Až jeden z ôsmich ľudí na Zemi trpí pocitom bolesti, pretože jeho zuby sú precitlivené na potraviny obsahujúce veľké množstvo vitamínu C či teplé a studené nápoje. Preto vám ponúkame niekoľko babských receptov, ako zatočiť s bolesťou vášho chrupu.
Pasta na citlivé zuby
Ak máte citlivé zuby, mali by ste si z regálov v drogériách vyberať aj zubné pasty na citlivé zuby. Ich najaktívnejšou zložkou je dusičnan draselný blokujúci signály bolesti prechádzajúce z nervu v zube do mozgu. Naopak, mali by ste sa vyhýbať tvrdým zubným kefkám a pastám s nízkym obsahom fluóru.
Opláchnite zuby soľným roztokom
Soľ je považovaná za antiseptikum, teda látku znižujúcu zápaly v našom tele. Stačí ak si do pohára s vlažnou vodou pridáte ½ až ¾ lyžice soli a dobre premiešajte. Skúste kloktať a vyplachovať ústa slanou vodou dvakrát denne a vaša bolesť bude zaručene miernejšia.
Kurkuma
Túto exotickú rastlinu väčšina z nás používa asi len na varenie chutných jedál. Málo z nás však vie, že práve kurkuma obsahuje zlúčeninu nazývanú kurkumín, ktorý je tiež známy svojimi protizápalovými účinkami. Ako na to? Zmiešajte lyžičku kurkumy s ½ lyžičky soli a ½ lyžičky horčicového oleja a naneste túto zmes na zuby a ďasná dvakrát za deň.
Peroxid vodíka
Ďalším efektívnym antiseptikom je aj táto pre bolesť zubov zázračná látka. Obvykle sa používa na sterilizáciu rezov, popálenín a iných rán. Podobne ako v prípade obyčajnej soli, aj tentokrát je potrebné ústa vyplachovať 3 % roztokom peroxidu vodíka zmiešaným s vodou po dobu 30 sekúnd.
Med a teplá voda
Ďalším prírodným antibakteriálnym produktom, ktorý sa nachádza azda v každej domácnosti poctivého Slováka, je med. Práve tento živočíšny produkt urýchľuje hojenie rán, bolesť, svrbenie, ale aj opuchy. Opláchnite vaše ústa teplou vodou a lyžičkou medu! Vaše zuby nebudú také citlivé a uľaví sa vám od bolesti.
Peroxid vodíka
Ďalším efektívnym antiseptikom je aj táto pre bolesť zubov zázračná látka. Obvykle sa používa na sterilizáciu rezov, popálenín a iných rán. Podobne ako v prípade obyčajnej soli, aj tentokrát je potrebné ústa vyplachovať 3 % roztokom peroxidu vodíka zmiešaným s vodou po dobu 30 sekúnd.
Zelený čaj
Aj taký obyčajný nápoj ako zelený čaj dokáže s vaším organizmom a bolesťou citlivých zubov doslova zázraky. Pre jeho antioxidačné účinky a protizápalové vlastnosti sa používa ako prevencia proti rakovine či kardiovaskulárnym ochoreniam. Zelený čaj môže tiež slúžiť aj ako ústna voda a v podobe výplachov dvakrát denne posilní vaše zuby a zníži zápal.
Kapsaicín
Účinkov tejto zlúčeniny je niekoľko. Najvýhodnejším sú jeho analgetické vlastnosti, kapsaicín teda utišuje bolesti. Pýtate sa, ako ho získate? V lekárni hľadať určite nemusíte, pretože kapsaicín sa nachádza v pikantných chilli papričkách!
Dôležitá je prevencia
Domáce liečivá môžu síce dočasne zmierniť bolesti, no najdôležitejšie je dodržiavať niekoľko základných pravidiel, aby vaše zuby neboli prehnane citlivé na vonkajšie mechanické podnety:
1. Dodržiavanie správnej ústnej hygieny (zuby, ďasná, jazyk)
2. Používanie mäkkej zubnej kefky, aby ste zabránili podráždeniu
3. Obmedziť množstvo kyslých potravín a nápojov narúšajúcich zubnú sklovinu
4. Pravidelná prehliadka u vášho zubného lekára vrátane dentálnej hygieny.
Nečakajte kým sa vaša bolesť stane neznesiteľnou a objednajte sa v Dental Brothers na dentálnu hygienu. https://rezervacie.dentalbrothers.sk/objednaj-sa-online/ Tešíme sa na vašu návštevu v našich krásnych priestoroch!