Niekto si zubnú pastu kupuje podľa ceny, iný striktne prihliada na jej zloženie. Navyše, v súčasnosti sa mimoriadne obľúbeným stáva trend umývania či bielenia zubov výlučne na prírodnej, resp. domácej báze. Čo by však nemalo chýbať vo vašej zubnej paste? Za pomoci ktorých látok je najúčinnejšia? A aké dôležité ingrediencie by mala obsahovať?
Fluoridy v zubnej paste – škodca alebo pomocník?
Niet pochýb o tom, že zubné pasty obsahujú fluoridy. Vedecká komunita sa však zhoduje na tom, že práve fluoridy efektívne bojujú proti zubnému kazu. Zároveň remineralizujú našu zubnú sklovinu, čím jej poskytujú účinnú ochranu. Fluoridy majú, dokonca, antibakteriálny účinok.
Aké fluoridy obsahujú zubné pasty?
Niektoré obsahujú dobre známy fluorid sodný, iné zasa tzv. amínové fluoridy. Ide teda o prírodné produkty, ktoré pôsobia ako spoľahlivá prevencia voči zubnému kazu.
Fluorid sodný vs. aminfluorid
Ste citliví na rôzne podnety v rámci ústnej dutiny? Ak trpíte podráždením ústnej sliznice alebo častým výskytom nepríjemných áft, mali by ste používať zubné pasty so šetrnejším fluoridom sodným.
Aminfluoridy bývajú niekedy príčinou rôznych infekčných ochorení v ústnej dutine. Aj keď sú v zubnej paste obsiahnuté len minimálne. Prečo je to tak? Aminfluoridy vytvárajú mierne kyslé prostredie a pôsobia tiež aj ako čistiaca a peniaca zložka. Práve preto dráždia sliznicu našej ústnej dutiny.
Nezabúdajte na vitamíny a minerály
Sliny nachádzajúce sa v ústnej dutine obsahujú enzýmy s antibakteriálnymi vlastnosťami. Ich účinok ešte viete posilniť tak, že si zakúpite zubnú pastu, ktorá ich tiež obsahuje. Takto vaše zuby nebude sužovať zubný povlak ani zubný kameň, na ktorého odstránenie budete potrebovať kvalitnú dentálnu hygienu. Vašej ústnej dutine tak doprajete prirodzenú remineralizáciu.
Pozor na agresívne SLS!
Je vaša pokožka pri používaní určitých sprchových gélov nadmerne vysušená? Dôvodom je vysoký obsah SLS, teda sodium laurylu sulphata, vo vašom sprchovom géle. Ten sa tiež využíva aj v mnohých čistiacich prostriedkoch a zubných pastách. Ide o veľmi silný „odmasťovací“ prostriedok útočiaci na vrstvy lecitínu v bunkách. SLS spôsobuje nepekne vyzerajúce odumieranie buniek a podráždenie pokožky.
Koncentrácia tejto látky v zubnej paste by nemala presiahnuť 2 %. V opačnom prípade môže spôsobovať krvácanie ďasien, vysušovanie slizníc a môže byť pôvodcom infekčných áft. Preto by ste sa pri výbere vašej zubnej pasty mali sústrediť na výrobky, v ktorých táto látka absentuje!