AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

27. septembra 2019

5 spôsobov, ako sa zbaviť zubného kameňa!

OBSAH ČLÁNKU

Aj keď sa o svoje zuby veľmi dobre staráte denne v pohodlí vášho domova, vo vašich ústach stále ostáva určité množstvo baktérií. Tie sa miešajú s bielkovinami a inými vedľajšími produktmi pochádzajúcimi z rôznych potravín. Všetky tieto zložky vytvárajú na zuboch  lepkavý film, nazývaný aj zubný povlak.

Povlak takisto obsahuje baktérie, ktoré narúšajú zubnú sklovinu a môžu vyústiť až do zubného kazu či zložitého ochorenia ďasien. Väčší problém však nastáva vtedy, keď povlak zostáva na zuboch dlhšiu dobu a stvrdne do zubného kameňa. A ten už dokáže naozaj odstrániť iba dentálny hygienik.

Ako však zabránite vzniku zubného povlaku a následne vzniku zubného kameňa? Ponúkame vám niekoľko TOP domácich spôsobov jeho odstránenia. Medzi patrí napr. pravidelná ústna hygiena, používanie špecifickej zubnej pasty či dodržiavanie zdravého životného štýlu.

Pravidelné čistenie zubov

Čistenie zubov dvakrát denne je MUST HAVE vaše rutiny v rámci starostlivosti o vaše zuby a ústnu dutinu. Dvoj alebo trojminútové čistenie zubov zabráni vzniku zubného povlaku, a tým aj možnému stvrdnutiu bakteriálneho nánosu do nebezpečného zubného kameňa. Opakovanie je matka múdrosti, a preto len pripomíname, že by ste mali používať zubnú kefku s mäkkými štetinami, ktorá zbytočne nepodráždi vaše ďasná a nepoškodí vašu zubnú sklovinu.

Elektrická zubná kefka

Je vedecky dokázané, že elektrická zubná kefka je efektívnejšia ako bežné manuálne ovládané zubné kefky. Účinnejšie zbavia vaše zuby nánosov zubného povlaku. Nezáleží na tom, aký typ elektrickej zubnej kefky používate. Avšak, dbajte na to, aby bola certifikovaná, teda podrobená prísnej kontrole kvality a testu bezpečnosti.

Zubná pasta

Ak mávate problémy so zubným kameňom, skúste voliť zubné pasty s fluoridom. Táto látka totiž pomáha opraviť jemné deformácie na zubnej sklovine. Navyše, niektoré zubné pasty obsahujú aj látku nazývanú triklosan účinnú v boji proti baktériám spôsobujúcim zubný povlak.

Zubná niť

Nie nadarmo nám naši ošetrujúci zubári neustále pripomínajú dôležitosť čistenia medzizubných priestorov zubnou niťou. Je to totiž jediný domáci prostriedok proti vzniku zubného povlaku v malých a ťažko dostupných priestoroch medzi zubami. Pre ešte zdravší a belší úsmev, vylepšite vašu rutinu starostlivosti o ústnu dutinu aj výplachom pomocou antiseptickej ústnej vody.

Zdravý životný štýl

Samozrejme, za zdravým a bielym úsmevom sa skrýva omnoho viac, ako len dentálna hygiena. Mimoriadne dôležitým aspektom pre dokonalý úsmev je aj zdravý životný štýl. Áno, platí to aj v prípade takej vzdialenej témy, ako ústna hygiena. Dodržiavanie vyváženej stravy plnej vitamínov, minerálov či zdravých tukov pomáha udržiavať vašu ústnu dutinu v rovnováhe. Mali by ste sa preto ovládať a obmedziť konzumáciu nezdravých vyprážaných jedál, alkoholu či fajčenia na absolútne minimum.

Napriek všetkým týmto domácim „receptom“ v boji proti zubnému povlaku a zubnému kameňu, najúčinnejším spôsobom aj naďalej ostáva podstúpenie profesionálnej dentálnej hygieny. Preto neváhajte a rezervujte si termín u nášho dentálneho hygienika ešte dnes!

Zdieľať: