5 zázračných potravín pre zdravé zuby a ďasná! - Dental Brothers
< späť

Blog

5 zázračných potravín pre zdravé zuby a ďasná!

Všetci dobre vieme, že starostlivosť o našu ústnu dutinu zahŕňa okrem zubov aj servis o naše ďasná. Popri alternatívnych spôsoboch terapie, ako využívanie olejov alebo bylinných ústnych vôd, môžete vyskúšať aj obyčajné každodenné potraviny z vášho jedálnička. Nasledujúce potraviny sú superhrdinami účinne bojujúcimi proti rozličným orálnym baktériám, starajú sa o dentálnu hygienu vašej ústnej dutiny a udržiavajú váš úsmev biely a svieži!

Jahody a kiwi

Určite ste už nespočetne veľakrát počuli o priaznivých účinkoch vitamínu C pre vaše zdravie. Vedeli ste však aj to, že  tento konkrétny vitamín sa stará aj o zdravie vašej ústnej dutiny? Vitamín C pomáha predchádzať rozpadu kolagénu a ten zase rozpadu vášho chrupu a vzniku periodontálnych ochorení.

Jahodykiwi obsahujú najvyššiu koncentráciu vitamínu C a ich jadierka pomáhajú zbaviť vaše zuby mnohých nečistôt, pigmentov, a najmä zubného povlaku. Vyskúšať však môžete aj úplne základné ovocie ako jablká! Citrusové potraviny však môžu tiež erodovať zubnú sklovinu, preto popri jablkovom snacku nezabudnite piť veľa čistej vody!

listova zelenina salat dentalna hygiena biely usmev zdravy usmev

Zázvor a listová zelenina

Koreň zázvoru sa považuje za liečivú bylinu. So svojimi protizápalovými vlastnosťami zázvor podporuje zdravé tkanivo v ústach. Nie je žiadnym tajomstvom, že žutie listovej zeleniny je prospešné pri udržiavaní čistých úst. Extra sliny produkované žuvaním totiž neutralizujú baktérie v ústach. Šaláty s najvyšším obsahom vlákniny sú surový špenát, zeler, ba dokonca aj varená fazuľa!

Zelený čaj

Zelený čaj obsahuje komplexné zlúčeniny, ktoré môžu bojovať proti zápalu a kontrolovať bakteriálne infekcie. Japonská štúdia ukázala, že pre mužov aj ženy, pitie jedného alebo viacerých šálok čaju denne korelovalo s menšou stratou zubov neskôr v živote. Spotreba zeleného čaju je tak mimoriadne prospešná pre zdravie vašej ústnej dutiny.

zeleny caj dentalna hygiena zdravy usmev biely usmev

Orechy a semienka

Skvelým zdrojom bielkovín na báze rastlín sú staré dobré orechy a semená. Obsahujú zdravé mikroživiny ako fosfor, horčík, draslík, zinok a čo je najdôležitejšie, vápnik! Ten je samozrejme nevyhnutný pre silné kostizuby. Vápnik v strave môže skutočne prispieť k remineralizácii vašich zubov! Ktoré orechy majú najvyšší obsah vápnika? Mandle a para orechy, ale nezabudnite ich doplniť o sezamové semená!

Huby

Počuli ste už o hube menom Shiitake? Po slovensky húževnatec jedlý obsahuje prírodný cukor pomáhajúci pri zápale ďasien. Gingivitída, teda zápal ďasien, je charakterizovaný začervenaním, opuchom a prípadne aj krvácaním, často spôsobeným hromadením bakteriálneho biofilmu. Nedávne štúdie ukazujú, že antibakteriálne zlúčeniny, ako lentinan v Shiitake, sa špecificky zameriavajú na tieto mikróby.

shiitake biely usmev zdravy usmev dentalna hygiena

Týchto 5 zázrakov zaručene nájdete vo svojej kuchyni, takpovediac, na dennej báze a možno ste ani nevedeli, aké sú prospešné. A ak by ste ešte predsa len chceli zdokonaliť starostlivosť o vašu ústnu dutinu, prečítajte si o benefitoch žuvania žuvačiek alebo postupe, ako si správne vyčistiť vaše zuby tak, aby boli zdravé a krásne!