AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

23. októbra 2020

6 dôvodov, prečo vaše zuby strácajú belosť

OBSAH ČLÁNKU

Pozreli ste sa niekedy do zrkadla a prišli ste na to, že vaše zuby akosi zožltli? Hlavne nepanikárte! Dnešná doba je plná rôznych vymožeností, napríklad aj takého profesionálneho bielenia zubov za férovú cenu. Čo ale spôsobuje zožltnutie zubov a ako sa tomuto javu vyhnúť alebo ho aspoň obmedziť?

Starnutie

Výskumy neustále dokazujú, že postupujúci vek je prirodzeným faktorom v procese zmeny farby zubov. K tomuto stavu mnohokrát prispievajú aj genetické faktory a rodinná anamnéza. Keď človek začne starnúť, zub na seba začne viazať viac dentínu, čím sa zníži priesvitný účinok zubov a vytvorí žltší odtieň.

Riedenie skloviny

Keď sa vrstva zubnej skloviny začne žuvaním opotrebovávať a rednúť, dôjde k odhaleniu žltého dentínu. Ide o podobný efekt ako pri starnutí, kedy naše zuby vyzerajú o niečo žltšie. Dentín je žlto-hnedý zafarbený materiál vo vnútri našich zubov pod sklovinou a je hlavnou príčinou toho, že sa naše zuby javia ako žlté. Farebné zmeny nastanú vtedy, keď sa sklovina začne oškrabávať a odhalí tak viac dentínu.

Chybná strava

Omáčky, tmavé kari, čierna káva či červené víno sú obrovskými škodcami, ktorí majú tendenciu zafarbovať zuby. Ich nadmerným a pravidelným užívaním znižujete belosť a kvalitu vašich zubov. Obsahujú totiž chemikálie známe ako triesloviny, ktoré sú známe svojimi škodlivými vlastnosťami. Ich zvyšky majú tendenciu lepiť sa na povrch zubov a poškodzovať sklovinu. Sóda a bublinkové nápoje tiež významne prispievajú k zafarbeniu zubov, pretože na povrchu zubov vytvárajú škvrny.

Fajčenie

Nikotín je nielenže zlá závislosť, ale decht z fajčenia veľmi poškodzuje ústnu dutinu, ba dokonca môže viesť k ochoreniu ďasien a rakovine úst. Žiaľ, do tejto kategórie patrí aj žuvací tabak. Silní fajčiari sa často sťažujú, že vedľajším efektom fajčenia boli pre nich škaredé hnedasté alebo žltkasté zuby, nepríjemný zápach z úst a zmrzačené zuby. Prvotným a najzrejmejším účinkom fajčenia ale aj naďalej ostáva sfarbenie zubov. Na vybielenie zubov ľudia následne minú omnoho viac financií ako nefajčiari.

Choroby a lieky

Zaujímavé sú aj výskumy dokazujúce, že len málo chorôb priamo ovplyvňuje sklovinu a dentín v ústach. Pacienti s rakovinou, ktorí podstupujú chemoterapiu a ožarovanie, skončia so zafarbenými zubami v dôsledku chemických reakcií prebiehajúcich v tele. Okrem toho môžu tiež konkrétne antibiotické lieky, ako je tetracyklín a doxycyklín, špiniť zuby.

Máte aj vy niektorý zo spomenutých zlozvykov? Alebo rovno niekoľko z nich? Ak chcete, aby bol váš úsmev žiarivo biely, neváhajte a objednajte sa na bielenie zubov ešte dnes!

Zdieľať: