AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 100€ (129€) s kódom ALL100 | Bielenie zubov Premium za 59€ (69€) s kódom BZ59 | Akcia platí do 31.8.2024.

AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 100€ (129€) s kódom ALL100 | Bielenie zubov Premium za 59€ (69€) s kódom BZ59 | Akcia platí do 31.8.2024.

17. februára 2022

10 tipov, ako odstrániť nepríjemný zápach z úst. Vyskúšajte toto!

OBSAH ČLÁNKU

Pravidelným čistením a dôkladnou starostlivosťou je možné zamedziť vzniku zápachu úst. Čo však tento zápach podnecuje, prečo vzniká a ako mu zabrániť, ak nepomáha ani precízna starostlivosť o ústnu dutinu? Prinášame vám 10 tipov, ako nepríjemný zápach z úst odstrániť.

Čo podnecuje vznik zápachu z úst?

Zápach z úst, odborne nazývané aj halitóza, vzniká z 90 % nesprávnou starostlivosťou o ústnu dutinu či ako priamy dôsledok nesprávnych hygienických návykov. To znamená, že vznik zápachu podnecuje predovšetkým priamy problém, ktorý súvisí s ústnou dutinou. Avšak v mnohých prípadoch môže tento zápach súvisieť so závažným zdravotným problémom, ktorý sa v tele nachádza.

1. tip: Dôkladná a precízna starostlivosť o ústnu dutinu

Veľmi dôležitým krokom pri odstránení zápachu z úst je dôkladná a precízna starostlivosť o ústnu dutinu. Pri takejto starostlivosti ide primárne o odstránenie povlaku, baktérií, vírusov a mikróbov z ústnej dutiny, ktoré vytvárajú nepríjemný zápach. Pri dôkladnej starostlivosti o ústnu dutinu je potrebné myslieť aj na čistenie medzizubných priestorov, ktoré sa vykonáva medzizubnou kefkou a zubnou niťou a tiež na odstránenie nečistôt z povrchu jazyka.

2. tip: Správna životospráva

Pri odstránení zápachu z úst je potrebné myslieť aj na správnu konzumáciu vhodných jedál a potravín. Pri tomto probléme veľmi pomáha konzumácia ovocia a zeleniny, ktorá slúži aj na čistenie ústnej dutiny, na neutralizáciu zápachu a podporu tvorby slín.  Na neutralizáciu zápachu tiež pomôže konzumácia citrusov, ktoré účinne odstraňujú baktérie v ústach.  Za zápach z úst môžu aj silne aromatické a štipľavé jedlá, ktorým je lepšie sa vyhnúť.

3. tip: Liečba ochorenia zubov a ústnej dutiny

Za zápach v ústnej dutine tiež môžu do istej miery aj problémy s ústnou dutinou. To znamená, že ak máte problém so zubným kazom alebo vás trápi ochorenie ďasien, potom je veľmi pravdepodobné, že sú tieto problémy sprevádzané aj so zápachom z úst. Preto je potrebné najskôr odstrániť tento zdravotný problém a následne s ním sa odstráni aj zápach z úst.

4. tip: Pite dostatočné množstvo vody

Poznáte ten pocit, keď vaše ráno sprevádza nepríjemný dych? Je to z toho dôvodu, že ste počas noci viac dehydrovaný a tým pádom je samočistiaca schopnosť úst znížená a zároveň zvýšená tvorba baktérií. Počas dňa je však potrebné piť dostatočné množstvo tekutín, čím sa aj vytvorí v ústach vlhké prostredie, zamedzí sa tvorbe a usádzaniu baktérií a zápachu z úst.

5. tip: Skoncujte s fajčením

Napriek tomu, že ukončenie fajčenia u tuhého fajčiara predstavuje zložitý a komplikovaný proces, sprevádza to mnoho výhod. Jednou z výhod je však aj odstránenie nepríjemného zápachu z úst, ktorý po fajčení ostáva.

6. tip: Majte po ruke ústnu vodu

Ústna voda patrí medzi pomôcky, vďaka ktorým je možné na určitý čas odstrániť nepríjemný zápach z úst. Avšak, ústna voda patrí medzi doplnky, ktoré môžete použiť pri čistení zubov a ústnej dutiny. To znamená, že samotné čistenie zubov nie je možné nahradiť ústnou vodou. Okrem toho, používanie ústnej vody spôsobuje len dočasné neutralizovanie zápachu, ktoré časom môže prísť znovu.

7. tip: Pravidelná starostlivosť o zuby

Pravidelná starostlivosť o zuby súvisí s pravidelnou návštevou zubného lekára a dentálnych hygienikov. Týchto špecialistov sa odporúča navštíviť minimálne 2x ročne. Okrem toho, že sa vám títo lekári postarajú o zdravie zubov, pomôžu vám aj s tým, ako odstrániť zápach z úst.

8. tip: Žuvanie žuvačky môže pomôcť

Rovnako ako pri ústnej vode platí, že sa odstráni zápach z úst len dočasne, to isté je možné povedať aj o žuvačkách. Avšak pri žuvaní žuvačiek je potrebné myslieť aj na to, aby bola žuvačku bez obsahu cukru, aby jej žuvanie nespôsobovalo kazivosť zubov. Rovnako je dôležité vedieť ako dlho je možné žuvačku žuť. V prípade, že vaša žuvačka stratila chuť a nie je už dostatočne mäkká a zvyšuje sa jej tvrdosť, je potrebné žuvačku vymeniť. Okrem toho je žutie žuvačky vhodné aj z hľadiska tvorby slín.

9. tip: Častá výmena pomôcok na dentálnu hygienu

Pri používaní dentálnych pomôcok, ako je zubná kefka, medzizubná kefka či škrabka na jazyk, nezabúdajte aj na častú výmenu. Tá by mala byť pravidelná, minimálne každé 3 mesiace, prípadne po prekonaní akejkoľvek choroby, ktorá sa nemusí nevyhnutne týkať len ústnej dutiny.

10. tip: Pozor na zvýšené užívanie liekov

Okrem všetkých týchto javov môže za zápach úst aj časté, prípadne zvýšené užívanie liekov. V tomto prípade je potrebné sa poradiť so špecialistom, čo v takom prípade robiť.
Halitóza, teda zápach z úst, nie je choroba, ide len o sprievodný jav, ktorý je možné odstrániť. Okrem toho mnoho ľudí trpí fóbiou zo zápachu z úst, ktorá sa nazýva halitofóbia. Ak sa však tomuto problému chcete vyhnúť, odporúčame vyskúšať všetky tieto tipy, prípadne vyhľadať špecialistu, pretože zápach z úst môže predstavovať aj inú závažnú komplikáciu. Ak ste tento rok ešte nepodstúpili dentálnu hygienu, môžete tak urobiť ešte dnes, a to objednaním sa do Dental Brothers.

Zdieľať: