AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

1. apríla 2022

Aký je rozdiel medzi bielením zubov s peroxidom a bez peroxidu vodíka?

OBSAH ČLÁNKU

Existuje viacero spôsobov, akými je možné si vybieliť zuby. Pri bielení zubov však treba myslieť na to, aby boli zdravé a až potom na ich krásu a belosť. Okrem bieliacich pást či pásikov môžete podstúpiť bielenie zubov peroxidom alebo šetrné bielenie zubov bez peroxidu vodíka u odborníka. Aké sú však medzi nimi rozdiely a ktoré bielenie sa viac odporúča?

Bielenie zubov peroxidom vodíka

Bielenie zubov peroxidom vodíka patrí medzi chemické bielenie zubov, ktoré sa vykonáva prostredníctvom koncentrácie 35 – 38 % peroxidu vodíka (H2O2). Takéto bielenie je možné podstúpiť len v ambulancii, pretože pri nesprávnom použití môže dôjsť nielen k výraznému narušeniu zubnej skloviny, precitlivenosti zubov, ale aj ku demineralizácii skloviny a poškodeniu ďasien či pier. Okrem toho pri bielení musí byť vždy dodržaný správny postup a použité pomôcky, ktoré ochránia ďasná, pery či oči. Je dôležité si tiež uvedomiť, že bielenie zubov nie je pre každého a nie každý vie zuby vybieliť tak, aby ostali aj zdravé. Pri nesprávnom alebo častom podstúpení bielenia zubov peroxidom vodíka tiež hrozí poškodenie ústnej sliznice či dokonca možná karcinogenita. Preto sa peroxid vodíka často považuje za agresívnu chemikáliu.

Domáce bielenie zubov

Na internete nájdete viacero tipov na domáce bielenie zubov. Pri tomto bielení sa väčšinou odporúča používať sódu bikarbónu, čierne uhlie či rôzne kyseliny. Napriek tomu, že účinok môže byť viditeľný hneď po prvom použití, mali by ste vedieť, že ide o jedno z najviac nebezpečných bielení zubov. Pýtate sa prečo? Ak použijete kyselinu, tá vašu zubnú sklovinu poleptá. Ak následne použijete ešte sódu bikarbónu, tá zuby doškriabe. Tým možno dosiahnete krátkodobý efekt bielych zubov, ale dlhodobý problém so zubnou sklovinou, pretože tá sa už neobnovuje. Pri častom bielení zubov môžete byť náchylnejší na zvýšenú jemnosť zubov, kazivosť či vypadávanie zubov.

Bielenie zubov bieliacimi pásikmi

Určite ste sa už viackrát v obchode alebo na internete stretli s bieliacimi pásikmi. Legislatíva na Slovensku nepovoľuje, aby bieliace produkty obsahovali viac ako 0,1 % peroxidu vodíka. Ak nájdete produkty, ktoré obsahujú od 0,1 – 6 % peroxidu vodíka, tak tie sú vhodné na bielenie len za asistencie odborného lekára. Preto si treba dávať pozor aj pri bieliacich pásikoch, najmä tých doručených zo zahraničia. Pri nesprávnom alebo častom používaní pásikov môžete opäť pocítiť bolesť zubov, čo značí, že je narušená zubná sklovina. Preto okrem zloženia gélu, ktorý pásiky obsahujú, treba dodržiavať aj postup bielenia. Bieliace pásiky, ktoré neuvádzajú zloženie, nepoužívajte.

Bielenie zubov bieliacimi pastami

Menej škodiace sú bieliace pasty, ktoré je možné používať doma. Avšak ich výsledný efekt nebude nikdy taký, ako pri profesionálnom bielení zubov. Je to z dôvodu, že bieliace zubné pasty obsahujú abrazívne zložky, ktoré odstraňujú zo zubov nečistoty a spôsobujú belosť a lesk zubov. Abrazivitu zubnej pasty určuje hodnota RDA (Relative Dentin Abrasion), ktorá je uvedená na obale. Pri bieliacich pastách je táto hodnota vždy vyššia oproti iným pastám, čo znamená, že pri dlhodobom používaní tieto pasty môžu zubnú sklovinu časom aj opotrebovať. 

Profesionálne bielenie zubov

Prečo podstúpiť profesionálne bielenie zubov v Dental Brothers? Na rozdiel od bielenia zubov peroxidom vodíka je bielenie zubov bez peroxidu vodíka v Dental Brothers šetrné k zubnej sklovine. To znamená, že sa zubná sklovina pri bielení neničí a ostane rovnako odolná ako pred bielením. Dochádza k tomu vďaka naneseniu špeciálneho gélu na zuby, ktorý obsahuje glycerin, sódu bikarbónu, karagenanový prášok, xylitol, sorbitol, mentolový olej, brusnicový olej, aloe vera gél, kamilkový extrakt a kokamido propyl betain.
Už pri zložení je vidieť, že bieliaci gél neobsahuje hydrogen peroxid, a teda pri bielení pacient nepociťuje bolesť, štípanie či pálenie zubov. Tento gél následne reaguje s LED diódovým svetlom, čím gél oxiduje na sklovine a odstraňuje pigmentáciu zubov. Vďaka takémuto bieleniu je možné spozorovať výsledky okamžite po bielení a dosiahnuť vybielenie zubov o 5 – 8 odtieňov. Belosť zubov je porovnateľná s bielením zubov peroxidom vodíka. Preto odporúčame podstúpiť šetrné bielenie zubov bez peroxidu vodíka u nás v Dental Brothers, aby boli vaše zuby nielen žiarivo biele, ale aj naďalej zdravé.
Ak túžite po žiarivo bielom a zdravom úsmeve, pokojne nás môžete kontaktovať do Dental Brothers alebo si vytvoriť jednoducho a rýchlo online rezerváciu prostredníctvom nášho formulára, v ktorom si môžete vybrať termín, ktorý vám bude vyhovovať. Tešíme sa na vás v našich prevádzkach Dental Brothers OC Nivy a OC Central.

Zdieľať: