AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

18. februára 2021

História zubnej kefky je fascinujúcim okienkom do minulosti

OBSAH ČLÁNKU

Dnes je pre nás zubná kefka niečím absolútne bežným. Väčšina ľudí si bez nej nevie predstaviť svoj život. Nezáleží na tom, či preferujete klasickú, sonickú alebo bambusovú, všetky spája jedno: vďaka kefke udržiavame naše zuby čisté a zdravé. Ako sa to ale celé začalo?

Zubná kefka je pomerne moderný vynález

Kefka, ako ju poznáme dnes, je relatívne novým prírastkom do svetovej kolekcie vynálezov. Vynájdená totiž bola v roku 1938. Do tohto roku sa zuby „umývali“ inak – napríklad aj tzv. žuvacími tyčinkami. Išlo o akúsi tenkú paličku, na ktorej konci bol kus gumy. Ľudia si ňou šúchaním čistili zuby.

Už v starej Číne ale vedeli, že zuby by si mali udržiavať efektívnejšie. Práve preto v roku 1498 vynašli štetinovú kefku, ktorá sa už na tie dnešné mierne podobala. Ak máte slabú povahu, ďalej nečítajte.  Štetiny boli totiž hrubé chlpy odobraté zo zadnej strany krku prasaťa. Následne ich výrobcovia pripevnili na kosť alebo bambusovú paličku.

Od prasaťa k nylonu

Cesta to bola dlhá. Až do spomínaného roku 1938 sa totiž používali práve štetiny pochádzajúce z prasacieho, resp. diviačieho krku. S revolúciou prišla až legendárna americká korporácia Dupont. Vynašla prvé nylonové štetiny, ktoré sa tak stali základom pre takmer dnešnú zubnú kefku. Nebola by to Amerika, keby sa prvá kefka nevolala „Doctor West’s Miracle Toothbrush“.

Američania boli neskôr ovplyvnení hygienickými návykmi vojakov z 2. svetovej vojny. Tí, keď sa vrátili domov, svojou disciplinovanosťou inšpirovali aj ostatných kamarátov a členov svojich rodín. Preto si umenie umývať si zuby rýchlo osvojili a stali sa tak priekopníkmi. Nie nadarmo sa hovorí „mať americký úsmev“.

Nasledovala elektrina a sonické zubné kefky

Niekto nikdy nemá dosť, a práve vďaka takýmto ľuďom sa potom dostávame k zaujímavým vynálezom. Tým ďalším sa stala elektrická zubná kefka, ktorá prišla opäť na americký trh, a to v roku 1960 a volala sa Broxodent. Neskôr, v roku 1969, nasledovala prvá bezdrôtová elektrická zubná kefka a potom už bol iba kúsok k tej sonickej. Tá prišla v roku 1992.

Ak chcete mať americký úsmev, dá sa to dosiahnuť jednoducho – stačí prísť k nám do Dental Brothers.

Zdieľať: