Celý život nám niekto neustále pripomína, aby sme sa o svoje zuby príkladne starali. Každý z nás dobre vie, že starostlivosť o zuby zahŕňa čistenie zubnou pastou, adekvátnou kefkou a zubnou niťou. Avšak, zvykneme ignorovať mnohé z našich zlozvykov, ktoré prispievajú k predčasnému opotrebovaniu nášho chrupu. Toto je 6 najčastejších zlozvykov, ktoré môžu vážne poškodiť vaše zuby.
Používanie nesprávnej zubnej pasty
Neadekvátnu zubnú pastu môžete používať niekoľko rokov, kým si všimnete, že sa čosi deje. Neviete, či je vaša zubná pasta bezpečná? Pre tieto účely slúžia štatistiky Úradu pre potraviny a liečivá, ktorý abrazivitu zubných pást hodnotí pomocou tzv. Stupnice relatívnej (rádioaktívnej) abrázie dentínu. Čokoľvek nad 100 sa považuje za abrazívne a všetko nad 150 za vysoko abrazívne. Hodnotám nad 200 by ste sa určite mali vyhýbať! Tu je komplexný zoznam zubých pást aj s hodnotami abrazivity.
Žuvanie všetkého, čo nie je jedlo
Stalo sa vám už niekedy, že ste podvedome žuli ceruzku alebo pero, keď ste sa nudili alebo sa sústredili na nejakú prácu? Najväčší zlozvyk v letných horúčavách je žutie ľadových kociek. Takýmto bezúčelovým žuvaním všetkého, čo nie je jedlo, dochádza k opotrebovaniu zubnej skloviny. Navyše, ak ide o veci s veľmi vysokou či nízkou teplotou, napr. ľad, vaše zuby sú extrémne náchylné na praskanie a lámanie.
Nepretržitý snacking
Neustále jedenie malých pochúťok znamená, že vaša sklovina je v interakcii s kyselinami z potravy. Tie môžu vaše zuby následne zbytočne oslabiť. Ešte horšie je občerstvenie založené na jedení sladkých alebo škrobových jedál, ako sú čokoláda, bonbóny, cukríky alebo praclíky. Ak aj napriek tomu neviete odolať, vyskúšajte niečo s nízkym obsahom cukru a škrobu (mrkva, kaleráb…) a obmedzte občerstvenie na určitý čas počas dňa.
Bublinkové nápoje miesto vody
Vedeli ste, že ovocná šťava obsahuje takmer toľko cukru ako sóda? Športovci, ktorí sa obávajú hydratácie a vyrovnávania hladín živín v tele, môžu mať úžitok zo športových nápojov. Väčšina z nás však tieto nápoje konzumuje ako bežné nápoje a častejšie, ako by sme mali. Populárne nápoje v tejto kategórii majú tiež vysoký obsah kyselín, ktoré doslova zjedia zubnú sklovinu. Navyše, môžu tiež vyvolať kyselinové refluxné systémy, ktoré privádzajú kyselinu do úst a na zuby. Opäť teda prichádzame k záveru, že bublinky nie sú pre naše zuby vhodnou voľbou.
Piercing v ústach
Okrem skutočnosti, že piercing v ústach môže vyvolať infekciu, môže tiež narobiť škody z vnútornej strany úst. Piercingy opotrebovávajú ďasná a sklovinu zubov. Navyše, ľudia s piercingami v jazyku sa s ním často neúmyselne hrajú, čo môže viesť k štiepeniu a lámavosti zubov. Samozrejme, že v dnešnej dobe ide skutočne o mimoriadne trendový kúsok. V každom prípade by ste sa o rizikách piercingu mali poradiť so svojím zubným lekárom.
Nadmerné bielenie zubov
V súčasnosti existuje nekonečné množstvo možností, ako získať vytúžený biely úsmev. Či už si vyberiete domáce bielenie zubov alebo spoľahlivejšie profesionálne bielenie zubov, vždy by ste mali byť dobre informovaní o tom, ako často a ako intenzívne bieliť zuby.
Naše bielenie odporúčame opakovať každé 4 mesiace. Samozrejme, ak chcete dosiahnuť vyšší efekt môžete ho absolvovať aj skôr. Avšak, pri dodržaní našich odporúčaní po bielení a so správnou životosprávou to nebude potrebné.
Túžite po krásnom bielom úsmeve? Rezervujte si termín vašej kozmetickej procedúry hneď teraz prostredníctvom nášho online formulára!