AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 100€ (129€) s kódom ALL100 | Bielenie zubov Premium za 59€ (69€) s kódom BZ59 | Akcia platí do 31.8.2024.

AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 100€ (129€) s kódom ALL100 | Bielenie zubov Premium za 59€ (69€) s kódom BZ59 | Akcia platí do 31.8.2024.

26. februára 2018

Halitóza – zápach z úst. Čo to je a ako ju liečiť?

OBSAH ČLÁNKU

Dentálna hygiena by mala byť súčasťou nášho každodenného života. Je to ale skutočne tak? Venujeme ústnej hygiene dostatočnú pozornosť? Pri zanedbaní starostlivosti o ústnu dutinu môže nastať viacero nepríjemností. Jenou z nich je aj nepríjemný zápach z úst – halitóza.

Príčiny vzniku nepríjemné zápachu môžu byť rôzne. Ako príklad môžeme uviesť problémy s nosom, infekcie pľúc, hrudníka, alebo ústnej dutiny. V tomto blogu sa budeme venovať práve najčastejšej príčine vzniku halitózy, ktorou je zanedbanie dentálnej hygieny. Napriek tomu, že týmto ochorením trpí stále viac a viac ľudí, je táto téma stále tabuizovaná. Je potrebné ozrejmiť, že pacient mnohokrát ani nevie, že týmto ochorením trpí. Sám nepríjemný zápach necíti. Pacient preto často prichádza na problém až vtedy, keď je upozornený niekým zo svojho okolia.

Ako halitóza vzniká?

Vo väčšine prípadov má halitóza pôvod vzniku v ústnej dutine. Ako teda vzniká? V dôsledku nedostatočnej dentálnej hygieny dochádza k premnožovaniu baktérií, a to hlavne preto, že v ústnej dutine ostávajú zvyšky potravy. Tie začínajú po čase nepríjemne zapáchať, čo vedie k vzniku halitózy.
Dôsledná dentálna hygiena je teda tým najdôležitejším krokom k eliminovaniu nepríjemného zápachu. Dbajte preto aj na dôkladné vyčistenie medzizubných priestorov a jazyka. Ak si pri výkone dentálnej hygieny nie ste istí správnosťou všetkých úkonov, pokojne sa obráťte na dentálneho hygienika.

Nepríjemné ráno

Určite ste už aj vy niekedy cítili, že váš dych nie je práve najsviežejší. S týmto problémom sa najčastejšie stretávame ráno po prebudení. Pýtate sa prečo? V noci sa znižuje produkcia slín približne o 90% v dôsledku toho dochádza k vysychaniu v ústnej dutine. Sliny majú navyše čistiacu schopnosť, ktorou dokážu do istej miery zápach zneškodniť. Najčastejšie dochádza k vysychaniu pri dehydratácii. Dôvodom však môže byť aj užívanie niektorých liekov.

Žuvačka vám nepomôže!

Ak aj vy siahate do vrecka po balíček žuvačiek, mali by ste vedieť, že žuvačky vám v tomto prípade nepomôžu. Dokážu síce dočasne zachrániť nepríjemnú situáciu, problém však nevyriešia. Pôvod zápachu ostáva naďalej bez povšimnutia. Ak ste si vedomí toho, že máte problém práve s týmto ochorením, nečakajte a poraďte sa so svojim zubárom. Ten následne stanoví liečbu a na nepríjemnosti spojené s nepríjemným dychom môžete zabudnúť.

Náš tip

Ak si nie ste istí sviežosťou svojho dychu môžete si ju sami rýchlo a efektívne overiť. Pýtate sa ako?
Stačí, keď si oblížete vnútornú stranu zápästia, následne počkáte pár minút, aby sliny uschli a následne privoniate k zápästiu. Ak ucítite nepríjemný zápach, zbystrite pozornosť, je možné, že halitózou trpíte aj vy.

Nemusíte sa však obávať, toto ochorenie je liečiteľné. Stačí ak navštívite dentálneho hygienika a budete postupovať podľa jeho inštrukcií. Pre radu si môžete prísť aj k nám do Dental Brothers, kde vám rady pomôžu naše šikovné dentálne hygieničky.

Zdieľať: