AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

24. septembra 2017

Ako dôkladne odstrániť zubný kameň?

OBSAH ČLÁNKU

Každý zub sa počíta. Zubný kameň nie je iba estetickým problémom, ale môže vyvolať ochorenie ďasien a zubov. Je jednou z hlavných príčin parodontitídy, teda nás môže doslova pripraviť o naše zuby. Jeho vzniku môžeme predchádzať, keď sa však objaví, mali by sme sa ho zbaviť čím skôr.
Nedávno sme si povedali viac o tom, ako odstránenie zubného kameňa a povlaku predíde mnohým problémom. Tentokrát sa pozrieme na metódy, ako sa kameňa zbavíme. Ešte predtým si však povieme, ako vzniká zubný kameň, a prečo sa na našich zuboch dokáže objaviť.

Ako vzniká zubný kameň?

Pri nedostatočnej alebo nesprávnej dentálnej hygiene sa na zuboch vytvára povlak. Jeho mäkká štruktúra pomaly stvrdne a vytvorí sa zubný kameň. Táto žltá až hnedá usadenina sa môže objaviť nad ďasnom i pod ním a zhoršuje zubnú hygienu.

Dá sa predísť jeho tvorbe?

Pravidelná hygiena je na prvom mieste aj v boji proti zubnému kameňu. Pomôcť nám môžu napríklad i špeciálne zubné pasty a ústne vody, ktoré zabraňujú jeho tvorbe. Známe sú tiež rôzne domáce spôsoby prevencie (napríklad oil pulling), ale jediným bezpečným a zaručeným spôsobom, ako sa zubného kameňa zbaviť, je u odborníka. Ak sa už zubný kameň objavil, sami ho neodstránite. Vtedy vám s ním pomôžu dentálni bratia. Pozrime sa na možnosti odstránenia zubného kameňa v ambulancii.

Ako odstrániť zubný kameň ultrazvukom

Najčastejšou metódou, ako odstrániť zubný kameň, je ultrazvuk. Ultrazvukový prístroj prenesie svojou koncovkou ultrazvukové vlny, ktoré rozbijú vrstvy zubného kameňa. Prístroj dokáže rozbiť kameň nad ďasnami i pod nimi. Táto metóda je časovo výhodná, nakoľko zákrok trvá len zopár minút.

Odstránenie pomocou ručných nástrojov

Zubný kameň možno odstrániť pomocou škrabiek a kyriet, ktoré vyzerajú ako malé zahnuté háčiky. Tieto medicínske nástroje dentálni bratia zaseknú pod zubný kameň a presne a dôsledne ho odstránia. Táto metóda je časovo náročnejšia, no je presnejšia.

Pieskovanie pomocou Airflow

Ďalšia metóda, ktorú vykonávame aj v našej ambulancii, slúži predovšetkým na spomalenie tvorby zubného kameňa. Pieskovanie odstráni pigmentáciu zo zubov pomocou silného prúdu vody, vzduchu a piesku.

Najlepšou liečbou je však prevencia, teda správna zubná hygiena doma a pravidelná dentálna hygiena v ambulancii. Stačí však trošku zanedbať umývanie zubov a zubný kameň je na svete. Nečakajte, kým sa rozšíri a vytvorí zdravotné problémy. Zbavte sa ho radšej v pohodlí kresla Dental Brothers.

Zdieľať: