AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

11. februára 2019

8 zaujímavých faktov o slinách

OBSAH ČLÁNKU

Sliny sú výlučkom slinných žliaz, ktoré zvlhčujú spracúvanú potravu v ústach, obaľujú ju hlienom (mucínom) a spolu s ním vytvárajú hlt, ktorý prechádza do ďalších častí tráviacej sústavy. Sliny taktiež vyživujú našu sklovinu a svojím povlakom chránia zuby pred zubným kazom. Z čoho sa však skladajú? Na čo nám slúžia? A prečo sú dôležité?

Sliny tvorí 99 % vody

Vedeli ste, že sliny prevažne voda? Zvyšné 1 % tvorí zmes proteínov, minerálov, hormónov a iných látok, spolu so zvyškami jedla, zubnej pasty a všetkého, čo vložíte do úst.

Koľko slín denne by ste štandardne mali vyprodukovať?

Ústna dutina dospelého človeka vyprodukuje približne 2 až 6 pohárov slín denne. Závisí od daného jedinca a okolností, pretože počas spánku, dehydratácie či s pribúdajúcim vekom človek produkuje menšie množstvo slín. Toto množstvo, zároveň, nezahŕňa stimuláciu slinných žliaz prostredníctvom jedenia alebo žuvania žuvačiek.

Existuje 5 druhov slín

Salivácia, alebo slinenie, zahŕňa 5 rozličných druhov slín a k nim prislúchajúcich fáz, ktoré sú vyvolané prechodom potravy cez telo. Kefalická salivácia je závislá na vonkajších podnetoch ako pohľad na jedlo, vôňa či chuť. Bukálna začína vo chvíli, akonáhle si do úst vložíte akékoľvek sústo jedla. Posledné tri fázy a druhy slín – pažeráková, žalúdočná a črevná, sú už spojené s trávením.

Ľudia sa nerodia so schopnosťou produkovať sliny

Deti začínajú produkovať sliny od 2 až 4 mesiaca života. Prečo sme ale vymysleli podbradníky? Keďže nemajú plnú kontrolu nad ústnymi svalmi, nevedia, čo majú so slinami robiť. Tento zvyk začínajú plne ovládať až okolo veku 2 rokov.

Sliny liečia rany

Existuje dôvod, prečo sa hovorí, že sliny sú liečivé. Obsahujú totiž mnoho antiinfekčných bielych krviniek. Navyše, štúdie dokazujú, že liečivý účinok slín je pri zabíjaní baktérií niekoľkokrát efektívnejší ako v protilátkach pochádzajúcich z iných častí tela. 

Potrebujete ich, aby ste cítili chute

Sliny pôsobia ako rozpúšťadlo chuti, ktorú následne posielajú do chuťových receptorov. Ľudia, ktorí majú sucho v ústach, alebo trpia tzv. xerostómiou, cítia chute menej intenzívne. Ich chuť je totiž ovplyvnená nedostatočnou produkciou slín.

Výmena slín môže byť nebezpečná!

10 sekundový bozk umožňuje výmenu až 80 miliónov baktérií.

V stresovej situácii sa produkcia slín znižuje

Stresové situácie so sebou prinášajú niekoľko negatívnych dôsledkov. V stresovej situácii váš krvný tlak stúpa, vaše srdce bije rýchlejšie a vaše pľúca využívajú viac kyslíka. Pre vaše telo je súhrn týchto činností znakom toho, že nemáte čas sadnúť si a vychutnať jedlo. Dôsledkom toho je aj spomalená produkcia slín.

V prípade akýchkoľvek otázok ohľadom dentálnej hygieny alebo bielenia zubov, nás neváhajte kontaktovať na tel. č.: +421 911 112 142 alebo na 

Zdieľať: