AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

17. januára 2023

Odhalené zubné krčky: Ako tomuto ochoreniu predísť?

odhalene zubne krcky

OBSAH ČLÁNKU

Odhalené zubné krčky patria medzi veľmi časté ochorenie, ktoré súvisí s parodontitídou. Najčastejšie sa prejavuje začervenaním a krvácaním ďasien. Pokiaľ sa však ochorenie ďasien rozvíja, vzniká zápal, ústup ďasien a neskôr nasleduje aj vypadávanie zubov. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako odhalené zubné krčky vznikajú a ako tomu predísť.

Čo sú odhalené zubné krčky a ako vznikajú?

Odhalené zubné kŕčky patria medzi zápalové ochorenie parodontu. Za ich vznik môžu baktérie v ústnej dutine a nedostatočná hygiena. Odhalené zubné kŕčky nemusia byť bolestivé, preto mnohí pacienti nechajú zájsť toto ochorenie príliš ďaleko.

žena s bolesťou zubov

Vznik odhalených zubných krčkov

Pri nesprávnej starostlivosti o ústnu dutinu najskôr vzniká zubný povlak. Ten sa neskôr premieňa na zubný kameň, ktorý je možné odstrániť len u dentálnych hygienikov. Pri zanedbaní a nedostatočnej hygiene prechádza problém až ku tkanivu zuba, čo spôsobuje ústup ďasien, odhalené zubné krčky a neskôr aj parodontitídu.

Príznaky odhalených zubných krčkov

Prvým príznakom odhalených zubných krčkov je začervenanie a krvácanie ďasien, prípadná bolesť zubov pri konzumácii teplých a studených nápojov. Mnohí pacienti zabúdajú na čistenie medzizubných priestorov, kde sa baktérie ukladajú najčastejšie. Pri čistení medzizubných priestorov medzizubnou kefkou spočiatku môžete taktiež spozorovať krvácanie. Tohto krvácania sa nezľaknite, pretože už po pár dňoch zmizne. Pokiaľ neviete, akú veľkosť medzizubných kefiek by ste mali používať, vyhľadajte pomoc dentálnych hygienikov. Tí vám okrem vyčistenia ústnej dutiny od zubného povlaku a kameňa poradia, ako sa správne starať o ústnu dutinu. Zubné krčky tvoria hranicu medzi zubnou korunkou a ďasnom. Je potrebné si uvedomiť, že ustupujúce ďasná sú závažným problémom a parodontitídu nie je možné vyliečiť.

Základná prevencia proti odhaleným zubným krčkom

Spôsobov, akými môžete predísť odhaleným zubným krčkom je niekoľko. Všetky tieto spôsoby však môžeme zaradiť do kategórie správna starostlivosť o ústnu dutinu a prevencia o ňu. Tá by mala zahŕňať:

  • Správny spôsob čistenia zubov. Odporúča sa využívať krúživé pohyby, stieraciu metódu alebo kombináciu oboch spôsobov. Pri čistení zubov nevyvíjajte na kefku nadmerný tlak.
  • Aj príliš časté a nesprávne čistenie zubov môže vašim zubom a ďasnám škodiť. Odporúča sa zuby čistiť 2-krát do dňa po dobu 2 minút.
  • Na čistenie zubov používajte správnu tvrdosť zubnej kefky. Odporúča sa používať mäkké zubné kefky s jemnými štetinkami.
  • Aj napriek tomu, že zubné kefky s vysokou abrazivitou odstraňujú zubný povlak a nečistoty zo zubov lepšie, pri takom probléme ako sú odhalené zubné krčky, sa odporúča používať zubnú pastu s nízkou abrazitvitou.
  • Pri čistení zubov používajte pomôcky na dentálnu hygienu. Nezabudnite používať medzizubnú kefku správnej veľkosti, zubnú niť a škrabku na jazyk.
  • Každý rok podstupujte preventívne prehliadky u svojho zubára a minimálne 2-krát ročne dentálnu hygienu.

Liečba odhalených zubných krčkov

Pokiaľ spozorujete, že sa odhalené zubné krčky týkajú aj vás, mali by ste rýchlo konať. Existuje niekoľko metód, ktoré vám môžu pomôcť. Prvým krokom je chirurgický zákrok, kde vám pomocou vysokokvalitných kostných materiálov doplnia chýbajúce tkanivo. Tento zákrok je vďaka modernej stomatológii bezbolestný. Druhým spôsobom je plastická chirurgia odhalených zubných krčkov, ktoré predstavujú nielen estetický, ale najmä zdravotný problém. Korekciou mäkkých tkanív v ústnej dutine tak získate krajší a zdravší chrup. Pokiaľ ochorenie odhalených zubných krčkov necháte zájsť ďaleko, potom je možné získať krásny chrup len pomocou zubných implantátov, ktoré sú náhradou stratených zubov.

zubné implantáty maketa

Včasná identifikácia odhalených zubných krčkov

Včasným identifikovaním odhalených zubných krčkov predídete ďaleko vážnym ochoreniam. Podstúpenie dentálnej hygieny 2-krát ročne sa odporúča nielen kvôli krásnemu a zdravému úsmevu, ale najmä kvôli identifikovaniu problémov. Prevencia je základ zdravého úsmevu. Počas dentálnej hygieny v Dental Brothers vás naučíme, ako by ste sa mali o svoju ústnu dutinu správne starať a aké pomôcky by ste mali používať. Neváhajte a objednajte sa na dentálnu hygienu tento rok do Dental Brothers. Objednajte sa online cez kontaktný formulár ešte dnes na dátum, ktorý vyhovuje vám.

Zdieľať: