AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

19. mája 2020

Dôležité zložky v zubnej paste, ktoré by v nej nemali chýbať

OBSAH ČLÁNKU

Dentálna hygiena je mimoriadne dôležitá, no vždy by sme mali vedieť, ako ju vykonať čo najlepšie. Správny výber zubnej kefky, zubnej pasty či profi technika čistenia zubov a tak ďalej. Čítali ste však niekedy zoznam zložiek na obale vašej zubnej pasty? Pravdepodobne nie. Pozrime sa preto na najbežnejšie zložky zubných pást, aj na to, ako fungujú a či sa im vyhnúť alebo nie.

Dôležité zložky v zubnej paste

Laurylsulfát sodný (SLS)

Zo všetkých ingrediencií, ktoré sa do zubnej pasty dostanú, je najbežnejší laurylsulfát sodný. A viete, aký je jeho účel v zubnej paste? Vytvára penu, ktorá je v podstate úplne zbytočná, no v spotrebiteľovi navodzuje pocit, že má čistenie zubov silnejší účinok.

Príchute

Zjemnenie chuti zubnej pasty nie je jednoduchá úloha. Z čoho jednotlivé príchute pochádzajú? Ide o rôzne prírodné oleje, extrakty a príchute (škorica, aníz a mäta), ale môžu byť syntetické látky (aspartám). Ak si už vyberáte zubnú pastu s príchuťou, odporúčame uprednostniť radšej prírodné arómy.

Farbivá

Je naozaj potrebné, aby bola vaša zubná pasta nejakú farbu? Pokiaľ je to možné, okrem umelých príchutí by ste sa mali vyhnúť aj umelým farbivám. Väčšina z týchto aditív je totiž nielen škodlivá, no môže spôsobiť aj podráždenie.

Fluorid

Toto je azda najdôležitejšia zložka zubnej pasty. Pred kúpou zubnej pasty sa preto vždy uistite, že obsahuje fluorid. Fluorid totiž posilňuje zubnú sklovinu a chráni zuby voči kyselinovým útokom z povlaku, baktérií a cukrov v ústach.

Alkohol

Táto zložka vaše ústa rozhodne nepoteší. Alkohol nielenže vysušuje ústa, no môže prispievať k opakovaným zápalom ďasien. Tak prečo by ste vôbec takúto zubnú pastu chceli používať? Stavte na istotu v podobe zubnej pasty bez alkoholu!

Triclosan

Azda najviac polemizovanou zložkou zubých pást je triclosan. Niektorí vedci tvrdia, že triclosan môže spôsobovať rakovinu, preto je potrebné vykonať detailnejšie štúdie o používaní tejto látky v zubných pastách. Aj v tomto prípade ideálne platí anglická fráza „turn and learn“. Otočte krabičku zubnej pasty a podrobne si naštudujte jej zloženie.

Abrazíva

Oxid kremičitý je spolu s jedlou sódou, uhličitanom vápenatým, fosforečnanmi vápenatými a oxidom hlinitým abrazívne látky, ktoré sa používajú na odstránenie škvŕn zo zubov. Ak preto často pijete kávu, čaj, červené víno alebo limonádu, budete si rozhodne chcieť čistiť zuby pastami s brusnými kryštálikmi.

Avšak, je potrebné si uvedomiť, že abrazíva sú pre vaše zuby drsné mimoriadne drsné. Preto je na mieste používať zubnú pastu s nízkou koncentráciou abrazívnych látok. Samozrejme, mali by ste znížiť aj príjem farebných potravín a nápojov spôsobujúcich škvrny.

Zvlhčovadlá

Udržiavanie zubnej pasty vo vlhkom a dobrom stave vyžaduje, aby obsahovala nejaké zvlhčovadlo. Inak by ste skončili s tvrdým blokom zubnej pasty alebo kriedou. Glycerín, sorbitol a voda sú najbežnejšími prísadami do zubnej pasty. Navyše, látka s názvom xylitol dodáva nielen vlhkosť, ale pomáha aj bojovať proti vzniku dutín, teda zubného kazu.

Konzervanty

Keďže nik z nás si asi nechce umývať zuby s plesnivou zubnou pastou, musí obsahovať konzervanty. Benzoan sodný, metylparabén alebo etylparabén sú tri najbežnejšie konzervačné prísady, ktoré bránia tomu, aby sa zubná pasta stala domovom všetkých druhov škaredých baktérií. Je to takpovediac troška potrebného zla. Najlepšou voľbou je však benzoát sodný.

Bielenie zubov a dentálna hygiena v Dental Brothers

Máte nejaké otázky ohľadom bielenia zubov alebo dentálnej hygieny? Spýtajte sa na radu našich profesionálov z Dental Brothers alebo si zarezervujte termín vašej kozmetickej procedúry prostredníctvom online formulára.

Zdieľať: