda na nás. 

Veľmi dôležitou zložkou nášho jedálnička by mali byť minerály.

Zdravé zuby vďaka týmto látkam

Fosfor

Fosfor je po vápniku druhým, najčastejšie zastúpeným minerálom. Pomáha vytvárať zubnú sklovinu a posilňuje zuby. Je tiež dôležitý pre premenu bielkovín, tukov a glycidov. Nachádza sa v sójových bôboch, fazuli, šošovici, hrachu. Takisto má vysoký obsah aj v tvarohu, pohánke, či hovädzom mäse. 

Vápnik

Prítomnosť vápnika v tele pôsobí preventívne ale je tiež dôležitou látkou pre rast a zachovanie pevných kostí a zubov. Je nenahraditeľný pre funkciu buniek, svalové sťahy, prenos nervových impulzov a zrážanie krvi. Takisto znižuje hladinu cholesterolu a chráni pred kardiovaskulárnymi ochoreniami. Dôležitý je tiež pre pokožku a nervovú sústavu. Pomáha aj pri depresiách a stavoch úzkosti. Obsahujú ho napríklad ryby, kapusta, špenát, brokolica, orechy, tvrdé syry, hrášok, tekvica, citróny.  Ale nájdeme ho tiež aj v maku, žĺtkoch, fazuli a jogurtoch. 

Kyselina listová

Prospešná pre zuby je aj kyselina listová. Stimuluje tvorbu žalúdočnej kyseliny, podporuje funkciu pečene, žalúdka a čriev.  Taktiež zabraňuje vzniku srdcového infarktu a mozgovej príhody. Nachádza sa v listovej zelenine, avokáde, hrozienkach, mäsa, paradajkách. 

Fluorid

Fluorid je látka, ktorá má významnú funkciu pri raste, stabilite kostí a zubov. Znižuje tiež kazivosť zubov, má dezinfekčné účinky. Fluoridy sú tiež silným tlmičom niektorých enzýmových systémov – urýchľovačov látkovej výmeny v organizime. V prírode sa však veľmi nevyskytuje a tak sme zvyknutí ho pridávať do soli a pitnej vody. Fluoridy obsahujú aj niektoré minerálne vody a čaje. Takisto obilniny, pšeno, ryby, zelenina, mäso. 

Horčík

Horčík, je látka nazývaná často aj “látkou života”. Toto pomenovanie dostal kvôli tomu, že je nevyhnutný pre väčšinu tvorov na zemi. Potreba horčíka sa zvyšuje s vekom a takisto v tehotenstve a pri dojčení. Nachádzajúca sa v strukovinách, orechoch, semiačkach, celozrnných výrobkoch. Dobrá správa pre milovníkov čokolády – vysoký obsah horčíka majú kakaové bôby.

Zdravé zuby vďaka zdravej strave

Zdravá strava má veľký vplyv nielen na stav vašich zubov, ale na celkové zdravie človeka. Nezabúdajte preto zaradiť do svojho jedálnička potraviny, ktoré obsahujú tieto zdravé látky. Okrem zdravej stravy na stav vašich zubov vplýva aj starostlivosť o zuby. Ak sa chcete poradiť, ako sa správne starať o vaše zuby, neváhajte navštíviť našich dentálnych hygienikov.

Zdieľať: